Älvarna räddades av de folkliga protesterna

Publicerat: måndag 3 september 2012 kl 12:34

Protesterna mot avverkningarna i gotländska Ojnareskogen är inte första gången som medborgare har försökt gå emot exploatering av naturvärden.

På 1960-talet var det stora protester mot utbyggnaden av Vindelälven.

Utskottet kom fram till att Vindelälven inte borde byggas ut, och efter en lång debatt i riksdagens andra kammare blev det ett beslut.

Riksdagens beslut: ingen vattenkraft i Vindelälven (1967) Riksdagens beslut: ingen vattenkraft i Vindelälven (1967) (9:39)
Norrbottenskvarten rapporterar om beslutet i riksdagens andra kammare att inte bygga ut Vindelälven. Det, liksom samma beslut i den första kammaren, sätter press på den socialdemokratiska regeringen som skulle kunna ta ett annat beslut. Intevju med Weine Vanhainen vid Vattenfall. Reaktioner från Arjeplog.
Måndag 03 september 2012 kl 15:07 (SR Minnen)

Det slutliga beslutet att inte exploatera Vindelälven kom dock inte förrän 1970. Tre år senare beklagade finansminister Gunnar Sträng att man inte byggt ut älven.

Finansministern ångrar beslutet om Vindelälven (1973) Finansministern ångrar beslutet om Vindelälven (1973) (6:23)
1973 ångrar finansminister Gunnar Sträng (S) beslutet att inte bygga ut Vindelälven som tagits tre år tidigare. Statsminister Olof Palme håller inte med. Ekots reportrar Mikael Timm och Olle Söderlund sammanfattar de politiska turerna om Vindelälvens utbyggnad.
Måndag 03 september 2012 kl 15:09 (SR Minnen)

En annan konflikt där människor försöker skydda naturen var vid Alftaälven i Norge. Planer på dammbyggnader skulle ha satt byar och renbetesmarker under vatten och protesterna var stora och bitvis våldsamma. P3 Dokumentär berättar hela historien som utspelade sig på 1970- och 80-talen.

P3 Dokumentär om konflikten vid norska Altaälven