Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Urheilulähetys jossa kuulet tärkeimmät tapahtumat, tulokset ja selitykset. / En annorlunda sportsändning...

MAAOTTELUN OTTELIJAT

Julkaistu torsdag 23 september 2004 kl 14.22
1 av 9
Francis Kirwa juoksee Suomen väreissä
Carolina Kluft urakoi katsomossakin!
2 av 9
Carolina Kluft urakoi katsomossakin!
Meissä on voimaa!
3 av 9
Meissä on voimaa!
Minna ja Mari Järvenpää
4 av 9
Minna ja Mari Järvenpää
Susanna Kallur Ylen haastattelussa
5 av 9
Susanna Kallur Ylen haastattelussa
Ulla Rajakisto ja Mustafa Muhamed
6 av 9
Ulla Rajakisto ja Mustafa Muhamed
Christian Olsson
7 av 9
Christian Olsson
Heli Koivula-Kruger
8 av 9
Heli Koivula-Kruger
Viimeinen käskynjako ennen ottelua
9 av 9
Viimeinen käskynjako ennen ottelua

Ruotsin ja Suomen joukkueet on valittu!

Paperilla näytäisi että Ruotsi voittaa miesten maaottelun luvuin 207-203.
Naisten paperitulosero on vielä suurempi Ruotsin hyväksi 223-187.

Pojat veisivät voiton Suomeen 89-111, samoin tytöt 91-110. 

SUOMEN JOUKKUE (laji-nimi-seura-kauden paras tulos):

Naiset

100 m Katja Salivaara Mikkelin Kilpa-Veikot 11,81 Johanna Manninen Nurmon Urheilijat -99 11,36 Siina Pylkkä Viipurin Urheilijat 11,76

200 m Sari Keskitalo Pellon Ponsi 24,07 Johanna Manninen Nurmon Urheilijat 23,45 Katja Salivaara Mikkelin Kilpa-Veikot 24,11

400 m Pirpa Menonen Lappeenrannan Urheilumiehet 53,84 Kirsi Mykkänen Kuopion NMKY 52,27 Carla Bosco Mikkelin Kilpa-Veikot 55,01

800 m Mari Järvenpää Kokkolan Veikot 2.02,74 Annika Rikberg Borgå Akilles 2.06,42 Minna Järvenpää Kokkolan Veikot 2.06,98

1500 m Johanna Risku Turun Urheiluliitto 4.07,55 Mari Järvenpää Kokkolan Veikot 4.17,24 Minna Järvenpää Kokkolan Veikot 4.22,70

5000 m Ulla Tuimala Äänekosken Urheilijat 16.56,33 Minna Nummela Helsingin Kisa-Veikot 16.47,09 Kirsi Valasti Turun Weikot 15.10,52


10000 m
Maija Oravamäki Oulun Pyrintö 35.31,25 Maria Söderström HIFK-friidrott 35.50,10 Anette Björkgård Gamlakarleby IF 36.51,77

3000 m esteet Ulla Tuimala Äänekosken Urheilijat Heidi Strandvall IF Nykarlebynejden 10.38,80 Johanna Risku Turun Urheiluliitto 9.55,82 Varalla: Mira Tuominen Valkeakosken Haka 10.43,51

100 m aidat Johanna Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 13,36 Hanna Korell Jaalan Voima 13,13 Manuela Bosco Mikkelin Kilpa-Veikot 13,38

400 m aidat Ilona Ranta Lappeenrannan Urheilumiehet 57,99 Sinikka Leminen Simpeleen Urheilijat 59,93 Tea Finni Joensuun Kataja 58,52

Korkeus Tiina Hakanen Tampereen Pyrintö 177 Niina Masalin Helsingin Kisa-Veikot 179 Alina Mattila Yläneen Kiri 182

Seiväs Minna Nikkanen Someron Esa 401 Hanna Palamaa Espoon Tapiot 400 Saara Laaksonen Helsingin Kisa-Veikot 395

Pituus Pia Wikstedt Helsingin Kisa-Veikot 617 Johanna Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 649 Heli Koivula-Kruger Kauhajoen Karhu 665

Kolmiloikka Anniina Lindholm Vihdin Viesti 13.04 Niina Kelo Järvenpään Palo 13.13 Heli Koivula-Kruger Kauhajoen Karhu 14.27

Kuula  Hennariikka Järvinen Turun Urheiluliitto 14.68 Niina Kelo Järvenpään Palo 15.19

Kiekko Tanja Mäkinen Pälkäneen Lukko 51.98 Niina Kelo Järvenpään Palo 52.92 Anita Hietalahti Joensuun Kataja 57.90


Moukari
Jenni Viljanen Porin Yleisurheilu 59.00 Merja Korpela Soinin Sisu 66.41 Sini Pöyry Kaukasten Voima 69.16

Keihäs Paula Huhtaniemi Noormarkun Nopsa 62.63 Taina Kolkkala Porin Yleisurheilu 61.46 Kirsi Ahonen Lapuan Virkiä 58.59

4 x 100 m Siina Pylkkä Viipurin Urheilijat 11,76 Katja Salivaara Mikkelin Kilpa-Veikot 11,81 Johanna Manninen Nurmon Urheilijat -99 11,36 Sari Keskitalo Pellon Ponsi 11,77

4 x 400 m Carla Bosco Mikkelin Kilpa-Veikot 55,01 Pirpa Menonen Lappeenrannan Urheilumiehet 53,84 Kirsi Mykkänen Kuopion NMKY 52,27 Ilona Ranta Lappeenrannan Urheilumiehet Tea Finni Joensuun Kataja 56,67

Miehet

100 m Nipa Tran Turun Urheiluliitto 10,56 Stefan Koivikko Karhulan Katajaiset 10,50 Simo Sipilä Nokian Urheilijat 10,61

200 m Nipa Tran Turun Urheiluliitto 21,35 Stefan Koivikko Karhulan Katajaiset 21,70 Fredrik Paul HIFK-friidrott 21,59

400 m Mustapha Mabrouki Lahden Ahkera 48,21 Jussi Heikkilä Virtain Urheilijat 47,76 Jan Bosas Esbo IF 48,18

800 m Wilson Kirwa Lahden Ahkera 1.46,93 Juha Kukkamo Lahden Ahkera 1.48,94 Jonas Hamm Lahden Ahkera 1.50,94

1500 m Jonas Hamm Lahden Ahkera 3.40,45 Anders Rockas Porvoon Urheilijat 3.43,23 Jan-Erik Salo IF Åsarna 3.46,15

5000 m Simo Wannas Helsingin Kisa-Veikot 14.45,24 Francis Kirwa Lahden Ahkera 14.01,33 Kim Bergdahl Gamlakarleby IF

10000 m Francis Kirwa Lahden Ahkera 29.37,79 Simo Wannas Helsingin Kisa-Veikot 29.56,07 Mårten Boström Sjundeå IF 30.25,56

3000 m esteet Kim Bergdahl Gamlakarleby IF 8.36,70 Mikael Talasjoki Helsingin Kisa-Veikot 8.58,77 Teppo Syrjälä Teivo Stayers 9.00,24

110 m aidat Markus Vilén Viipurin Urheilijat 14,44 Marko Ritola Oulun Pyrintö 13,92 Juha Sonck Turun Urheiluliitto 14,10

400 m aidat Jussi Heikkilä Virtain Urheilijat 50,71 Ari-Pekka Lattu Lahden Ahkera 49,89 Juha Selänpää Vilppulan Veikot 51,60

Korkeus Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 214 Jussi Tasala Ikaalisten Urheilijat 218 Oskari Frösén IF Länken 227

 Seiväs Mikko Latvala Haapajärven Kiilat 550 Vesa Rantanen Virtain Urheilijat 565 Matti Mononen Imatran Urheilijat 565

Pituus Kenneth Kastrén HIFK-friidrott 776 Simon Sundsten IK Falken 796 Tommi Evilä Tampereen Pyrintö 810

Kolmiloikka Mikael Inkeroinen Helsingin Kisa-Veikot 15.46 Marko Siurua Oulun Pyrintö 15.44 Janne Harju Lahden Ahkera 15.65

Kuula Jarkko Haukijärvi Tampereen Pyrintö 18.99 Timo Aaltonen Turun Urheiluliitto 19.09 Robert Häggblom Vasa IS 19.22

Kiekko Timo Tompuri YU-Team Sahalahti 62.51 Mikko Kyyrö Keravan Urheilijat 60.21 Pertti Hynni Viipurin Urheilijat 60.24

Moukari Jarkko Paljakka Jaalan Voima 71.63 David Söderberg IF VOM 75.56 Olli-Pekka Karjalainen Töysän Veto 83.30

Keihäs  Tero Pitkämäki Nurmon Urheilijat  84.64
Esko Mikkola Nokian Pyry 84,27, Jarkko Koski-Vähälä Ullavan Kilpa 79,09  

4 x 100 m Esa Liukkonen Karhulan Katajaiset 10,62 Samsa Tuikka Toholammin Urheilijat 10,55 Nipa Tran Turun Urheiluliitto 10,56 Stefan Koivikko Karhulan Katajaiset 10,50 Fredrik Paul HIFK-friidrott 10,66 Simo Sipilä Nokian Urheilijat 10,61

4 x 400 m Jouni Haatainen Jyväskylän Kenttäurheilijat 48,30 Ari-Pekka Lattu Lahden Ahkera Jussi Heikkilä Virtain Urheilijat 47,76 Wilson Kirwa Lahden Ahkera 47,47 Jan Bosas Esbo IF 48,18 Mustapha Mabrouki Lahden Ahkera 48,21

Kävelymaaottelu

10000 m miehet Jani Lehtinen Lappeenrannan Urheilumiehet 42.53 Antti Kempas Tuusulanjärven Urheilijat 43.02 Timo Viljanen Raision Ryhti 46.46

5000 m naiset Tiina Muinonen Vantaan Salamat 23.28 Outi Sillanpää Turun Weikot 23.33 Maija Sippola Kauhavan Wisa 23.40

 

RUOTSIN JOUKKUE

Miehet

100m Johan Wissman  IFK Helsingborg 10.45 Johan Engberg IF Göta  10.53 Erik Wahn IFK Helsingborg 10.50

200m Johan Wissman IFK Helsingborg 20.50 Erik Wahn IFK Helsingborg 21.00 Johan Engberg IF Göta 21.03

400m Johan Wissman IFK Helsingborg 45.57  Andreas Mokdasi Hässelby SK 46.97 Thomas Nikitin Spårvägens FK 45.57

800m Rizak Dirshe Malmö AI 1.46.39  Mattias Claesson Hässelby SK 1.47.07 Vakant 

1500m Mattias Norling Turebergs FK 3.45.05 Rizak Dirshe Malmö AI 3.53.27 Vakant

5000m Erik Sjöqvist Enhörna IF 13.34.16  Mustafa Mohamed Hälle IF  14.17.27 Henrik Skoog Spårvägens FK 14.19.09

10 000m Erik Sjöqvist Enhörna IF 29.11.12 Claes Nyberg IF Göta 29.21.59  Alfred Shemweta Hässelby SK 29.59.85

3000m esteet Mustafa Mohamed Hälle IF 8.18.05   Henrik Skoog Spårvägens FK 8.25.75  Per Jacobsen IF Göta 8.40.38

110m aidat Robert Kronberg IF Kville 13.39 Philip Nossmy Malmö AI 13.69  Christian Sjöberg Mariestads AIF 14.33

400m aidat Mikael Jakobsson KFUM Örebro 49.72 Alexander Ljunggren IFK Helsingborg 51.60  Martin Burrows Hälle IF 53.63

Korkeus Stefan Holm Kils AIK 2.36   Staffan Strand Hässelby SK 2..30 Linus Thörnblad IFK Lund  2.27

Seiväs  Patrik Kristiansson KA 2 IF 5.80  Oscar Janson Ullevi FK 5.65 Alhaji Jeng Örgryte IS 5.50

Pituus Daniel Arnsten Trångsvikens IF 7.61 David Frykholm IF Göta 7.57 Christian Olsson Örgryte IS  

Kolmiloikka Christian Olsson Örgryte IS 17.79  Anton Andersson Örgryte IS 16.34 Martin Eriksson Örgryte IS 16.07

Kuula Jimmy Nordin Malmö AI 19.11 Manuel Brändeborn 17.11 Andreas Gustafsson IF Hagen16.50

Kiekko  Niklas Arrhenius Spårvägens FK 61.26  Henrik Wennberg Upsala IF 57.30 Christian Ehrenborg Mölndals AIK 53.29

Moukari  Bengt Johansson Västerås FK 72.66  Per Karlsson IFK Växjö 64.50  Stellan Kjellander IFK Växjö 64.42

Keihäs Mikael Snällfot Nedre Soppero IK 76.12  Mats Nilsson Klippans FK76.07 Andreas Wulff IFK Växjö 75.29

4x100m Robert Kronberg IF Kville 10.60 Johan Engberg IF Göta 10.53 Johan Wissman IFK Helsingborg 10.45 Erik Wahn IFK Helsingborg 10.50

4x400m Andreas Mokdasi Hässelby SK 46.97 Johan Wissman IFK Helsingborg 45.57  Mikael Jakobsson KFUM Örebro -Thomas Nikitin Spårvägens FK 47.05

NAISET

100m Carolina Klüft  IFK Växjö 11.48 Jenny Kallur Falu IF 11.53 Susanna Kallur Falu IK -

200m Carolina Klüft IFK Växjö 23.25 Jenny Kallur Falu IK 23.82 Ellinor Stuhrmann Malmö AI 23.93 

400m Lena Aruhn Ume FI 53.02 Ellinor  Stuhrmann Malmö AI  53.07  Emma Björkman IF Göta 53.88

800m Therese Ahlepil Rånäs 4H 2.05.80  Carolina Nylén Täby IS 2.06.40  Louise Fredriksson IF Göta 2.07.19

1500m Flo Jonsson Spårvägens FK 4.17.43  Hanna Karlsson Malmö AI 4.24.63 Vakant -


5000m
Ida Nilsson Högby IF 15.33.18 Lisa Blommé Hässelby SK 16.08.27 Christin Johansson IF Kville 16.23.50

10 000m Lena Gavelin Trångsvikens IF  34.41.09 Anna Rahm 34.57.96  Anneli Fransson Rånäs 4H 35.35.33

3000m esteet  Ida Nilsson Högby IF 9.43.25 Christin Johansson IF Kville 10.30.04  Ebba Stenbäck Söderköpings FIK 10.32.12

100m aidat Susanna Kallur Falu IK 12.67  Jenny Kallur Falu IK 12.88  Carolina Klüft IFK Växjö 13.21 

400m aidat Erica Mårtensson IFK Växjö 57.41 Nadja Petersen Huddinge AIS  57.44  Louise Gundert IFK Lidingö 57.61 

Korkeus Carolina Klüft IFK Växjö 1.91  Emma Green Örgryte IS 1.90 Helena Redborg Turebergs FK 1.83

Seiväs Hanna-Mia Persson Kalmar SK 4.25  Linda Persson IFK Växjö 4.25  Klara Persson Spårvägens FK 4.05

Pituus Carolina Klüft IFK Växjö 6.97  Daniela Lincoln Saavedra Malmö AI 6.22  Lina Quick Gefle IF 6.04 

Kolmiloikka Carolina Klüft IFK Växjö 13.71  Sara Brankell Mölndals AIK 13.40 Mfon Etim Angereds IS 13.00 

Kuula Helena Engman Riviera FI 16.34  Linda-Marie Mårtensson Hässelby SK 16.07  Catarina Andersson IFK Helsingborg 15.27 

Kiekko Anna Söderberg Ullevi FK 60.50  Annika Larsson Gefle IF 54.94 Maria Pettersson IFK Helsingborg 52.98 

Moukari Cecilia Nilsson IK Ymer  66.77  Tracey Andersson Heleneholms IF 60.48 Marie Hilmersson Hässelby SK 59.94

Keihäs Katarina Eklöf Huddinge AIS  53.74  Elinor Holgersson IK Pallas 51.34 Annika Petersson Gefle IF 49.25

4x100m Susanna Kallur Falu IK -  Jenny Kallur Falu IK 11.53  Carolina Klüft IFK Växjö  11.48  Petronella Dahlerus Malmö AI 11.77

4x400m Ellinor Stuhrmann Malmö AI 53.07  Lena Aruhn Ume FI 53.02  Nadja Petersen Huddinge AIS 55.34  Emma Björkman IF Göta 53.88  Erica Mårtensson IFK Växjö 55.27  Louise Gundert IFK Lidingö 55.39

Viime hetken muutokset:

Suomen joukkue: Juoksijoista Tommi Hartonen, Matti Niemi, Heidi Hannula  ja kuulasta Ville Tiisanoja Tepa Reinikainen jäivät kotiin.

Ruotsin joukkue:  Magnus Lohse, Niklas Arrhenius, Mattias Jons ja  Johanna Nilsson puuttuvat starttitlistoilta.  

Journalismimme perustana on uskottavuus ja puolueettomuus. Sveriges Radio on riippumaton poliittisista, uskonnollisista, taloudellisista, julkisista ja yksityisistä intresseistä.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".