LÄNSSTYRELSEN DALARNA

Ja till återstart av Grängesbergs gruva

Publicerat: torsdag 1 november 2012 kl 13:57 , Dalanytt

Återstarten av gruvan i Grängesberg kan ske om järnmalmbrytningen inte påverkar bostäder, näringsliv och infrastruktur. Det säger Länsstyrelsen Dalarna i ett yttrande till Bergstaten.

Länsstyrelsens geovetare och miljöskyddshandläggare Charlotte Lindkvist säger i ett pressmeddelande att sättningar och markrörelser inte får vara så stora att bostäder, järnvägen eller vägar måste flyttas.

Spendrups bryggeris anläggningar i Grängesberg ligger på markområde som kan påverkas av gruvbrytningen genom markrörelser.

Om Bergsstaten, den statliga myndighet som beslutar om gruvtillstånd, godkänner malmbrytning är nästa steg en omfattande miljöprövning i mark- och miljödomstolen innan gruvdriften kan börja.

Dalanytt
dalanytt@sverigesradio.se