Åtgärd mot svartjobb kritiseras av facket
Elektrikerförbundet tycker inte att det system med id-kort som byggbranschen har, håller måttet. Id-korten är tänkta att förhindra svartjobb, men på ett arbetsplatsbesök på en skola i Stockholm i veckan upptäcktes att en person hade dubbla id-kort.
Id-korten utfärdas för att ha koll på vilka som arbetar på en byggarbetsplats och för att på så sätt minska problemen med svartjobb och fiffel. Men när fackliga företrädare tidigare i veckan gjorde arbetsplatsbesök på en byggarbetsplats vid en skola i Stockholm, upptäckte Byggnads och Elektrikerna att det fanns löntagare med dubbla id-kort. Personen hade två id-kort utfärdade för två olika firmor, något som inte ska vara möjligt. Elektiklerförbundet misstänker nu att systemet med id-kort missbrukas.
På skolan pågår ett rot-arbete och byggherre är ett av landets största byggföretag. Personen med dubbla id-kort arbetade med rivning och sanering.
Byggnads har anmält händelsen till Ekobrottsmyndigheten.
Jonas Wallin, förbundsordförande för Elektrikerna, säger i ett uttalande på förbundets webbplats att byggbranschen måste se över och skärpa rutiner för att förhindra social dumpning och svart arbetskraft på arbetsplatserna.