BORLÄNGE

Peace & Love i akut kris - 13 miljoner i skulder

Uppdaterat: torsdag 27 september 2012 kl 15:26 (publicerades torsdag 27 september 2012 kl 04:34) , Dalanytt 12 kommentarer

Sveriges största festival har skulder på 13 miljoner kronor. Nu måste Peace & Love AB få 200 leverantörer att skriva ned sina fodringar till hälften. Säger företagarna inte ja kan de bli utan pengar, säger Karin Torneklint på Företagarna Dalarna.

Förlusterna ska bland annat beror på att Peace & Loves många andra projekt, utöver festivalen, har kostat för mycket. Dessutom har många festivaler haft det tufft ekonomiskt i år. 

– Det är tufft läge nu och det kommer sig av tre huvudorsaker. Dels organisation och administration de senaste åren, artistgager som ökar flera hundra procent de senste åren och sedan är det verksamheter som vi haft. Det säger pressansvarige Ronny Mattson.

– Och nu kontaktar vi leverantörer och försöker komma överens om hur vi ska lösa skulderna. Det handlar om 200 leverantörer, fortsätter han.

Nu ska Peace & Loves organisation alltså börja ringa runt till lokala företagare och försöka få dem att skriva av sina krav på festivalen.

Karin Torneklint, regionchef på företagarna i Dalarna, säger så här om hur troligt det är att de här företagarna går med på Peace & Loves krav:

– Det är väldigt svårt för ett företag att säga nej till ett sådant önskemål, för alternativet är om det blir konkurs så blir det ju noll kronor. Och det här kanske är ett sätt att få något tillbaka.

På Peace & Loves hemsida kan man läsa så här:

Den 25-29 juni 2013 kommer Borlänge att sjuda av musik, inspiration och kärlek när Peace & Love fyller hela stan med glädje för 15:e gången i rad! Biljetter till festivalen släpps inom kort. Vi hörs snart!

Fakta: Peace & Love

Peace & Love bildades 1999 som en förening och arrangerade då sin första festival i centrala Borlänge. Ursprungstanken de första åren var att motverka våld, rasism och främlingsfientlighet i Borlänge och i Dalarna.

Efter en tid övergick arbetet till sprida positiva värden kring ledorden mångfald, gemenskap och förståelse.

Enligt Peace & Loves vision så är arrangemanget mer än bara en vanlig musikfestival därför innehåller programmet, förutom en hel del musik, även performance, nycirkus, föreläsningar, poesi, debatter, stand up och andra aktiviteter. Skateboarduppvisningar och massyoga har också förekommit under festivalen.

Varje år har festivalen ett tema. Temat har bland annat varit Det fria ordet, Revolution, Det fria ordet, och i år var temat En ny värld.

2009 utökades Peace & Love-konceptet med den ideella organisationen Peace & Love Foundation samt Café Peace & Love. Caféet finns i Borlänge centrum.

2010 startades även artistagenturen Peace & Love Artists.

Sedan år 2009 har Peace & Love varit Sveriges största festival. 2011 såldes 50 000 biljetter till festivalen, i år - 2012 - såldes omkrong 48 000 biljetter.

Källa: P4 Dalarna/Wikipedia/Peace & Love

Dalanytt
dalanytt@sverigesradio.se