Marie Bengtsson hoppas
på dubblerad publik
Den tredje historiska händelsen den här veckan. Så beskriver Östers tränare, Marie Bengtsson, premiärmatchen på Myresjöhusarena imorgon. Och trots att damerna inte drar fulla hus så hoppas hon på en fördubblad publik.
Den tredje historiska händelsen den här veckan. Så beskriver tränaren Östers damfotbollstränare, Marie Bengtsson, premiärmatchen på Myresjöhusarena imorgon. Nu hoppas hon på en dubbelt så stor publik mot vad laget har vant sig vid - det vill säga 500 personer mot 200.
– Så här är det inom damfotbollen, det är något man har levt med så länge man hållit på. Vi drar ingen stor publik. Men jämfört med att det kanske kommer 200 personer en vanlig hemmamatch så hoppas vi på 500 imorgon, säger Marie Bengtsson.
Varför går då inte publiken och tittar på damfotoll?
– Jag tror nog att man måste vara uppe i eliten och kanske ha landslagsspelare för att locka en större publik. Vi behöver en svensk Marta. Men vi är nöjda med det lyftet som nya arenan förhoppningsvis ger publikmässigt, säger Marie Bengtsson som tränar tabelltrean Öster.