Förbud att ta betalt

Oro inom försvarsmusiken

Publicerat: måndag 10 september 2012 kl 14:35 , Mitt i musiken 4 kommentarer

En juridisk granskning inom försvaret kan i farmtiden sätta stopp för både militärmusikårernas konsertverksamhet och försäljningen av egna skivor.

"Under blågul fana" och andra marscher får i fortsättningen bara spelas vid gratiskonserter med Försvarmaktens tre musikkårer - Arméns, Marinens och Livgardets dragonmusikkår.

Det här förbudet att ta betalt för försvarsmusik har visserligen alltid funnits, men det har inte uppmärksammats förrän när Försvarets juridiska stab gjorde en gransking och det alltså visades sej att de tre musikkårerna vare sej får ta betalt för konserter eller sälja skivor.

– Det är tydligt att vi inte är en myndighet som lyder under intäktsförordningen, och därför kan vi inte ta betalt för våra tjänster säger, Håkan Hedlund är chef för Livgardet, där musikkårerna ingår.

Alltså - stopp för både skivförsäljning och konserter där publiken betalar entré. Det får inte en militärmusikkår syssla med.

Håkan Hedlund hoppas att verksamheten inte ska påverkas i någon större utsträckning. Men det blir viktigare att diskutera hur budgeten ska användas. Det handlar om intäkter på en miljon kronor för biljett- och skivförsäljning som nu försvinner från musikkårernas budget.

Tomas Hjortenhammar är chef för en av försvarets tre musikkårer - Marinens musikkår i Karlskrona. Han tror inte musikkårernas konsertverksamhet kommer att försvinna, trots förbudet att sälja biljetter:

– Men rent hypotetiskt kanske det som återstår blir ceremonier och vaktparader.

Lars Gunnar Övermyr
lars_gunnar.overmyr@sverigesradio.se

Carina Melin
carina.melin@sverigesradio.se