"Överväg att sälja de kommunala bolagen"

Publicerat: onsdag 3 oktober 2012 kl 06:50 , Nyheter P4 Göteborg 2 kommentarer

Genom att sälja en tredjedel av de kommunala bolagen i Göteborg skulle tillräckligt med kapital frigöras för att kunna finansiera det Västsvenska paketet och trängselskatterna skulle inte behövas.
Det siffrorna visar Svenskt Näringsliv i Västsverige i en rapport där man på allvar ifrågasätter de kommunala bolagen.

− Vi måste fråga oss vad man kan göra i stället, säger Kenneth Krantz, VD för Svenskt näringsliv i Västsverige. Kan man stimulera näringslivet i Göteborg, få fart på tillväxten och få en bättre välfärd för invånarna om man säljer ut?

Göteborgs kommun har i dag cirka 100 kommunala bolag och det är mer än dubbelt så många som exempelvis Stockholm. Malmö har bara 10.

Det här gör att det lokala näringslivet tappar i konkurrenskraft menar Svenskt Näringsliv.

I de kommunala bolagen binds också stora pengar. Genom att sälja en tredjedel av bolagen skulle tillräckligt med kapital frigöras för att finansiera hela det Västsvenska paketet och trängselskatterna inte behöva införas. Nyttan med de kommunala bolagen måste ifrågasättas menar Kenneth Krantz.

− Bolagen har ett bokfört värde på ungefär sextio miljarder. Det är en tredjedel av vad det Västsvenska paketet kostar och därför måste man överväga alternativet att sälja, säger Krantz.