Bär omfattas inte av rättvisemärkning

Publicerat: måndag 22 oktober 2012 kl 05:23 , Upplandsnytt 2 kommentarer

Efter vår granskning av bärhandeln har frågan väckts om det går att köpa sylt som är producerad under schysta villkor. Det finns märkningar på syltburkarna som handlar om bra arbetsvillkor. En av dem är Fairtrade, men där är det bara sockret som är rättvisemärkt, inte bären.

– Det står på burken att det är bara sockret som är fairtrademärkt. Det är klart att det kan vara problematiskt om man uppfattar det som att även bären är fairtrademärkta, säger Helena Markstedt som är generalsekreterare på fairtrade Sverige.

Varför inte fairtrademärka bären?

– För att vi jobbar med handel i utvecklingsländer, och bären i sylten är nordiska, så det finns inte fairtrademärkta bär att tillgå till de sylterna.

Bären som plockas av så kallade friplockare blir till bland annat sylt här i Sverige.

Friplockare är plockare som saknar anställning, som exempelvis många av de bulgariska bärplockarna i Mehedeby som bodde i primitiva tältläger i somras, läger utan toaletter, rinnande vatten och el.

Efter Upplandsnytts granskning av bärhandeln har folk hört av sig med frågan om man som konsument kan köpa schysst sylt.

Fairtrade, eller rättvisemärkt som det kallades tidigare, är en märkning som handlar om att arbetare ska få en möjlighet att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor. Men de certifierar alltså bara sockret i sylten, inte bären.

En märkning som omfattar bären och som ska garantera bra arbetsvillkor är KRAV. En KRAV-märkt sylt kan innehålla bär från både anställda plockare och friplockare.

Hur kan de veta att bären i sylten inte är plockade under dåliga förhållanden?

– Vi har ett certifieringsprogram, som säkerställer att de regler vi har satt upp, som säger att det här ska plockas under bra förhållanden. De kontrolleras också och av kvalificerade oberoende kontrollanter, som i sin tur kontrolleras av myndigheter. Och säkrare kontroll än så det kan jag inte se att man kan få, säger Lars Hällbom som är regelchef på KRAV.

Så det finns en möjlighet att bären här är plockade under såna förhållanden som vi sett?

– Nej, det gör det inte.

Lars Hällbom menar att KRAV säkerställer att bärgrossisterna håller isär de olika strömmarna av bär, så att inte bär som är plockade under förhållanden som inte har kontrollerats blandas med de certifierade bären.

Men när vi har synat bärbranschen har vi pratat med flera aktörer som säger att det inte går att veta vilka bär som är plockade av vilka plockare.

Lars Hällbom känner sig ändå säker på att de hålls isär. Och han tycker att KRAV gör allt de kan för att säkerställa att bären som hamnar i sylten är plockade under drägliga förhållanden.

– Ja, min uppfattning är att i gör allt vi kan.

Fairtrade då? Ja, de kommer att fortsätta fokusera på hur arbetarna har det i utvecklingsländerna. Men generalsekreterare Helena Markstedt säger att de ska se över hur de kommunicerar att det är sockret i sylten som är rättvisemärkt.

– Det står redan på förpackningen i dag, men om det kan bli ännu tydligare så ska vi givetvis se till att det blir det.

Kina Pohjanen
kina.pohjanen@sverigesradio.se
Thomas Magnusson
thomas.magnusson@sverigesradio.se