Uddevallas esteter rasar över datorbrist
Treorna på Estetiska Programmet på Uddevalla Gymnasieskola känner sig förbisedda. Till skillnad från de som går i årskurs 1 och årskurs 2 så får de inga datorer utan hänvisas till de långsammare datorerna i skolans datorsalar.
– Jag tycker det är väldigt fel att de lägger så jättemycket pengar på datorerna. En MacBook kostar ju 10-15000 kronor. De skulle kunna köpt billigare datorer och delat ut till alla istället, säger Jakob Nilsson som är elev på estetiska programmet.
Förra året bestämdes det att skolan skulle dela ut bärbara datorer till alla elever i gymnasieskolan under en treårsperiod. Men treorna räknades inte med. De upplever istället att datorer försvunnit för att göra plats åt de bärbara datorerna i datorsalarna. Enligt rektorn på estetiska programmet, Cecilia Sokol, är det inget problem eftersom de inte kräver av treorna att de ska lämna in datorskrivna uppsatser.
– Alla arbeten ska inte göras via dator för det är ju ett estetiskt program. Det kan inte vi begära av eleverna, de får skriva för hand och lämna in, säger Cecilia Sokol.
Enligt Cecilia Sokol så är allt det här ett missförstånd. Enligt henne finns det lånedatorer i skolans reception men de elever jag pratat med har inte fått någon information om detta. Istället har de fått höra att de ska hålla sig uppdaterade varje dag och skriva sina uppsatser på datorn. En elev uppskattar att det är runt sexton datorer som har försvunnit och att de som är kvar kan ta upp emot tjugo minuter att logga in på.
– Då är det så att då är det en fråga för it-teknikerna i sådana fall, säger Cecilia Sokol.
Men Cecilia Sokol har förståelse för att det kan finnas anledningar till att treorna känner sig förbisedda.
– Sedan att det blev en övergång till det för nya gymnasiet och det gamla så är det väl så att det är svårt för dem som går i trean. På ett vis kommer de ju i kläm. Eftersom vi har den nya gymnasieförordningen så blir det ju så att någonstans så går det ju från det gamla till det nya. Det är ju alltid kännbart oavsett vilken organisation det gäller, säger Cecilia Sokol.
Camila Astorga Díaz