Värnamo chockvände mot Halmstads BK
Allt såg ut som ännu en HBK-seger hemma på Örjans Vall, ledning med 2-0 och drygt tre minuter kvar av ordinarie matchtid, men Värnamo gav inte upp och när slutsignalen ljöd hade HBK förlorat med 2-3.
FLER LJUDKLIPP
Halmstadspelarna lämnade Örjans Vall smått chockade och det gjorde också merparten av de 3.400 som sett matchen i superettans 28:e omgång mellan HBK och Värnamo. Visserligen var gästerna länge det bättre laget, men man förmådde inte sätta målchanserna. Det gjorde däremot HBK, 1-0 Mikael Boman i den 52:a minuten och 2-0 Johnny Lundberg i den 65:e minuten.
Många trodde på en ny trepoängare för HBK i kampen mot BP om den åtråvärda andraplatsen, men Värnamo fick en straff när det återstod drygt tre minuter av ordinarie matchtid och den satte Vlado Zlojutro säkert i mål. Detta gav gästerna energi och Dzenis Kozica låg sedan bakom både 2-2 och 2-3 på tilläggstid och tog med sig en viktig trepoängare hem till Småland.