Bara en poäng för ett segersuget Brage
Brage fick "bara" med sig en poäng i måndagens hemmamatch mot Umeå. Resultatet 0-0 var inte riktigt vad laget hade siktat på...
FLER LJUDKLIPP
Brage hade vid seger mot Umeå, i princip, säkrat spel i superettan nästa säsong. Men, Umeå, å sin sida, hade ännu mer att kämpa för. Gänget från Västerbotten ligger på nedflyttningsplats, och var egentligen tvingat att vinna.
Brage hade det mesta av spelet och de flesta målchanserna. Ändå kunde det blivit bortaseger, eftersom UFC-forwarden Danny Persson skickade iväg ett lurigt skott med bara några minuter kvar att spela.
Närmast att göra mål för Brage var Erik Törnros redan efter en minuts spel, och inhopparen Dana Kuhi cirka tio minuter före slutet. Kuhis skott studsade dock via umeåben ut till hörna.
Den där riktiga udden saknades i Brage, och det här var ytterligare en hemmamatch där laget inte lyckades vinna. Å andra sidan var det också lagets åttonde match i rad på Domnarvsvallen utan förlust.
Med nio poäng kvar att spela om ligger Brage på sjunde plats med sina 35 poäng. Det är sju fler än Degerfors på positionen under det negativa kvalstrecket.
Än kan inte de grönvita supportrarna andas ut, men det ska mycket till om Brage ramlar ned under kvalstrecket. Återstående matcher för Brage är: Brommapojkarna (b), Ängelholm (b) och Varberg (h).
Sporten
sporten.dalarna@sr.se