Minskad vårdväntan ett glädjeämne för många
Tillgängligheten till specialistvård i Östergötland har blivit betydligt bättre jämfört med för ett år sedan. Det visar siffror i landstingets delårsrapport.
På ortopeden på Vrinnevisjukhuset har man lyckats minska väntetiderna för både förstabesök och behandling, vilket påverkar personalen på ett positivt sätt.
– Det underlättar för oss i alla led. Att ha en väntelista att hantera, det är bara arbetssamt, det kostar på all personal att hela tiden fundera kring hur vi ska lösa det. Det blir mycket telefon, patienterna undrar, förklarar verksamhetschefen Ann Hertzman.
Mindre bekymmer för både patienter och personal tycks alltså bli en effekt, när tillgängligheten till specialistvården nu har blivit bättre i Östergötland.
I augusti i år fanns det cirka 2000 patienter som hade väntat längre än landstingets gräns på två månader för att komma till ett förstabesök och cirka 1700 patienter som hade väntat längre än två månader på behandling. Och i båda fallen var det här bara ungefär hälften så många som ett år tidigare.
På ortopeden på Vrinnevisjukhuset finns det flera saker som personalen har jobbat med och som Ann Hertzman tror har varit viktiga för att minska väntetiderna.
-- Tillgängligheten är en fokusfråga lika mycket som ekonomin. Vi har också gjort ett stort arbete ihop med operationsavdelningen där vi opererar vissa operationer måndagar-tisdagar och det gäller framför allt knä- och höftproteser.
Hon förklarar att genom att man utför en viss typ av operationer efter varandra, så får man tidsbesparande effekter, när det blir ett liknande upplägg inför operationerna.
– Vi har förbättrat flödena och det gör att vi kan operera lite fler patienter per dag, konstaterar hon.
De har också sett över de årstidsvariationer som ortopedkliniken har och anpassat verksamheten efter det faktum att de har fler akuta operationer på vinterhalvåret.
– Vi gör mindre planerad kirurgi då, för att göra lite mer på sommarhalvåret, förklarar Ann Hertzman.
David Spånberger
david.spanberger@sr.se