Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Alvesta

Asylsökande lämnade boende - vill flytta på grund av spöken

Publicerat tisdag 29 december 2015 kl 10.59
Uppdaterat tisdag 29 december 2015 kl 12.33
"Våra barn har inte sovit på tre dygn"
(3:38 min)
Tre män står och pratar.
1 av 3
Inne på mottagningsenheten i Alvesta. Foto: Martina Sandström/Sveriges Radio
Boende på plats vid Migrationsverkets mottagning i Alvesta. Foto: Martina Sandström/Sveriges Radio
2 av 3
Boende på plats vid Migrationsverkets mottagning i Alvesta. Foto: Martina Sandström/Sveriges Radio
Foto: Lyssnarbild
3 av 3
Foto: Lyssnarbild

35 av de asylsökande som bor på asylboendet i Grännaforsa mellan Moheda och Alvesta lämnade boendet i morse eftersom de tror att det spökar i huset.

Den här nyheten är ett lyssnartips. Tipsa, du också! 0470-10700, nyheter.kronoberg@sverigesradio.se, #p4kronoberg

De är nu på Migrationsverkets mottagningsenhet i Alvesta och säger att de vägrar bo kvar i Grännaforsa.

– Vi fick reda på att huset är fullt av spöken och våra barn har inte sovit på tre dygn och det blir bara värre, säger Hamid Alojaili, en av de boende och fortsätter:

– Från början trodde vi att det bara var barnsliga berättelser men nu har vi vuxna också hört ljud och sett saker som att låsta dörrar blivit upplåsta och att någon duschar utan att det är någon där.

Magnus Petersson är Migrationsverkets enhetschef i Alvesta:

– De säger att det spökar i och runt huset och vill flytta. De säger att en lampa har tänts och släckts och att någon rört sig i trädgården på natten.

I övrigt ska det inte ha framförts några klagomål på själva boendet.

Enligt Magnus Petersson ska det vara en mindre grupp asylsökande som fått en större grupp med sig. Kvar på boendet i Grännaforsa finns nu ett drygt 20-tal personer.

– Vi för nu samtal med dem, vi har ju inga andra platser och vi hoppas det ska lösa sig under dagen, säger Magnus Petersson.

Vi har sökt platschefen på boendet, Stefan Johansson, men har inte lyckats nå honom.

En längre intervju med Magnus Petersson, Migrationsverkets enhetschef i Alvesta, hör du i länken nedan

Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.