Högskolerektorer vill ha mer pengar till forskning
Rektorerna säger i en enkät som P4 Blekinge har gjort att de är kritiska till att de stora universiteten har tiotals miljarder i forskningsbidrag som de inte har kapacitet att använda, samtidigt som de mindre högskolorna har för lite pengar.
Regeringens sätt att fördela forskningspengar kritiseras av flera av landets högskolerektorer.
Ursula Hass, rektor på Blekinge tekniska högskola, BTH, är en av rektorerna som vill se en förändring. Hon visar oss ett exempel på ett framgångsrikt projekt som hon menar kunde fått fler efterföljare om BTH haft mer pengar.
– Det här är mitt i prick. Avancerad teknik i kombination med ett innovationsinnehåll, säger Ursula Hass när vi besöker företaget Compuverdes serverhall i Karlskrona. Här utvecklar företaget tillsammans med forskare från Blekinge tekniska högskola och Ericsson lösningar för att kunna lagra mycket stora mängder data.
På kartan
Det här är forskning som ger arbetstillfällen och sätter Sverige på världskartan. Rektorn menar att hennes högskola kunde gjort betydligt mer sådant här, med bara lite mer resurser.
– Vi har kompetensen. Vi vet hur man gör forskning på de här områdena och då skulle vi ju kunna ha ännu större verksamhet kring detta.
Arbetstillfällen
Ursula Hass får medhåll av flera rektorskollegor som resonerar likadant. Tillväxtstudier av Mats Wilhelmsson, professor på Kungliga tekniska högskolan, ger dem rätt i att det går att se tydliga effekter.
– Produktiviteten är högre efter att det har givits resurser. Det är kopplat till forskningen som görs på de regionala högskolorna, säger han.
Efterlyser mod
Flera rektorer vill att regeringen inför möjligheten att utlysa en ny fördelning av de drygt 13 oanvända forskningsmiljarderna. Rektorerna vill även se en annan fördelning av nya medel. I forskningspropositionen som kom tidigare i höst får de stora universiteten 90 procent av bidragen. Ursula Hass hoppas att hon genom att visa upp lyckade projekt kan få regeringen att tänka om.
– Jag tycker det är synd att man inte vågar vara lite modigare och lite vassare så att man gör på lite annorlunda sätt än vad många andra länder gör, säger hon.
Henrik Olsson
henrik.olsson@sr.se