Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Sju örebroare i svenska landslaget i truppgymnastik

Publicerat torsdag 19 maj 2016 kl 09.50
.
Ylva Zelleroth och Mimmi Johansson är två av de 7 örebroare som är uttagna i landslaget. Foto: Jens Tisbo/Sveriges Radio.

Gymnasterna från Örebro är med och kraftigt färgar landslaget som ska tävla i truppgymnastik i EM i Slovenien i höst. 

Totalt handlar det om ett 40-tal gymnaster från flera föreningar runt om i Sverige som ska bilda tre trupper (herr, dam och mixed).

Sju av de uttagna kommer från Örebrogymnasterna, som nyligen blev svenska mästare i truppgymnastik på damsidan.

Två av Örebrogymnasterna är med i mixedlandslaget.

I det rena damlandslaget är fem av de tolv tävlande från Örebro gymnastikförening.

Så här ser lagen ut:

Mixedlandslaget: 

·         Julia Pettersson, Brommagymnasterna

·         Johanna Sjöberg, Helsingborgs Turn

·         Klara Bengtsson, GF Fram

·         Lovisa Magnusson Eriksson, Höganäs GF

·         Maria Davidsson, Örebro GF

·         Minora Bristedt, Brommagymnasterna

·         Fredrik Cederlund, Brommagymnasterna

·         Joel Händig, Brommagymnasterna

·         Kevin Dannefalk, KFUM GA

·         Patrik Gustafsson, Brommagymnasterna

·         Patrik Hellberg, Brommagymnasterna

·         Simon Nyberg, Brommagymnasterna

Rerserver:

·         Evelina Rosengren, GT Vikingarna

·         Ylva Zelleroth, Örebro GF

·         Albin Lundin, Brommagymnasterna

·         Andreas Nilsson, KFUM GA


Damlandslaget: 

·         Amanda Norén, GF Uppsalaflickorna

·         Anna Nävermyr, Höganäs GF

·         Ellinor Sjöberg, Helsingborgs Turn

·         Elvira Wictorson, Örebro GF

·         Fay Stensson, Höganäs GF

·         Isabella Einéus, GT Vikingarna

·         Johanna Kluge, Örebro GF

·         Johanna Malmberg, GK Motus-Salto

·         Mimmi Johansson, Örebro GF

·         Simone Rothe, Örebro GF

·         Sofie Bråtendal, ABGS Göteborg

·         Stina Johansson, Örebro GF

Reserver:

·         Ellinor Qvarnström, Brommagymnasterna

·         Hanna Amoah, GF Fram


Herrlandslaget: 

·         Anton Edenbäck Moberg, KFUM GA

·         Charles Fritzén, Brommagymnasterna

·         Didrik Fröberg, KFUM GA

·         Gustaf Berggren, GF Fram

·         Jacob Melin, Brommagymnasterna

·         Lucas Bodin, Brommagymnasterna

·         Mikael Ström, Brommagymnasterna

·         Niclas Butén, Brommagymnasterna

·         Niklas Weivers, KFUM GA

·         Stefan Höög, Brommagymnasterna

·         Tobias Peterson, KFUM GA

·         Zakaria Södergren, KFUM GA

Reserver:

·         Adam Nässel, GF Fram

·         Axel Böös, GF Fram



 


 

 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".