Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
sundsvall

Tärnhuvud i Finnkampen

Publicerat onsdag 26 augusti 2009 kl 13.57
Stefan Tärnhuvud vann 100 meter senast han var med i Finnkampen. Foto: Jessica Gow/Scanpix

Det är nu helt klart att sprintlöparen Stefan Tärnhuvud från Sundsvall är uttagen till den svenska truppen till Finnkampen i Göteborg i helgen.

Förbundskapten Stefan Olsson tog ut den svenska truppen idag.

Hela den svenska truppen till Finnkampen:

100 m: Stefan Tärnhuvud, Sundsvall, Benjamin Olsson, Helsingborg, Oskar Åberg, Solna. 

200 m: Johan Wissman, Helsingborg, Nil de Oliveira, Tureberg, Alexander Nordkvist, Huddinge.

400 m: Wissman, Nil de Oliveira, Thomas Nikitin, Spårvägen.

800 m: Johan Walldén, Gefle, Joni Jaako, Tjalve, Anton Asplund, Umeå.

1 500 m: Rizak Dirshe, Malmö, Olle Walleräng, Spårvägen, Walldén.

5 000 m: Walleräng, Johan Wallerstein, Lund, Fredrik Uhrbom, Spårvägen.

10 000 m: Adil Bouafif, Hässelby, Oskar Käck, Hälle, Henrik Skoog, Spårvägen.

3 000 m hinder: Mustafa Mohamed, Hälle, Per Jacobsen, Göta, Daniel Lundgren, Tureberg.

110 m häck: Philip Nossmy, Malmö, Robert Kronberg, Kville, Rafael Askros, Falun.

400 m häck: Thomas Nikitin, Spårvägen, Niklas Larsson, Hässelby, Daniel Almgren, Hässelby.

Höjd: Linus Thörnblad, Malmö, Mehdi Alkhatib, Hellas, Erik Sundlöf, Glanshammar.

Stav: Oscar Janson, Ullevi, Alhaji Jeng, Örgryte, Gustaf Hultgren, Örgryte.

Längd: Michel Tornéus, Tumba, David Frykholm, Göta, Nicklas Wiberg, Kalmarsund.

Tresteg: Christian Olsson, Örgryte, Andreas Otterling, Örebro, Martin Eriksson, Örgryte.

Kula: Magnus Lohse, Mölndal, Robert Melin, Bottnaryd, Mats Olsson, Järvsö.

Diskus: Per Rosell, Ullevi, Ulf Ankarling, Göta, Axel Härstedt, Malmö.

Slägga: Mattias Jons, Hässelby, Markus Johansson, Säffle, Stefan Kvist, Alvesta.

Spjut: Daniel Ragnvaldsson, Umeå, Gabriel Wallin, Södertälje, Jonas Lohse, Mölndal.

4 x 100 m: Olsson, Tärnhuvud, Nordkvist, Åberg, Tom Kling Baptiste, Huddinge.

4 x 400 m: Nikitin, Fredrik Johansson, Göta, Nordkvist, de Oliveira. Kvinnor 100 m: Lena Berntsson, Ullevi, Emma Rienas, Göta, Julia Skugge, Glanshammar.

200 m: Berntsson, Mathilda Hultgren, Ymer, Moa Hjelmer, Spårvägen.

400 m: Rebecca Högberg, Örebro, Josefin Magnusson, Malmö, Hjelmer.

800 m: Charlotte Schönbeck, Lidingö, Lovisa Lindh, Ullevi, Elin Moraiti, Falun.

1 500 m: Schönbeck, Ulrika Johansson, Rånäs, Charlotta Fougberg, Ullevi.

5 000 m: Isabellah Andersson, Hässelby, Lisa Blommé, Hässelby, Ida Nilsson, Högby.

10 000 m: Lena Gavelin, Trångsviken, Anna von Schenck, Hässelby, Malin Liljestedt, Spårvägen.

3 000 m hinder: Ulrika Johansson, Rånäs, Klara Bodinson, Lidingö, Lena Örn, Spårvägen.

100 m häck: Emma Magnusson, Växjö, Jessica Samuelsson, Hässelby, Elin Westerlund, KA 2.

400 m häck: Ulrika Johansson, Växjö, Frida Persson, Hammarby, Nuulu Ndiwabene, Spårvägen.

Höjd: Emma Green, Örgryte, Erika Wiklund, Trångsviken, Ebba Jungmark, Mölndal.

Stav: Hanna-Mia Persson, IFK Växjö, Petra Olsen, Malmö, Malin Dahlström, Göteborg.

Längd: Samuelsson, Malin Olsson, Malmö, Linda Berntsson, Mölndal.

Tresteg: Angelica Ström, Gefle, Kristin Franke Björkman, Göta, Anna Alexson, Spårvägen.

Kula: Helena Engman, Riviera, Carolina Hjelt, Huddinge, Catarina Andersson, Hässelby.

Diskus: Anna Söderberg, Ullevi, Sofia Larsson, Göta, Elinor Forssander, Hässelby.

Slägga: Cecilia Nilsson, Råby-Rekarne, Tracey Andersson, Trelleborg, Emma Johannesson, Ullevi.

Spjut: Annika Petersson, Gefle, Anna Wessman, Växjö, Emelie Larsson, Ullevi.

4 x 100 m: Berntsson, Rienas, Skugge, Elin Backman, Helsingborg.

4 x 400 m: Högberg, Hjelmer, Sandra Wagner, Örebro, Magnusson.

Källa: TT

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".