Trafikskadade djur får lida när jägare saknas
Många jägare i Västmanland har slutat hjälpa till att söka rätt på och avliva trafikskadade djur, som en protest mot rådande vargpolitik. Det har fått till följd att djur som skadats i trafken inte avlivas, utan istället lider.
Nu efterlyser Nationella Viltolycksrådet fler så kallade eftersöksjägare.
För ett år sedan fanns omkring 160-170 eftersöksjägare i Västmanland, men nu finns bara ett hundratal, enligt Per Strömbäck, länsansvarig polis i Nationella Viltolycksrådet i Västmanland.
– I våras började en bojkott mot eftersök bland eftersöksjägare på grund av vargen, de vågar ju inte släppa lös hundarna i vargrika skogar. På det sättet så slutade mellan 50-70 eftersöksjägare, säger Per Strömbäck.
Det är i områdena kring Sala, Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg och Arboga som det nu är brist på eftersöksjägare.
Redan för ett år sedan protesterade Svenska Jägareförbundet i Västmanland mot regeringens vargpolitik, bland annat genom att, som man sade, "inte ta ansvar för" eftersök av trafikskadade djur.
– Det vi säger är att vi kan inte ta ansvar för att vi ska skicka ut en eftersöksjägare. Han ska kanske då släppa sin hund mitt i natten i vargland, sade Torbjörn Larsson, ordförande i Svenska Jägareförbundets avdelning i Västmanland, för ett år sedan.
Det senaste året har mellan 50-70 eftersöksjägare i länet valt att sluta, vilket får konsekvenser, enligt polisens Per Strömbäck.
– Konsekvenserna är ju att djuren lider. Det här gäller rådjur, älg, hjort, de större djuren. Blir ett sådant påkört och sticker in i skogen skadat, så har vi ju ingen som kan söka efter det.
– Tyvärr så är det ju så att då får djuret lida. Det har hänt vid ett antal tillfällen. Jag kan inte precisera exakt hur många, men det har hänt, säger Per Strömbäck till P4 Västmanland.