Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
friidrott

Malin fyra på korta häcken

Publicerat söndag 26 augusti 2012 kl 19.18

Vid Friidrotts-SM som avgjorts i helgen blev det under söndagen en fjärdeplats för Malin Eriksson, KFUM Örebro, på 100 meter häck och i herrarnas spjut blev det en femteplats för Jiannis Smalios, också KFUM Örebro.

STOCKHOLM

SM

herrar, 200 m, final

1) Nil de Oliveira , Spårvägen, 20,75, 2) Benjamin Olsson, Helsingborg, 21,43, 3) Mathias Dufournier, Karlstad, 21,69, 4) Jesper Lang, Öresund, 21,76, 5) Alexander Nordkvist, Huddinge, 21,80, 6) Oskar Åberg, do, 21,85, 7) Hampus Forsberg, Öresund, 21,86, 8) Patrik Andersson, Kville, 22,04.

800 m, final

1) Johan Svensson, Spårvägen, 1.49,10, 2) Johan Rogestedt, Stenungsund, 1.49,34, 3) Anton Asplund, Tureberg, 1.50,66, 4) Karim Mohammadi, Spårvägen, 1.52,12, 5) Mattias Claesson, Hässelby, 1.53,05, 6)Christoffer Ohlsson, Umedalen, 1.53,16, 7) Wille Levay, Danderyd, 1.54,63.

5 000 m, final

1) Nacerddine Hallil, Hässelby, 14.02,90, 2) Olle Walleräng, Spårvägen, 14.11,32, 3) Johan Hydén, Akele, 14.13,36, 4) Eric Senorski, Örgryte, 14.13,71, 5) Erik Widing, Tureberg, 14.28,26, 6) Haben Idris, Hässelby, 14.34,61, 7) Patrik Andersson, Hälle, 14.38,87, 8) Emil Lerdahl, Hammarby, 14.39,89.

110 m häck, final

1) Alexander Brorsson, Växjö, 13,98, 2) Marvin Tay, Spårvägen, 14,15, 3) Amir Shaker, Råby, 14,32, 4) Anton Levin, Helsingborg, 14,35, 5) Björn Barrefors, Hammarby, 14,81, 6) Jonathan Eklund, Hammarby, 14,86.

Höjd. final

1) Jakob Thorvaldsson, Lidingö, 2,13, 2) Mehdi Alkhatib, Hammarby, 2,11, 3) Philip Frifelt Lundqvist, Karlstad, 2,08, 4) Fredrik Konradsson, Umeå, 2,05, 5) Andreas Carlsson, Ymer, och Arlind Shaluni, Norrköping, båda 2,01, 7) Carl Rönnow, Stockholm, och Adam Chiguer, Huddinge, båda 2,01.

Tresteg, final

1) Michel Tornéus, Hammarby, 15,90, 2) Moteba Mohamed, Alingsås,15,79, 3) Anton Andersson, Örgryte, 15,78, 4) Daniel Lennartsson, do, 15,44, 5) Sebastian Ekstrand, Öresund, 15,18, 6) Erik Ehrlin, Ärla, 15,05, 7) Dastid Selmani, Lund, 15,00, 8) Mathias Ström , Örgryte, 14,99.

Spjut, final

1) Kim Amb, Bålsta, 80,73, 2) Gabriel Wallin, Södertälje, 78,70, 3) Daniel Ragnvaldsson, Umeå, 72,50, 4) Olof Hansson, Hässelby, 66,44, 5) Jiannis Smalios, Örebro, 64,56, 6) Joachim Ivarsson, Växjö, 62,88, 7) Johan Holmberg, Södertälje, 61,14, 8) Johannes Henriksson, Karlstad, 59,25.

Damer, 200 m, final

1) Moa Hjelmer, Spårvägen, 23,50, 2) Pernilla Nilsson, Trelleborg, 24,23, 3) Jessica Samuelsson, Hässelby, 24,28, 4) Angelica Karlsson, Tanum, 24,34, 5) Elise Malmberg, Hässleholm, 24,52, 6) Mathilda Hellqvist, Orient, 24,64, 7) Daniella Busk, Malmö, 25,17.

800 m, final

1) Lovisa Lindh, Ullevi, 2.08,28, 2) Viktoria Tegenfeldt, Umeå, 2.09,61, 3) Lisa Forsberg, Spårvägen, 2.10,82, 4) Sara Rönnby, Enhörna, 2.11,85, 5) Ida Holm, Lerum, 2.13,05, 6) Anna Silvander , Danderyd, 2.13,57, 7) Lisa Nauclér, Hammarby, 2.14,31, 8) Charlotte Johansson , Lidingö, 2.15,04.

5 000 m, final

1) Isabellah Andersson, Hässelby, 16.25,14, 2) Hanna Bartholomew, Hässelby, 16.30,35, 3 Elin Borglund, Sävedalen, 16.37,34, 4) Malin Liljestedt, Spårvägen, 16.39,91, 5) Cecilia Kleist, Akele, 16.45,54, 6) Madeleine Larsson , Hässelby, 16.47,90, 7) Linn Nilsson, Hälle, 16.53,19, 8) Nina Persson, Örgryte, 16.57,31.

100 m häck, final

1) Ellinore Hallin , Växjö, 13,62, 2) Caroline Lundahl, Karlskrona, 13,81, 3) Sofia Linde, Täby, 13,91, 4) Malin Eriksson, Örebro, 14,13, 5) Maryann Andreasson, Karlstad, 14,16, 6) Maja Rogemyr, do,14,18, 7) Charlotte Skogström, Hässelby, 14,40, 8) Sofia Mossberg, Falun, 14,55.

Längd, final

1) Erica Jarder, Spårvägen, 6,46, 2) Nadja Casadei, Lidingö, 6,24, 3) Sandra Törnros, Gävle, 6,08, 4) Malin Olsson, Malmö, 5,98, 5) Jessica Samuelsson, Hässelby, 5,95, 6) Sofia Lund, Hässelby, 5,86, 7) Linda Berntsson, Mölndal, 5,83, 8) Sofia Linde, Täby, 5,83.

Slägga, final

1) Tracey Andersson, Ullevi, 66,89, 2) Cecilia Nilsson, Råby, 64,85, 3) Karolina Pedersen, Ullevi, 64,43, 4) Eleni Larsson, Huddinge, 63,47, 5) Emma Johannesson, Ullevi, 62,45, 6) Josefin Berg, Karlstad, 61,75, 7) Ida Storm, Hässelby, 59,36, 8) Rebecka Kvist, Alvesta, 56,54.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".