Håkan Rehn

Nyhetspresentatör/Webbredaktör mm 
Mejla Håkan Rehn

Efter drygt 25 år som journalist på Radio Uppland blir jag fortfarande ibland förvånad över alla intressanta nyheter som finns att berätta från olika delar av Uppland.

Ändå är det bara en liten del av allt som händer som kommer med i vår rapportering.

Sedan jag började på Radio Uppland 1987 har jag sysslat med många olika arbetsuppgifter, men under många år har jag framför allt jobbat som nyhetspresentatör. I perioder har jag också varit ansvarig för att planera vår sportbevakning, och sedan 2010 har jag jobbat med P4 Upplands webbsidor här på sverigesradio.se, och även webbsidan för Karlavagnen.

Jag är nyfiken och intresserad av många olika ämnesområden. Jag gillar att jobba med språket som verktyg, att formulera mig på ett sätt som blir tydligt, begripligt och intressant för radiolyssnarna och de som besöker oss på webben.

Tidvis har jag också arbetat med utbildning, dels internt på SR Uppland, dels som radiolärare för journaliststudenter vid Uppsala universitet.

Fritiden tillbringar jag gärna med att pyssla med hus och trädgård hemma i Knivsta med min fru och två söner.