Lösningar för Estelle sökes
Den nya kollektivtrafikbåten Estelle af Östergötland blev för stor för att kunna lägga till vid bryggan på ön Aspöja utanför Söderköping.
– Nu får vi se vilka möjligheter som finns, säger Mikael Appelberg, trafiksamordnare i Söderköpings kommun.
Nu vill man i Söderköping inrikta sig på att hitta lösningar istället för att grunna över vems felet är, det säger trafiksamordnare Mikael Appelberg på kommunen:
– Nu får vi göra en inventering av vilka möjligheter som finns för att få verksamheten att fungera. Vi är ju alla tagna på sängen, säger trafiksamordnare Mikael Appelberg på Söderköpings kommun.
Den nya båten är byggd för klass D-fart och det innebär att den egentligen har högre säkerhet än vad myndigheterna kräver för att trafikera skärgården vid Söderköping, det kan möjligen ha del i förklaringen till båtens djup.
Från början tycks alla inblandade parter ha varit överens om att båten skulle gå cirka 90 centimeter djupt. Men när den hämtades på varvet där den byggts ska djupet ha legat på 122 centimeter. Därmed får båten inte plats vid sin hållplats på Aspöja, en plats som hittats efter många disskusioner i frågan.
På Transportstyrelsens sjöfartsavdelning säger Pekka Piirainen att felet troligen finns i specifikationen som gått till varvet där båten byggdes. Det kan ha hänt en del i planerna för båten då som inte fanns med i den första ritning, generalarrangemanget, som Tranportstyrelsen bedömde, säger Pekka Piirainen:
– Vi har fått en ritning med en meters djupgående. Men det är ju inte konstant utan kan förändra sig under byggets gång.
Det som kan förändra djupet är om man byter maskiner eller gör andra förändringar, till exempel i säkerheten, som gör båten tyngre. Pekka Piirainen har ett råd till ansvariga för båten och kollektivtrafiken:
– Titta tillbaks i specifikationen och diskussionerna med varvet.