Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Drygt hundra körde JärvsjöRennet 2016

Publicerat söndag 17 januari 2016 kl 06.41
Nummer 21: Matilda Westergren från Täfteå IK, klass Damer 7-8 Intervallstart fri stil 1,5 km. Fotograf Anna Sollén.
1 av 3
Nummer 21: Matilda Westergren från Täfteå IK, klass Damer 7-8 Intervallstart fri stil 1,5 km. Fotograf Anna Sollén.
Nummer 130: Ivar Törnblom från IFK Umeå, H 11-12 intervallstart fri stil 3 kilometer
2 av 3
Nummer 130: Ivar Törnblom från IFK Umeå och nummer 131: Wilgot Csiky från Lycksele IF, H 11-12 intervallstart fri stil 3.0 km. Fotograf Anna Sollén.
Nummer 124: Gustav Wissting från Lycksele IF, H 11-12 intervallstart fri stil 3.0 km. Fotograf Anna Sollén.
3 av 3
Nummer 124: Gustav Wissting från Lycksele IF, H 11-12 intervallstart fri stil 3.0 km. Fotograf Anna Sollén.

107 kom till start i Järvsjöby utanför Vilhelmina. Majoriteten av deltagarna i det 25-årsfirande JärvsjöRennet var barn och ungdomar.

5 FILIPSSON CARPEMO Lova Järvsjöby IF

1 NILSSON Lovisa Högåkers OK

4 NORDIN Ossian Lycksele IF

3 STRANDBERG Aron Latikbergs IK

6 STRANDBERG Ellen Latikbergs IK

H 7-8 Intervallstart fri stil 1.5 km

14 DANIELSSON Hugo Lycksele IF

12 FILIPSSON CARPEMO Dexter Järvsjöby IF

9 GUNDALE Stellan Täfteå IK

15 LÖNNBERG Malte Vilhelmina IK

11 NORDIN Manfred Lycksele IF

10 STRANDBERG Lukas Latikbergs IK

13 TÖRNBLOM EINAR IFK Umeå

D 7-8 Intervallstart fri stil 1.5 km

20 JAKOBSSON Telma Lycksele IF

21 WESTERGREN Matilda Täfteå IK

18 ÅSTRÖM Ella Täfteå IK

H 9-10 Intervallstart fri stil 1.5 km

1 29 PERSSON Frans Storumans IK 5:05 0

2 24 SVENSSON Edvard Vindelns IF 5:11 6

3 27 NORDIN Seth Lycksele IF 5:16 11

4 26 NORDMARK Walter Täfteå IK 5:30 25

5 28 GERMANN MARCUS IFK Umeå 5:35 30

6 25 FORSGREN Hjalmar Lycksele IF 5:39 34

7 30 NORDIN Arvid Lycksele IF 6:20 1:15

D 9-10 Intervallstart fri stil 1.5 km

1 37 LUNDHOLM Maja Täfteå IK 4:51 0

2 33 ÅSTRÖM Ida Täfteå IK 4:59 8

3 34 WESTERGREN Ebba Täfteå IK 5:45 54

4 38 JOHANSSON ANNA IFK Umeå 5:48 57

5 36 ÅREBÄCK Linnea Bolidens SK 6:34 1:43

6 35 JAKOBSSON Mina Lycksele IF 7:01 2:10

H 21- Intervallstart fri stil 15.0 km (6+6+3)

1 43 JOHANSSON erik Tranemo IF Skidklubb 39:46 0

2 44 STRÖM Jonathan Hägglunds Ski Team SK 41:35 1:49

H 35- Intervallstart fri stil 10.0 km (6+4)

1 51 DANIELSSON Johan Lycksele IF 31:04 0

D 21- Intervallstart fri stil 10.0 km (6+4)

1 59 LUNDQVIST Evelina Bolidens SK 29:49 0


D 17-18 Intervallstart fri stil 6.0 km

1 62 KONRADSSON Felicia Lycksele IF 21:12 0

H 15-16 Intervallstart fri stil 6.0 km

1 67 ÅSTOT SIMON IFK Umeå 15:11 0

69 SCHULTZ WILLIAM IFK Umeå 15:11 0

3 74 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 15:22 11

4 78 NILSSON Linus IFK Umeå 16:20 1:09

5 68 WESTERGREN Linus Täfteå IK 16:21 1:10

6 77 KARLSSON Erik IFK Umeå 16:28 1:17

7 71 LARSSON ARVID IFK Umeå 16:35 1:24

8 70 CSIKY Fabian Lycksele IF 17:17 2:06

9 73 STENMAN Vilgot SK Järven 17:24 2:13

10 66 SEHLSTEDT VIKTOR IFK Umeå 17:49 2:38

11 72 ENESLÄTT Gustav Täfteå IK 19:27 4:16

D 15-16 Intervallstart fri stil 4.0 km

1 86 NILSSON Magdalena IFK Umeå 11:50 0

2 82 LUNDGREN IDA IFK Umeå 12:05 15

3 91 ÅREBÄCK Maja Bolidens SK 12:20 30

4 90 SCHOGSTER Linn IFK Umeå 12:53 1:03

5 83 ABRAHAMSSON Klara IFK Umeå 13:03 1:13

6 85 WESTERGREN Pernilla Täfteå IK 13:32 1:42

7 87 FRIDMAN Kristina Spöland Vännäs IF 14:04 2:14

8 84 NILSSON Elina Spöland Vännäs IF 14:19 2:29

9 81 GRANSTRÖM Julia Föreningen Norsjö Skidor 15:16 3:26

10 89 ALSBÄCK Ebba Lycksele IF 17:45 5:55

H 13-14 Intervallstart fri stil 3.0 km

1 103 LUNDHOLM Isak Täfteå IK 8:03 0

2 108 ABRAHAMSSON Hugo IFK Umeå 8:26 23

3 102 BJÖRCK Hampus IFK Umeå 8:37 34

4 104 JUNES JENS IFK Umeå 8:49 46

5 100 NORDGREN Gabriel Vännäs SK 8:53 50

6 98 JOHANSSON OSKAR IFK Umeå 9:01 58

7 106 LÖFGREN Emil Täfteå IK 9:51 1:48

8 107 NILSSON Theo IFK Umeå 9:58 1:55

9 99 SJÖDIN Isac Lycksele IF 10:01 1:58

10 105 SVENSSON Andreas Vindelns IF 11:31 3:28


D 13-14 Intervallstart fri stil 3.0 km

1 110 HENRIKSSON Elin Skellefteå SK 8:45 0

2 120 GERMANN TUA IFK Umeå 8:54 9

3 114 LUNDGREN Julia Lycksele IF 9:07 22

4 119 VESTERLUND Elin Vännäs SK 9:25 40

5 121 NILSSON Evelina IFK Umeå 9:45 1:00

6 112 VRETBLOM Alice IFK Umeå 9:54 1:09

7 115 ÖHBERG Julia IFK Umeå 10:02 1:17

8 116 JÄRVHOLM JULIA IFK Umeå 10:08 1:23

9 111 BJURSELL Gisela Föreningen Norsjö Skidor 10:29 1:44

10 109 ZAKRISSON Alva Lycksele IF 11:11 2:26

11 117 ENESLÄTT Hannah Täfteå IK 12:34 3:49

12 113 ELIASSON Nathalie Järvsjöby IF 15:07 6:22

H 11-12 Intervallstart fri stil 3.0 km

1 123 TÖRNBLOM ARVID IFK Umeå 8:51 0

2 125 EDMAN BENJAMIN IFK Umeå 9:09 18

3 128 ANDERSSON LIND Isak IFK Umeå 9:17 26

4 130 TÖRNBLOM IVAR IFK Umeå 9:28 37

5 129 NORDMARK Edwin Täfteå IK 9:39 48

6 124 WISSTING Gustav Lycksele IF 9:50 59

7 122 WIDEBO HAMPUS IFK Umeå 10:31 1:40

8 126 KARLSSON Elof Tavelsjö Allmänna IK 11:10 2:19

9 131 CSIKY Wilgot Lycksele IF 11:17 2:26

10 132 FAHLANDER Timothy Järvsjöby IF 11:35 2:44

11 127 HÄGGLUND Alexander Vindelns IF 13:55 5:04

D 11-12 Intervallstart fri stil 3.0 km

1 140 BJURSELL Leia Föreningen Norsjö Skidor 9:40 0

2 142 BJURSELL Ronja Föreningen Norsjö Skidor 9:41 1

3 137 SJÖDIN Elin Lycksele IF 11:00 1:20

4 138 GUNDALE Brule Täfteå IK 11:03 1:23

5 136 CARLSSON Emma Vännäs SK 11:12 1:32

6 134 ZAKRISSON Freja Lycksele IF 11:30 1:50

7 141 NILSSON Alva Vindelns IF 11:43 2:03

8 135 ÅSTOT Ingrid IFK Umeå 11:59 2:19

9 139 LÖNNBERG Levina Vilhelmina IK 12:02 2:22

10 133 NILSSON Ebba Vindelns IF 12:22 2:42

11 143 SJÖSTRÖN LÖNNBACK Filipha Storumans IK 13:16 3:36





Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".