Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Västeråsare till Finnkampen

Publicerat torsdag 2 september 2004 kl 07.00
Göteborgarna är beredda på Finnkampen...

Finnkampen drar i gång i Göteborg i helgen. Västeråsaren Bengt Johansson ska representera Sverige i slägga, medan Carolina Klüft ställer upp i sju grenar...

Friidrottens förbundskapten Ulf Karlsson har nu tagit ut truppen till Finnkampen kommande helg i Göteborg. Carolina Klüft ställer upp i sju grenar och Johan Wissman i fem.

Så här ser truppen i dess helhet ut: 

Herrar:

  • 100m: Johan Wissman, Helsingborg, Erik Wahn, do, Johan Engberg, Göta.
  • 200m: Wissman, Engberg, Wahn.
  • 400m: Thomas Nikitin, Spårvägen, Wissman, Andreas Mokdasi, Hässelby.
  • 800m: Rizak Dirshe, Malmö, Mattias Claesson, Hässelby, Andreas Rehnborg, do.
  • 1 500m: Dirshe, Mattias Norling, Tureberg, Olle Walleräng, Råby-Rekarne.
  • 5 000 m: Erik Sjöqvist, Enhörna, Mustafa Mohamed, Hälle, Henrik Skoog, Spårvägen.
  • 10 000m: Sjöqvist, Claes Nyberg, Göta, Alfred Shemweta, Hässelby.
  • 3 000mH: Mohamed, Henrik Skoog, Spårvägen, Per Jacobsen, Göta.
  • 110mH: Robert Kronberg, Kville, Philip Nossmy, Malmö, Christian Sjöberg, Mariestad.
  • 400mH: Mikael Jakobsson, Örebro, Alexander Ljunggren, Helsingborg, Martin Burrows, Hälle.
  • Höjd: Stefan Holm, Kil, Linus Thörnblad, Lund, Staffan Strand, Hässelby.
  • Stav: Alhaji Jeng, Örgryte, Patrik Kristiansson, KA 2, Oscar Janson, Ullevi.
  • Längd: David Frykholm, Göta, Robert Bagge, Mölndal, Daniel Arnsten, Trångsviken.
  • Tresteg: Christian Olsson, Örgryte, Anton Andersson, do, Martin Eriksson, do.
  • Kula: Jimmy Nordin, Malmö, Manuel Brändeborn, Råby-Rekarne, Andreas Gustafsson, Hagen.
  • Diskus: Niklas Arrhenius, Spårvägen, Henrik Wennberg, Uppsala, Christian Ehrenborg, Mölndal.
  • Slägga: Bengt Johansson, Västerås, Per Karlsson, Växjö, Stellan Kjellander, do.
  • Spjut: Mikael Snällfot, Nedre Soppero, Mats Nilsson, Klippan, Andreas Wulff, Växjö.
  • 4x100m: Kronberg, Engberg, Wissman, Wahn.
  • 4x400m: Andreas Mokdasi, Hässelby, Wissman, Mikael Jakobsson, Örebro, Thomas Nikitin, Spårvägen.
  • Reserv: 800m/1500m Jonas Dufwenberg, Tureberg.

Damer:

  • 100m: Jenny Kallur, Falun, Susanna Kallur, do, Carolina Klüft, Växjö.
  • 200m: Jenny Kallur, Ellinor Stuhrmann, Malmö, Klüft.
  • 400m: Stuhrmann, Lena Aruhn, Umeå, Emma Björkman, Göta.
  • 800m: Therese Ahlepil, Rånäs, Carolina Nylén, Täby, Louise Fredriksson, Göta.
  • 1 500m: Flo Jonsson, Spårvägen, Hanna Karlsson, Malmö, Ulrika Johansson, Rånäs.
  • 5 000m: Ida Nilsson, Högby, Lisa Blommé, Hässelby, Christin Johansson, Kville.
  • 10 000m Anna Rahm, Rånäs, Lena Gavelin, Trångsviken, Anneli Fransson, Rånäs.
  • 3 000mH: Nilsson, Ebba Stenbäck, Söderköping, Christin Johansson.
  • 100mH: Kallur, Kallur, Klüft.
  • 400mH: Erica Mårtensson, Växjö, Nadja Petersen, Huddinge, Louise Gundert, Lidingö.
  • Höjd: Klüft, Emma Green, Örgryte, Helena Redborg, Tureberg.
  • Stav: Hanna-Mia Persson, Kalmar, Linda Persson, Växjö, Klara Persson, Spårvägen.
  • Längd: Klüft, Daniela Lincoln Saavedra, Malmö, Lina Quick, Gefle.
  • Tresteg: Klüft, Kajsa Levin, Tranås, Mfon Etim, Angered.
  • Kula: Helena Engman, Riviera, Linda-Marie Mårtensson, Hässelby, Catarina Andersson, Helsingborg.
  • Diskus: Anna Söderberg, Ullevi, Annika Larsson, Gefle, Maria Pettersson, Helsingborg.
  • Slägga: Cecilia Nilsson, Ymer, Marie Hilmersson, Hässelby, Tracey Andersson, Heleneholm.
  • Spjut: Katarina Eklöf, Huddinge, Annika Petersson, Gefle, Elinor Holgersson, Pallas.
  • 4x100m: Kallur, Kallur, Klüft, Petronella Dahlerus, Malmö.
  • 4x400m (fyra av dessa): Stuhrmann, Aruhn, Petersen, Björkman, Mårtensson, Gundert.

(TT)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".