- Det har varit alltifrån hot, till skadegörelse av min bostad, till rena påhopp, jag har blivit jagad med tårgas och teleskopbatonger. Man har kastat glasflaskor mot mig, jag har blivit jagad av ett par killar med knivar och så vidare, säger Erik Almqvist.
Ett tiotal attacker handlar det om, säger Erik Almqvist, förutom en mängd anonyma hot.
Den autonoma rörelsen - med Antifascistisk Front, Afa, i spetsen - bildades i början av 90-talet som en reaktion på den framväxande vit makt-rörelsen, och har sedan dess byggt upp ett välorganiserat motstånd.
De allra flesta i rörelsen är emot våld, men enligt Säpo finns ett ett 100-tal personer där som ägnar sig åt brott, även mot valda politiker. Johan Olsson är chefsanalytiker på Säpos författningsskyddsenhet, som kartlägger hotet från extremistmiljöerna.
- Man gör ingen skillnad i den autonoma miljön, utan anser att fascister är såväl personer som ingår i vit-makt-miljön som sverigedemokrater.
Hur allvarligt ska man se på det här då?
- Ett 100-tal personer kan inte rubba det demokratiska statsskicket, men det är rätt välorganiserat och strukturerat och påverkar i viss utsträckning inte bara enskilda personer utan kan även påverka ett partis möjlighet att driva sin politik lokalt, och det är naturligtvis allvarligt.
I vit makt-rörelsen däremot har hoten mot förtroendevalda minskat under senare år, säger Johan Olsson. Istället har man mer och mer börjat verka inom det politiska systemet, men det handlar, enligt Johan Olsson, om ett taktiskt vägval. Brottsaktiviteten på den här kanten brukar variera över tid.
- Och det är viktigt att påpeka att de allra allvarligaste misstankarna om brott historiskt sett mot förtroendevalda har kommit från vit makt-miljön, där man har ett betydligt större våldskapital. Så det är en annan allvarlig sak som vi jobbar hårt för att följa upp, den typen av uppgifter som tyder på att man planerar allvarliga brott, säger Johan Olsson på Säpo.
Från den organiserade brottsligheten däremot, ser man på Säpo ingen hot mot vare sig det politiska systemet, eller enskilda förtroendevalda. Istället är det tjänstemän och journalister som är utsatta.
- Den organiserade brottsligheten i Sverige är inte tillräckligt stark för att påverka på den nivån. Utan man påverkar ganska långt ned i kedjan. Så att de är inte särskilt intresserade av förtroendevalda, dess bättre, Johan Olsson, chefsanalytiker på Säpos författningsskyddsenhet.
Reporter: Anders Ljungberg, SR International. Publicerat 7/5 2010.