Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Uddevalla

Sandra Hansson från Uddevalla IS vann damklassen i Vasaloppet

Publicerat söndag 2 mars 2008 kl 20.30
Sandra Hansson vinner Vasaloppet

Det blev Sandra Hansson från Uddevalla IS som vann damklassen i Vasaloppet på tiden 04:47:16. Hon vann med fyra sekunder framför Jenny Hansson från Vålådalens SK.

Sandra Hansson är bördig från Dalsland och sågs tidigt i sin karriär som ett stort löfte. Hennes karriär har dock kantats av skador och sjukdomar och hon tvingades att hålla upp med skidåkningen i fem år.

- Detta är nästan som en saga, sa hon till Radiosporten efter målgången.

Mathias Fredrikson från Dals Rostock blev sjua i herrarnas Vasalopp på tiden 4:23:18 Vann gjorde för första gången norrmannen Jörgen Aukland på tiden 4:13:45. Sedan tidigare har han två andraplatser och tre tredjeplatser.

Rikard Andreasson, som kör för Mora, är bördig från Bengtsfors. Han slutade sexa.

Anders Sörensson tävlar för Tanum och kom 105, han var därmed den främsta bland åkarna som både kommer ifrån Radio Västs område och kör för en lokal klubb. Han fick en tung start på grund av felvallning och redan i första backen tog det stopp.

- Jag fick ställa mig och skrapa av snö mot ett staket, säger han till Sveriges Radio Väst.

Efter den bedrövliga inledningen körde Sörensson upp sig och plockade över 300 platser.

Resultat herrar: 1) Jörgen Aukland, Norge, 4.13.45, 2) Anders Aukland, do, 4.17.14, 3) Jerry Ahrlin, Vålådalen 4.18.03, 4) Oskar Svärd, do, 4.20.52, 5) Thomas Alsgaard, Norge, 4.22.14, 6) Rikard Andreasson, Mora, 4.22.46, 7) Mathias Fredriksson, Axa, 4.23.18, 8) Anders Myrland, Norge, 4.24.34, 9) Markus Leijon, Mora, 4.25.45, 10) Thomas Steurer, Österrike, 4.25.55, 11) Sjur Börsheim, Norge, 4.25.59, 12) Jimmi Jonsson, Eksjö, 4.26.08, 13) Jens Eriksson, Dala-Floda, 4.27.03, 14) Marco Cattaneo, Italien, 4.27.15, 15) Daniel Tynell, Grycksbo, 4.27.19, 16) Johan Sandberg, Kraftstaven, 4.28.00, 17) Bruno Carrara, Italien, 4.28.01, 18) Anders Palmér, Ulricehamn, 4.28.30, 19) Dan Moberg, do, 4.28.31, 20) Mats Jakobsson, Finland, 4.28.43, 21) Per-Olov Svahn, Boxholm-Ekeby, 4.28.57, 22) Kjetil Dammen, Norge, 4.29.18, 23) Kalle Gräfnings, Falun/Borlänge, 4.30.10, 24) Dan Roycroft, Kanada, 4.30.18, 25) Niklas Karlsson, Mora, 4.30.26, 26) Ilmar Udam, Estland, 4.30.41, 27) Rickard Andersson, Hakarpspojkarna, 4.30.42, 28) Thomas Henriksen, Norge, 4.30.42, 29) Priit Kajari, Estland, 4.30.46, 30) Kjartan Roland, Norge, 4.31.03, 31) Öivind Glöersen, do, 4.31.27, 32) Odd Egil Brobakk, do, 4.31.33, 33) Tommy Åsen, do, 4.31.37, 34) Tor-Atle Fuglerud, do, 4.31.54, 35) Martin Ree, do, 4.32.06, 36) Ole Jakob Naess, do, 4.32.09, 37) Knut Anders Hatlen, do, 4.32.17, 38) Anders Eriksson, Mora, 4.32.22, 39) Jan Olav Beitmyren, Norge, 4.32.24, 40) Patrik Karlsson, Falun/Borlänge, 4.32.47, 41) Stig Moland, Norge, 4.32.47, 42) Öyvind Viken, do, 4.32.53, 43) Erling Christiansen, do, 4.33.02, 44) Guillaume Lalavée, Frankrike, 4.33.14, 45) Jarle Thon, Norge, 4.33.49, 46) Lars Suther, Mora, 4.33.53, 47) Stanislav Rezac, Tjeckien, 4.34.03, 48) Audun Laugaland, Norge, 4.34.04, 49) Erik Andersson, Malung, 4.34.18, 50) Marek Pazdersky, Tjeckien, 4.34.24.

Resultat damer: 1) Sandra Hansson, Uddevalla, 4.47.16, 2) Jenny Hansson, Vålådalen 4.47.20, 3) Sumiko Yokoyama, Japan, 4.50.57, 4) Elin Ek, Mora, 4.52.44, 5) Nina Lintzén, Högbo, 5.03.23, 6) Inger Lise Vestlund, Mora, 5.11.11, 7) Karin Nilsson, Luleå, 5.20.37, 8) Tone Sundvor, Norge, 5.22.39, 9) Laila Kveli, do, 5.23.56, 10) Mari Johanna Brox, do, 5.31.56, 11) Ylva Andersson, Östersund, 5.32.12, 12) Gunn-Jane Ulekleiv, Norge, 5.32.50, 13) Linda Forth, Finland, 5.35.19, 14) Malin Meijer, Husum, 5.35.48, 15) Olaug Melbö, Norge, 5.36.04, 16) Carmen Schindler, Tyskland, 5.37.42, 17) Mia Gyllenberg, Sisu-Forshaga, 5.38.28, 18) Lotta Maria Wasström, Finland, 5.38.55, 19) Malin Källman, do, 5.43.19, 20) Ingrid Hov, Norge, 5.44.55, 21) Eva Peterson, Mora, 5.45.16, 22) Camilla Andersson, Finland, 5.49.39, 23) Eva Lindkvist, Mora, 5.49.54, 24) Erika Olsson, Bergsjö, 5.50.06, 25) Anna-Carin Söderström, Mora, 5.50.19, 26) Karen Kristoffersen, Norge, 5.51.32, 27) Siri Dürendahl, do, 5.52.40, 28) Therése Bäckström, Bjurholm, 5.54.25, 29) Anna Axell, Stadium, 5.55.50, 30) Åsa Ottosson, Strategen, 5.57.04, 31) Brit Eide Fredriksen, Norge, 5.57.17, 32) Linda Bengtsson, Bore, 5.57.49, 33) Lena Koskinen, Sågmyra, 5.58.52, 34) Tille Marie Breda, Norge, 5.59.24, 35) Kristina Nordebo, Älvsby, 5.59.33, 36) Meta Steinbach Olsson, Ronneby, 6.01.29, 37) Lisa Skedung, Accu-Check, 6.01.41, 38) Eli Ågedal, Norge, 6.02.42, 39) Line Engeskaug, do, 6.03.19, 40) Lena Gavelin, Trångsviken, 6.03.37, 41) Blanka Nedvedicka, Tjeckien, 6.05.18, 42) Marte Aagesen Trondsen, Norge, 6.05.22, 43) Monica Blomlie Dahlen, do, 6.06.22, 44) Vendula Kroustkova, Tjeckien, 6.06.52, 45) Karin Vemhäll, Rembo, 6.08.12, 46) Berit Rein Solhaug, Norge, 6.08.53, 47) Birgitta Höglund, Rossön, 6.09.09, 48) Liv Kristin Omholt Berrefjord, Norge, 6.10.12, 49) Ida Kasselstrand, Bore, 6.10.40, 50) Nina Lindberg, Finland, 6.11.13.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".