Rånförsök avbröts av ledig polis och allmänheten
I eftermiddags utsattes en cyklist för ett rånförsök. Hon blev nerslagen med hjälp av en träningsväska, för att mannen ville sno hennes cykel.
När den 38-årige kvinnan kom cyklande på Björnövägen mot Viksäng mötte hon en 19-åring. Oprovocerat slog han henne i huvudet, så hårt att hon ramlade omkull. 19-åringen fortsätter sedan att slå kvinnan med en träningsväska.
Mannen försöker rycka till sig cykeln, men rånförsöket avbryts av allmänheten och en polis som precis slutat för dagen. Gärningsmannen hölls fast, tills de tjänstgörande poliserna kom dit.
– Det var stort att folk grep in. Det tyder på god moral. Man hoppas att det är vanligt att folk griper in när något sådant här sker. Men det är väldigt olika. Ibland finns det inte folk som kan gripa in och ibland finns det men de vågar inte, säger Martina Saghamre, inspektör vid Polismyndigheten i Västmanlands län.
Kvinnan fick föras till sjukhus, eftersom hon slagit i huvudet, trots att hon hade cykelhjälm på sig. Mannen kommer fortsätta att höras och sen tas beslut om mannens framtid.
P4 Västmanland