Åtvidaberg

Ny utredning kring skolorna i Åtvidaberg

Publicerat: tisdag 11 september 2012 kl 08:17 , Nyheter P4 Östergötland

I Åtvidaberg ska man nu titta över hur många skolor man kan ha i framtiden, det säger kommunstyrelsens ordförande, socialdemokraten Lennart Haraldsson. Detaljlösningarna får tjänstemännen föreslå i en ny utredning, säger han.

– Grundskolan ska förhoppningsvis leva i Åtvidaberg i många år framöver och då måste vi ta tag i det här på ett kanske lite annorlunda sätt än vad vi har gjort tidigare, säger Lennart Haraldsson.

Vad kan det innebära?

– Det innebär att vi tittar över vad andra kommuner gör och hur grundskoleverksamheten ser ut på andra mindre orter, säger Lennart Haraldsson.

I kommunen diskuteras just nu framförallt framtiden för Långbrottsskolan, där lokalerna dömts ut och barnen tills vidare går i baracker på skolgården. Lennart Haraldsson vill inte förutspå någon lösning för just Långbrott, men han summerar skolläget så här:

– Det finns inte elevunderlag i framtiden för kanske hur många skolor som helst i en tätort. Vi kan titta på både Valdemarsvik och Kinda som kommit fram till ungefär samma slutsats, att satsa på mindre antal skolor men högre kvalité, säger Lennart Haraldsson.

I nästa vecka ska skolfrågan diskuteras mellan politikerna i samband med planerings- och ekonomiutskottet. Och sedan ska det tas ett nytt inriktningsbeslut på kommunstyrelsen i oktober, förhoppningsvis, säger Lennart Haraldsson. Han säger också att tjänstemännen i kommunen nu ska ta fram ett förslag över var framtidens skolor ska ligga.

– När jag pratar om utredningen så pratar jag om en samlad bild av tätortens skolor och hur det skulle kunna se ut framåt. Det är ett utredningsuppdrag, jag ska inte förekomma det men det är det direktivet vi kommer jobba efter, utan att säga att det ska vara en skola här eller där. Det får våra tjänstemän jobba fram, säger Lennart Haraldsson.