Ukraina ny adress för The Pirate Bay
Pirate Bay har bytt internetoperatör igen. Nu drivs sajten från Ukraina. Patrik som drev sajten fram till igår natt vågade inte driva den vidare eftersom han blivit hotad med stämning i domstol, säger han.
– Vi har stängt ner tillfälligt i alla fall säger Patrik till P3 Nyheter.
Den förra operatören Black internet tvingades nyligen stänga fildelningsajten The pirate bay efter ett domstolsbeslut i Stockholms tingsrätt. Det var första gången det hände att man med hjälp av lagen kunde stänga en sajt på det här sättet. Men operatören vill inte kriga i domstol och valde istället att stänga inatt.
– Jag blev hotad av både film- och musikbolagen, säger Patrik.
Enligt vad flera källor säger till oss så ska den nya leverantören finnas i Ukraina nu, något som även Patrik bekräftar.
– Jag såg någonstans att det var Ukraina, säger Patrik.
Vi har pratat med en jurist som företräder flera av de stora amerikanska filmbolagen, men hon vill inte kommentera idag.
Lars-Peter Hielle
Lars-peter.hielle@sr.se
Nedanstående kommentarer kommer från användare av sverigesradio.se och är inte en del av det redaktionella innehållet. I och med att du skickar in en kommentar bekräftar du också att du accepterar Sveriges Radios regler för kommentering