Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Östergötland

KD:s nomineringar till valet klara

Publicerat söndag 24 januari 2010 kl 11.08

De östgötska kristdemokraternas listor till höstens val är nu klara. Vid gårdagens nomineringsstämma klubbades Yvonne Andersson från Linköping som förstanamn på riksdagslistan före Magnus Oscarsson från Ödeshög och Levi Eckeskog från Boxholm.

När det gäller valet till Östergötlands landstingsting står Levi Eckeskog överst på samtliga fem valkretsars lista.

Topp 10 på Kristdemokraternas riksdagslista i Östergötland:
1. Yvonne Andersson, riksdagsledamot, Linköping
2. Magnus Oscarsson, kommunalråd, Ödeshög
3. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
4. Margaretha Ericsson, oppositionsråd, Norrköping
5. Anders Eksmo, kommunalråd, Söderköping
6. Martina Axene, undersköterska, Motala
7. Patrick Vigren, läkare, Linköping
8. Iréne Langvik, undersköterska, Skänninge
9. Linus Dagbäck-Printz, student, Vadstena
10. Lena Käcker Johansson, sjuksköterska, Kinda

Topp 6 på Kristdemokraternas landstingslistor:

Valkrets 1, Linköping
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Lars Eklund, gruppledare, Linköping
3. Berit K-Lehnér, sjuksköterska, Linköping
4. Tommy Sennehed, patienttransportör, Linköping
5. Per Larsson, politisk sekreterare, Linköping
6. Liselotte Fager, ombudsman, Linköping

Valkrets 2, Norrköping
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Sven Brus, f.d. riksdagsledamot, Norrköping
3. Noomi Nilsson, kurator, Norrköping
4. Marita Forsman, företagare, Vikbolandet
5. Anibal Rojas, studerande, Norrköping
6. Anders Eksmo, kommunalråd, Söderköping 

Valkrets 3, Kinda-Åtvidaberg-Söderköping-Valdemarsvik
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Lena Käcker Johansson, sjuksköterska, Kinda
3. Anders Eksmo, kommunalråd, Söderköping
4. Solveig Danielsson, barnmorska, Kinda
5. Madelene Ottosson, förskollärare, Valdemarsvik
6. Kalle Sandell, folkhögskollärare, Kinda 

Valkrets 4, Mjölby-Boxholm-Ödeshög-Ydre-Vadstena
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Iréne Langvik, undersköterska, Skänninge
3. Magnus Oscarsson, kommunalråd, Ödeshög
4. Karin Starkhammar, narkossköterska, Mantorp
5. Linus Dagbäck Printz, studerande, Vadstena
6. Therese Gustafsson, badvärd, Mjölby

Valkrets 5, Motala-Finspång
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Nils-Ingvar Graan, reporter, Motala
3. Jessica Antebrink, behandlingsassistent, Motala
4. Ingo Alander, skolledare, Finspång
5. Sofie Drake, företagare, Finspång
6. Martina Axene, undersköterska, Motala

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".