Sveriges Radio
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Språk
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • Meän raatio
    • SR International
    • Shqip (albanska)
    • العربية (arabiska)
    • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
    • Bosanski/Hrvatski/Srpski (bosniska/kroatiska/serbiska)
    • English (engelska)
    • Jiddisch
    • Kurmancî كوردی (kurdiska)
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Somali (somaliska)
    • Deutsch (tyska)
    • Suomeksi
    • Русский/po-russki (ryska/vitryska)
  • Barn
    Gå till Barnwebben Gå till Junior
Global sök på sverigesradio.se
  • Alla kanaler
  • Alla program A-Ö
  • Allt på sverigesradio.se
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()
Lyssna direkt
Just nu: Ekonomieko kl.08:32
Nästa: Nyheter från Vetenskapsradion kl.08:37
tablå
Ekot
  • Startsida
  • Inrikes
  • Utrikes
  • Lokala nyheter
  • Ekonomi
  • Kultur
  • Vetenskap
  • Valet 2010
  • Klartext
  • Lyssningsarkiv
  • Kontakt
Senaste nytt:
  • 08:31 Premiär för "Du sköna" (Nyheterna P4 Värmland)
  • 08:23 Polis porrsurfade på arbetstid (Nyheter P4 Sjuhärad)
  • 08:21 Krävde busskorten tillbaka (Nyheter P4 Örebro )
  • 08:19 Kulturhuset räddas kvar ett tag (Hallandsekot)
  • 08:17 Tekniksatsning på MDH (Nyheterna P4 Sörmland)
  • 08:16 Tung förlust för Arvidsson (Radiosporten)
  • 08:09 Anmäler tjugo felbehandlingar (Nyheter P4 Västernorrland)
  • 08:08 För lite personal på Resurscenter (Nyheterna P4 Sörmland)
  • 08:06 Hemtjänsten sparar tid på planerade resor (Nyheter P4 Blekinge)
  • 08:05 Fler barn blev ofredade (Nyheter P4 Blekinge)
  • Till P4 Östergötland
  • RSS

Nyheter Östergötland

  • Kontakt
  • Redaktion
  • Valet 2010
  • Kultur
  • Nyheter från din kommun
  • ÅFF
  • LFC
  • IFK Norrköping
  • Basket
  • Speedway
  • Nyhetsarkivet

Fängelse efter fredsaktion

Publicerat: onsdag 05 maj kl 13:46, Nyheter Östergötland

En man från Mjölby dömdes idag till fyra månaders fängelse av Svea Hovrätt. Mannen ska tillsammans med en kumpan, i augusti 2008, ha förstört och skadat fjorton granatgevär på Saab Bofors Dynamics i Eskilstuna.

Förutom fängelsestraffet så blev Mjölbybon dömd till 78 000 kr i skadestånd för att ha hoppat över ett stängsel på en vapenfabrik i Malmö.

Ersättningsanspråket från Saab Bofors Dynamics på omkring en miljon kronor för de förstörda granatgevären kommer att tas upp senare i en separat civilrättslig process.

Nyckelord
  • Mjölby
Dela artikeln
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
Skriv ut

Textarkiv

Föregående dag Onsdag 05 maj 2010 Nästa dag

Onsdag 05 maj 2010

Hård konkurrens om apotekskunder
Onsdag 05 maj 2010 kl 07:38

Hård konkurrens om apotekskunderApoteken på landsbygden kan slås ut av den ökade konkurrensen sedan fler apotek startat. Det kan innebära att det blir sämre kontakt mellan läkare och apotekspersonal något som i vissa fall kan vara viktigt för att undvika fel och missförstånd.

Distriktsläkare Kjell Gunnarsson oroas över att apotek på landsbygden kan slås igenKjell Gunnarsson distriktläkare oroas över apotek på landsbygden kan slås igen (1:47)
(SR Östergötland) Apoteken på landsbygden kan slås ut av den ökade konkurrensen sedan fler apotek startat. Kjell Gunnarsson, som är distriktsläkare på vårdcentralen i Åby utanför Norrköping, oroas. Reporter Tahir Yousef.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Förskolan i Örtomta får vara kvar
Onsdag 05 maj 2010 kl 09:23

Linköpings kommun river upp beslutet om att lägga ned förskolan i Örtomta och låter skolan vara kvar ett år. Under tiden ska man hitta en långsiktig lösning tillsammans med föräldrarna.

Sjöman kan få chansen till Sommar
Onsdag 05 maj 2010 kl 10:42

En av Sommar-pratarna i P1 kan bli en sjöman från Linköping. Varje år väljs en lyssnare ut som får ett eget Sommar-program. En av de tio finalisterna är John Landelius från Linköping.

Att åka ifrån barnen är jobbigt för en sjömanAtt åka ifrån barnen är jobbigt för en sjöman (7:34)
(SR Östergötland)Under våren har vem som helst kunnat anmäla sitt intresse för att få göra "Sommar" i P1 och en av de 10 finalisterna är östgöte. Han heter John Landelius och är 31 år och sjöman. Just nu befinner han sig på Nordsjön och vi försöker fa tag på honom under morgonen.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Öppna i spelaren
Rörvik ur rekonstruktion
Onsdag 05 maj 2010 kl 10:44

Sågverksbolaget Rörvik Timber, med verksamhet i Linghem och Boxholm, går nu formellt ur sin företagsrekonstruktion, efter beslut i berörda tingsrätter.

Hälften av tidigt födda svårt sjuka
Onsdag 05 maj 2010 kl 10:52

Hälften av tidigt födda svårt sjukaÖver hälften av alla barn som är födda före vecka 27 har svåra skador som kan bli bestående. Allt fler och allt yngre barn räddas i dag till livet, men till ett högt pris, visar en ny svensk studie.

Åtvidaberg får unika noter
Onsdag 05 maj 2010 kl 10:55

Åtvidaberg får unika noterÅtvidabergs kommun har fått ta emot en ovanlig donation av en privatperson. Nämligen noter.

Regionalt bredbandsbolag planeras
Onsdag 05 maj 2010 kl 10:56

Tekniska Verken och Mjölby-Svartådalen Energi planerar att bilda ett gemensamt regionalt bredbandsbolag.

Kommunen får betala miljonskadestånd
Onsdag 05 maj 2010 kl 11:03

Motala kommun ska betala drygt 13 miljoner kronor till föreningen Folkets Hus och Park.

Fler kvinnor ska starta eget
Onsdag 05 maj 2010 kl 11:36

Nu satar Östergötland på kvinnor som vill starta eget inom vård och omsorg. Det är Länsstyrelsen Östergötland som beviljar pengar till satsningen på kvinnor som vill veta mer om företagande, innovationer och export inom vård och omsorg.

Fängelse efter fredsaktion
Onsdag 05 maj 2010 kl 13:46

En man från Mjölby dömdes idag till fyra månaders fängelse av Svea Hovrätt. Mannen ska tillsammans med en kumpan, i augusti 2008, ha förstört och skadat fjorton granatgevär på Saab Bofors Dynamics i Eskilstuna.

Ingen utomhusmatch för LHC
Onsdag 05 maj 2010 kl 13:51

Det ser inte ut att bli någon utomhusmatch mellan Linköping och HV 71 i hockeyns elitserie.

Förskingring gav fängelse
Onsdag 05 maj 2010 kl 14:01

Ett år och sex månaders fängelse blev domen för en 51-åriga kvinna som åtalats för grov förskingring.

Slusskurs i kanalen
Onsdag 05 maj 2010 kl 14:09

Nu kan den som känner sig osäker på sin slusskunskap återigen gå på kurs i slussning på Göta Kanal.

Anna Meyer, marknads- och informationschef på Göta kanalbolagAnna Meyer, marknads- och informationschef på Göta kanalbolag (1:15)
(SR Östergötland) Nu kan den som känner sig osäker på sin slusskunskap återigen gå på kurs i slussning på Göta Kanal. Anna Meyer är marknads- och informationschef på Göta kanalbolag. Reporter Lana Brunell.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Apoteken bantar lagren
Onsdag 05 maj 2010 kl 15:16

Apoteken bantar lagrenOmregleringen av apoteksmarknaden skulle göra det lättare för kunderna. Men nu tvingas kunderna springa mellan apoteken för att hitta mediciner de vill ha.

Malin Ågehäll, chef på apoteket Hjorten i NorrköpingApoteken bantar lagren (1:34)
(SR Östergötland)Omregleringen av apotekmarknaden skulle göra det lättare för kunderna - men nu tvingas en del apotekskunder springa mellan olika apoteken för att få rätt medicin. Apoteken har nämligen inte råd att förvara stora lager med medicin. Malin Ågehäll, chef på Apoteket Hjorten i Norrköping, intervjuas av Tahir Yousef.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Uggla orsakade strömavbrott
Onsdag 05 maj 2010 kl 15:36

Uggla orsakade strömavbrottÖver 2000 abonnenter blev utan ström i Valdemarsviktrakten i morse. Orsaken? En uggla.

Björn Persson, EonUggla orsakade strömavbrott (1:02)
(SR Östergötland) Över 2000 abonnenter blev utan ström under morgonen i Valdemarsviktrakten Orsaken? En uggla? Björn Persson på Eon berättar. Reporter: Petter Ahnoff.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Stötande filtar byts ut
Onsdag 05 maj 2010 kl 15:43

Personal på länets sjukhus får stötar av de filtar som värmer patienterna. Nu ska de gula filtarna bytas ut.

Lennart Hansson, marknadschef på TVNONya filtar i landstinget (0:31)
(SR Östergötland) Personal på länets sjukhus får stötar av dom filtar som värmer patienterna. Nu ska dom gula filtarna bytas ut. Lennart Persson, är marknadschef på landstingets tvätteri TVNO Reporter: Nils Boström/Titti Elm
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Oro efter kaoset i Aten
Onsdag 05 maj 2010 kl 16:49

Oroligheterna har eskalerat i Greklands huvudstad Aten under dagen. Tiotusentals greker demonstrerar just nu mot regeringens sparpaket. Flera personer dödades när en bank stacks i brand och i Östergötland är det många med rötter i Grekland som följer utvecklingen i hemlandet.

Alex Mouratidis "Det var något som var väntat"Alex Mouratidis "Det var något som var väntat" (1:13)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Åtvidaberg krossade BP
Onsdag 05 maj 2010 kl 20:55

Utskrattad slagpåse efter sju matcher. Åtvidabergs replik: Tio poäng på de senaste fyra matcherna. Åtvidaberg–Brommapojkarna slutade 4–1.

Henrik Gustavsson målvakt ÅFF: "Inte så många klara chanser"Henrik Gustavsson målvakt ÅFF (2:27)
Henrik Gustavsson, Åtvidaberg, efter segern mot BP. Reporter: Mats Dahlberg
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren John Guidetti, BP: "Jag kommer att gråta hela kvällen"John Guidetti, Brommapojkana (1:46)
John Guidetti, BP, efter storförlusten mot Åtvidaberg. Reporter: Mats Dahlberg
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Mats Dahlberg sammanfattar målfesten på KopparvallenMats Dahlberg sammanfattar ÅFF–BP (1:03)
Mats Dahlberg sammanfattar matchen Åtvidaberg–Brommapojkarna
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Norrköping i serietopp
Onsdag 05 maj 2010 kl 22:39

Norrköping i serietoppIFK Norrköping dominerade i den andra halvleken och vann hemma mot Jönköping Södra med 3-0.

Mikael Lindskog i IFK NorrköpingMikael Lindskog i IFK Norrköping (1:12)
(SR Östergötland) IFK Norrköping är nya seriledare i superettan efter vinsten mot Jönköpings Södra med 3-0. (100505) Reporter: Nicklas Pettersson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Patrik Redo i Jönköping SödraPatrik Redo i Jönköping Södra (1:46)
(SR Östergötland) IFK Norrköping är nya seriledare i superettan efter vinsten mot Jönköpings Södra med 3-0. (100505) Reporter: Nicklas Pettersson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Kvinna våldtagen vid skola
Onsdag 05 maj 2010 kl 23:02

En 30-årig kvinna våldtogs i kväll utomhus vid Fredriksbergsskolan i stadsdelen Ekholmen i Linköping. Enligt anmälan våldtogs hon av två män.

Till nyhetsarkivet

Lyssna

Senaste nyheternaSenaste nyheterna
Nyheter Östergötland
Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Senaste ljudklippen

  • Jonas Bruce, Trafikverket: ”Spårets livslängd har tjänat ut”Jonas Bruce, Trafikverket: ”Spårets livslängd har tjänat ut” (1:24)
    (SR Östergötland) Trafikverket ska byta ut järnvägsspåren mellan Linghem och Norrköping. Arbetet inleds om under (fre)dagen (3 september) och kommer att pågå i två veckor. Rälsen på sträckan är sliten - å bara ett av stambanans två spår kan användas när arbetet pågår. Jonas Bruce arbetar på Trafikverket å är områdesansvarig för södra stambanan genom Östergötland. Reporter Lovisa Gelin.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Olle Tjernberg: ”Förmodligen har de inte varit i samma affär”Olle Tjernberg: ”Förmodligen har de inte varit i samma affär” (1:44)
    (SR Östergötland) Antalet östgötar som blivit utsatta för kortkapning de senaste dagarna ökar. Polisen har fått in runt 75 anmälningar men räknar med att fler kommer att höra av sig eftersom det är nu som kontona blir tömda. Men enligt Olle Tjernberg som är förundersökningsledare är det svårt att säga vilka butiker som fått sina kortterminaler manipulerade. Reporter Maria Turdén.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • "Ja vi är tillbaka på en acceptabel nivå""Ja vi är tillbaka på en acceptabel nivå" (1:33)
    (SR Östergötland) Efter flera tuffa år för mjölkbönder med en allt högre konkurrens och låga mjölkpriser ser läget nu ljusare ut. Enligt Jakob Söderberg som ansvarar för mjölkföretagarutveckling på svensk mjölk. Reporter:Lovisa Gelin
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Pensionärer om vallöftena: ”Det är mest tjafs”Pensionärer om vallöftena: ”Det är mest tjafs” (1:39)
    (Sveriges Radio Östergötland 2010-09-02) Idag är det kommunens så kallade Äldredag i Linköping och många hundra pensionärer har besökt Folkets park för att ta del av utbudet och umgås. Det pratades förstås även politik, bland annat vid PRO:s marknadsstånd. Roland Johansson är kritisk till hur de borgerliga partierna presenterat sina utspel, som ju gäller just äldre i år. Reporter Raina Medelius.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Skolbarn och vuxna samsas på nytt bibliotekSkolbarn och vuxna samsas på nytt bibliotek (1:17)
    (Sveriges Radio Östergötland 2010-09-02) Linköpings första kombinerade när- och skolbibliotek har öppnat nu i veckan. Det ligger i Vist skola i Sturefors, och vänder sig lika mycket till vuxna som till barn. Malin Wiklander arbetar med bibliotekets skoldel, och hon ser fördelar med det nya. Reporter Raina Medelius
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Poddradio (ladda ner mp3-filer)
  • Lyssningsarkiv

Sök nyheter

Till nyhetsarkivet

Riksnyheter

Carnegie uppges ta över HQ Bank

Efter intensiva förhandlingar som pågått hela veckan kunde avtalet mellan HQ Bank och Carnegie till sist skrivas under i går kväll. Det här bekräftar...

    Finansinspektionen gör ägarprövningCarnegie uppges ta över HQ Bank (0:59)
    Det är nu klart att det blir Carnegie som tar över den havererade HQ Bank, enligt uppgifter till Ekot. Reporter: Sören Granath/Ekot. 2010-09-03.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • 07:45 Westerberg: "Det beslut vi fattade var rätt beslut"
  • 07:22 Ung Pirat störst av ungdomsförbunden
  • 07:00 Carnegie uppges ta över HQ Bank
  • 06:11 EU-länders behandling av romer ifrågasätts
  • 05:30 Bildt vill inte debattera med rödgröna
Till Ekot

Lokalt väder

Till vädret

Trafik & service

  • Trafikläget

    16:45 E4 Norrköping Norrköping Södra (119), i riktning mot Linköping. Ett körfält avstängt. Räckesarbete.

  • Kollektivtrafiken

    Tåg, buss, flyg etc. Inga större störningar för närvarande.

  • Service

    07:59 Helikopterbuller Områdena kring Borensberg, Zinkgruvan, Åmmeberg och Askersund. Besiktning av elledningar med lågt flygande helikopter.

  • Planerade störningar

    Ingen information Just nu inga störningar

Till trafik & service

Mest lyssnade

  1. Olle Tjernberg: ”Förmodligen har de inte varit i samma affär”Olle Tjernberg: ”Förmodligen har de inte varit i samma affär” (1:44)
    (SR Östergötland) Antalet östgötar som blivit utsatta för kortkapning de senaste dagarna ökar. Polisen har fått in runt 75 anmälningar men räknar med att fler kommer att höra av sig eftersom det är nu som kontona blir tömda. Men enligt Olle Tjernberg som är förundersökningsledare är det svårt att säga vilka butiker som fått sina kortterminaler manipulerade. Reporter Maria Turdén.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  2. Sjöräddningssällskapet behöver fler frivilligaSjöräddningssällskapet behöver fler frivilliga (1:15)
    (Sveriges Radio Östergötland 2010-09-02) Sjöräddningssällskapet i Vadstena och Motala behöver fler frivilliga till sin verksamhet. Sjöräddningssällskapet, vars huvuduppgift är att rädda folk i nöd ute på sjön, är en förening som drivs helt utan statliga bidrag. Allt bygger på gåvor, medlemsavgifter och ideella insatser. Men det är inte alltid så lätt att hitta personer som kan engagera sig, berättar Greger Cornelius som själv har beredskap var fjärde vecka. Reporter Mathias Lindholm
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  3. Skolbarn och vuxna samsas på nytt bibliotekSkolbarn och vuxna samsas på nytt bibliotek (1:17)
    (Sveriges Radio Östergötland 2010-09-02) Linköpings första kombinerade när- och skolbibliotek har öppnat nu i veckan. Det ligger i Vist skola i Sturefors, och vänder sig lika mycket till vuxna som till barn. Malin Wiklander arbetar med bibliotekets skoldel, och hon ser fördelar med det nya. Reporter Raina Medelius
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Senaste nytt

  • 07:00 Priserna på jordbruksmark sjunker
  • 06:56 Ingen gratislunch för pensionärer
  • 06:46 Sökandet fortsätter
  • 05:33 Buss ersätter tåg under spårbyte
  • 05:30 Kortkapningshärvan fortsätter att växa

Mer om...

Norrköping, Linköping, Sport Östergötland, Kulturnyheter från hela Sverige, Motala, Ekonomi, Kultur, Mjölby, Åtvidaberg, Finspång, Vadstena, Valdemarsvik, Ödeshög, Söderköping, Kinda, Boxholm, Ydre, Speedway, Superettan 2010, Hockeylag: Linköping, Landstinget, Damallsvenskan 2010, Valet 2010 Östergötland, Kulturnyheter Östergötland, ÅFF, Fotbollslag Åtvidaberg 2010, IFK Norrköping, Speedway Östergötland, Basket, LFC

Valet 2010

Riksdagshuset. Foto: Henrik Montgomery/Scanpix

Följ all vår rapportering inför valet i september.

Radiosporten

Radiosporten avslöjar

Förlust ikväll - då blir det inget EM

Kommer ni ihåg landslagets kvalförluster på Råsunda. De där tunga torskarna. Mot Danmark förra sommaren, mot Österrike hösten 1996, mot Portugal...

  • 08:16 Tung förlust för Arvidsson
  • 23:40 Robin Söderling enkelt vidare
  • 19:43 Kvinnliga travtränare allt fler - som Anna Forsell
  • 10:58 Längre matchtid för proffsboxning i Karlstad
  • 10:21 Nästan allt talar för Söderling
Till Radiosporten

Sisuradio

  • 06:54 Reinfeldt on tyytyväinen sairasvakuutusuudistukseen
  • 06:52 Carnegie haluaa ostaa kriisissä olevan HQ:n
  • 06:50 Hallitus haluaa sakottaa junaliikenteen takkuilusta

Kontakta oss

Har du synpunkter på det du hör? En fråga du vill ställa eller förslag på något du vill höra? Hör av dig till oss! Använd formuläret här nedan. Bifoga gärna din e-postadress.

Upptäck mer

Allt samlat på ett ställe
  • Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX

    Allt du behöver veta inför 19 september

    Nyheter, opinionsmätningar, debatter, partiledarintervjuer och analyser.
    På Valsajten samlar vi allt det senaste från valrörelsens slutspurt.

    Valobservatörerna och Valpejl hjälper dig att hålla koll.
    Valkompassen hjälper till att hitta det parti som passar dig bäst.

      Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX
    RSS Till sida
  • Edgar Valdéz. Foto: Alexandre Meneghini / AP

    Knarkkung gripen

    Mexikos fruktade Edgar Valdéz kallas även "the Barbie".
     
    Alla utrikesnyheter
     
    LyssnaMexikansk knarkkung gripen (1:34)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

      Edgar Valdéz. Foto: Alexandre Meneghini / AP
    RSS Till sida
  • Mats Knutson och Anna Hedenmo. Foto: SVT Bild

    Politikerna grillas

    Mats Knutson och Anna Hedenmo möter partiledarna.
     
    Se Utfrågningen i SVT Play
     

    SVT Play

      Mats Knutson och Anna Hedenmo. Foto: SVT Bild
    Till sida

Allt på sverigesradio.se

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  •  
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  •  
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • Suomeksi
  • Meän raatio
  • SR International
  • Shqip (albanska)
  • العربية (arabiska)
  • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
  • Bosanski/ Hrvatski/ Srpski (bosniska/ kroatiska/ serbiska)
  • English (engelska)
  • Jiddisch
  • Kurmancî كوردی (kurdiska)
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Somali (somaliska)
  • Deutsch (tyska)
  • FLER KANALER

  • Din gata
  • Metropol
  • P2 Musik
  • P3 Rockster
  • P3 Star
  • P3 Street
  • P3 Svea
  • Radioapans knattekanal
  • SR Atlas
  • SR C
  • SR Klassiskt
  • SR Minnen
  • SR Världen
  • TEMASIDOR

  • Främlingsfientlighet
  • Kungahuset
  • Melodifestivalen
  • Svensktoppen nästa!
  • Utrikes
  • Valet 2010
  • Vi i femman
  • Öresundsbron
  • Östersjöfestivalen
  • TJÄNSTER

  • Digitalradion/DAB
  • Konserthus Berwaldhallen
  • Lyssna i mobilen
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radio via digital-tv
  • RSS
  • SR Butik
  • SR Minnen/arkivet
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
© Copyright Sveriges Radio 2010. Ansvarig utgivare: Peter Weyde Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 fler besöksadresser

För att lyssna i webbradion måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Visa mer
 

Lyssningsarkiv

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sr.se

Till

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us

Vill du skapa en prenumeration?

Snabblänkar:
  • iTunes
  • Netvibes
  • Google
  • Superstart
Vill du veta mer om poddradio?
Poddradio / mp3 Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp
Mina favoriter
  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik
  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög