Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
Damkronorna

Spelare från AIK och Djurgården i OS-truppen

Publicerat fredag 12 januari kl 15.12
Pernilla Winberg
Foto: Mikael Fritzon/TT

OS är större än någon annan turnering som Damkronornas spelar. Därför satsar förbundskaptenen Leif Boork på en mycket rutinerad trupp till Pyeongchang-spelen i februari.


– Man kan inte bara kastas in i OS, det är för stort, därför satsar vi på ett moget lag med etablerade spelare, säger Leif Boork.

Här är truppen: 

Målvakter: Sara Grahn, Brynäs, Minatsu Murase, AIK, Sarah Berglind, Modo.

Backar: Emmy Alasalmi, AIK, Johanna Fällman, Luleå, Johanna Olofsson, Modo, Annie Svedin, do, Emilia Ramboldt, Linköping, Elin Lundberg, Leksand, Maja Nylén-Persson, do.

Forwards: Sara Hjalmarsson, AIK, Sabina Küller, do, Lisa Johansson, do, Pernilla Winberg, Linköping, Anna Borgqvist, Brynäs, Fanny Rask, HV71, Erica Udén Johansson, Brynäs, Rebecca Stenberg, Luleå, Erika Grahm, Modo, Hanna Olsson, Djurgården, Emma Nordin, Luleå, Olivia Carlsson, Modo, Maria Lindh, Djurgården.

Träningsmatcher:

Sydkorea den 4 februari klockan 10.00 (svensk tid) i Incheon.

Ryssland den 6 februari klockan 10.00 i Incheon.

OS-matcher:

USA, Kanada, Finland och Ryssland OAR möts i grupp A. Sverige spelar i grupp B tillsammans med Schweiz, Japan och Sydkorea.

Japan den 10 februari klockan 8.40.

Sydkorea den 12 februari klockan 15.10.

Schweiz den 14 februari klockan 06.10.

Kvartsfinal spelas den 17 februari, semifinal den 19 februari, bronsmatch den 21 februari och final den 22 februari.

Här alla som hittills fått en OS-biljett:

Längdskidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Petersson, Daniel Richardsson, stafettlaget damer, stafettlaget herrar, sprintstafett dam, sprintstafett herr.

Skidskytte: Stafettlaget damer, stafettlaget herrar och stafettlaget mixed.

Alpint: Frida Hansdotter (slalom), Anna Swenn-Larsson (slalom), Emelie Wikström (slalom), Estelle Alphand, Sara Hector (storslalom), André Myhrer (slalom), Mattias Hargin (slalom), Matts Olsson (storslalom) samt laget i parallellslalom.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson (slopestyle), Henrik Harlaut (slopestyle), Jesper Tjäder (slopestyle), Oscar Wester (slopestyle).

Snowboard: Sven Thorgren (slopestyle).

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg, Viktor Andersson.

Puckelpist: Walter Wallberg, Ludvig Fjällström.

Ishockey: Damlandslaget och herrlandslaget.

Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin samt Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Skridsko: Nils van der Poel.

Texten uppdateras... 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".