Antons idé: fotbollsrum på sjukhuset
11-årige Anton från Växjö har samlat in 200 000 kronor genom att sälja änglasmycken. För pengarna har han bland annat designat ett fotbollsrum på sjukhuset i Växjö. Där kan han och andra sjuka barn spela tv-spel och läsa böcker.
För tre år sedan fick Anton veta att han hade cancer.
Sedan dess har han varit väldigt mycket på sjukhus. Varje vecka går han dit för att ta prover eller få mediciner.
– Innan kunde det vara väldigt tråkigt att vara här på sjukhuset. Det fanns inget att göra, berättar Anton.
Gjorde ett fotbollsrum
Men med hjälp av familjen och vänner började Anton sälja änglasmycken och för en del av pengarna har Anton designat ett rum på sjukhuset.
Rummet har fotbollstema. På väggarna finns tavlor med fotbollsspelare och det finns Playstation där man kan spela FIFA och NHL.
– Nu är det mycket roligare att vara här, säger Anton, som gillar att sitta i den bekväma svarta skinnfåtöljen och spela tv-spel.
Sjukhuset ska göra fler coola rum
200 000 kronor har Anton och de andra nu samlat in.
Nu kommer sjukhuset ha råd att inreda fler rum och köpa nya leksaker.