Kan vara hemma om några dagar
Kjetil Tronvoll - professor vid Norwegian Centre For Human Rights säger till P4 Väst att allting tyder på att Johan Persson och Martin Schibbye benådas.
– Det finns flera källor som bekräftar det men det är ännu inte officiellt bekräftat från Etiopiens regering så vi får vänta på presskonferensen som ska hållas senare, säger Kjetil Tronvoll.
Om journalisterna Martin och Johan benådas innebär det rent praktiskt att de släpps direkt.
– Det har varit känt länge att Mele Zenawi har varit positiv till benådning vid den här tidpunkten. Nu är det också ett bra tillfälle att benåda Martin och Johan. De har fått statuera ett exempel och de båda har avtjänat en del av sitt straff. Nu är det alltså det bästa för Etiopien att släppa dem, säger Kjetil Tronvoll.
– Nu firas det nyår i Etiopien, de följer den julianska kalendern och då är det tradition att släppa vanliga fångar men också politiska fångar. Det sammanfaller med tradition, säger han.
Senare idag ska det hållas en en presskonferens i Addis Abeba och de som ska benådas ska offentligöras. Och Kjetil Tronvoll tror att dom båda svenskarna kan vara hemma inom några dagar.