Fyra års fängelse för mordbrand
Det blev fyra års fängelse för den 26-årige man som i maj i år brände ner en villa i Adak.
I huset fanns en kvinna och hennes 5-åriga dotter, som både klarade sig oskadda undan branden.
Kvinnan och den dömde mannen hade en relation. Tidigare under kvällen hade de pratat med varandra på telefon och 26-åringen var då mycket aggresiv och hotfull mot kvinnan. I samband med det hade 26-åringen också hotat en annan man med kniv.
Mannen var berusad under kvällen och säger sig inte ha några minnesbilder av vad som hänt, men tingsrätten i Skellefteå menar att han ändå borde ha förstått att kvinnan och hennes dotter skulle ha dött i den brand han anlade.
Under den rättsliga utredningen har mannen fått genomgå både en mindre och en större sinnesundersökning, men han anses inte lida av en allvarlig psykisk störning. Däremot har det framkommit att han har ett allvarligt funktionshinder som gör att tingsrätten väljer ett något kortare fängelsestraff som påföljd.
Han döms också att betala drygt 100 000 kronor vardera till kvinnan och hennes dotter.