Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/

Suomen maaottelujoukkue 2009

Julkaistu fredag 28 augusti 2009 kl 20.28

Lue lisää:


Miehet,

100 m:
Hannu Hämäläinen
Jarkko Ruostekivi 
Timo Salonen 

200 m:
Hannu Ali-Huokuna,
Visa Hongisto
Jonathan Åstrand


400 m:
Christoffer Envall
Santeri Tukia
Matti Välimäki 

800 m:
Mikko Lahtio 
Rami Oravakangas
Robert Rotkirch


1500 m:
Mikael Bergdahl
Jonas Hamm
Riku Marttinen

5000 m:
Jarkko Hamberg
Henri Manninen
Matti Räsänen


10000 m:

Tuomas Jokinen
Matti Räsänen
Jussi Utriainen

3000 m esteet
Joonas Harjamäki
Jukka Keskisalo
Joonas Lehtinen 


110 m aidat
Otto Kilpi
Antti Korkealaakso
Juha Sonck

400 m aidat
Jussi Heikkilä
Gustav Klingstedt
Panu Pasanen

Korkeus:
Oskari Frösén
Osku Torro
Jussi Viita

Seiväs:
Vesa Rantanen
Eemeli Salomäki
Mikael Westö

Pituus:
Tommi Evilä
Mikko Kivinen
Simon Sundsten

3-loikka:
Jussi Tuunanen
Ville Mylläri 
Aleksi Tammentie

Kuula:
Robert Häggblom
Seppo Kujala
Tuomo Tihinen

Kiekko:
Frantz Kruger
Mikko Kyyrö
Jouni Walden

Moukari:
Juha Kauppinen
Olli-Pekka Karjalainen
David Söderberg

Keihäs:
Ari Mannio
Antti Ruuskanen
Teemu Wirkkala

4x100 m:
Hannu Ali-Huokuna
Visa Hongisto
Hannu Hämäläinen
Jarkko Ruostekivi
Timo Salonen
Jonathan Åstrand

4x400 m:
Christoffer Envall
Jussi Heikkilä
Visa Hongisto
Santeri Tukia
Matti Välimäki
Ville Wendelin

NAISET

100 m:
Anna Heiniö
Jenna Jokela
Sari Keskitalo

200 m:
Anna Heiniö
Sari Keskitalo
Tiina Leppäkoski

400 m:
Sanna Aaltonen
Jenniina Halkoaho
Heidi Pappila

800 m:
Mari Järvenpää
Suvi Selvenius
Karin Storbacka

1500 m:
Heidi Eriksson
Mari Järvenpää
Annika Rikberg

5000 m:
Jaana Honkanen 
Elina Lindgren
Janica Mäkelä

10000 m:
Anne-Mari Määttänen
Saara Skyttä
Mira Tuominen


3000 m esteet
Sandra Eriksson 
Sara Sajanti
Saara Skyttä

100 m aidat
Ida Aidanpää
Johanna Halkoaho
Nooralotta Neziri

400 m aj:
Milja Kuikka
Emma Millard
Ilona Ranta

Korkeus:
Hanna Grobler
Maiju Mattila
Mari Sepänmaa

Seiväs:
Minna Nikkanen
Tiina Taavitsainen
Vanessa Vandy

Pituus:
Noora Pesola
Susanna Rajamäki
Sanna Saarman

3-loikka:
Kristiina Mäkelä
Sohvi Seppälä
Elina Sorsa

Kuula:
Niina Kelo
Tanja Komulainen
Johanna Pulkkinen

Kiekko:
Tanja Komulainen
Sanna Kämäräinen
Lotta-Kaisa Välkkynen

Moukari:
Merja Korpela
Johanna Salmela
Lena Solvin

Keihäs:
Carita Hinkka
Mikaela Ingberg
Jelena Jaakkola

4x100 m:
Anna Heiniö
Jenna Jokela
Sari Keskitalo
Tiina Leppäkoski

4x400 m:
Sanna Aaltonen
Jenniina Halkoaho
Emma Millard
Ilona Ranta Suvi Selvenius
Karin Storbacka

RATAKÄVELYN MAAOTTELU

Miehet 10000 m:
Jarkko Kinnunen
Matias Korpela *
Veli-Matti ”Aku” Partanen

Naiset 5000 m:
Anne Halkivaha Karoliina Kaasalainen 
Tiina Muinonen

Journalismimme perustana on uskottavuus ja puolueettomuus. Sveriges Radio on riippumaton poliittisista, uskonnollisista, taloudellisista, julkisista ja yksityisistä intresseistä.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".