Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde rapportera om? Tipsa oss!
p3nyheter@sr.se
Twitter
Facebook
Poddradio/mp3
Prenumerera via RSS
Filmbolagen stämmer internetoperatör
De amerikanska filmbolagen stämmer nu ännu en internetoperatör. De säger att Portlane, som operatören heter, levererar nät till en tracker – alltså själva grundsystemet som Pirate Bay bygger på.
"Det är en principiell fråga vilket ansvar en operatör har","Det är en principiell fråga vilket ansvar en operatör har" (1:43)
Filmbolagen stämmer internetoperatör
De amerikanska filmbolagen stämmer nu ännu en internetoperatör. De säger att Portlane, som operatören heter, levererar nät till en tracker -- alltså själva grundsystemet som Pirate Bay bygger på. Portlanes advokat Jonas Forzelius säger att de inte tar ställning i själva fildeningdebatten. Reporter Lars-Peter Hielle. säger Portlanes advokat Jonas Forzelius.
Läs också:
Stämningen mot Portlane
Tingsrätten: Betala eller stäng ner
Ny TPB-leverantör hotas av stämning
The Pirate Bay uppe igen
Bolagens advokat Monique Wadsted är säker på kopplingen och kräver att Portlane säger upp sin kund.
– Vi stämmer Portlane för att de tillhandahåller en tracker som heter "openbittorrent.com", som har lagts in som förvald tracker på alla torrentfiler som finns på Pirate Bay, säger Monique Wadsted.
Hon misstänker att den har ersatt Pirate Bays egen tracker som nu är nedlagd.
Men operatören Portlane säger att trackern inte i sig gör att man bryter mot upphovsrätten.
Lars-Peter Hielle
lars-peter.hielle@sr.se
Textarkiv
Onsdag 18 november 2009
I Norge har organisationen Stoppa Mobbningen nyligen startat en lista på nätet, där skolor med elever som blir så mobbade att de byter skola hängs ut.
och hennes dotter kände sig till och med tvingade att byta stad.
Borde Sverige ha en sån här lista?
Norska Lill Palmgrens dotter blev så mobbad i skolan att de kände sig tvingade att flytta från staden. Reporter Mikael Sjödell
De svenska soldaterna i Afghanistan saknar viktig sjukvårdspersonal.
säger Tomas Arvidsson, som är chefsläkare på plats i Afghanistan.
Trots de ökade riskerna för svenska soldater i Afghanistan så saknar styrkan för tillfället viktig sjukvårdspersonal. I dagsläget finns till exempel ingen kirurg som snabbt kan ta hand om skadade soldater vid angrepp. Medverkande: Tomas Arvidsson, som är Senior medical officer, SMO, på plats i Afghanistan samt generallöjtnant Anders Lindström, som är instaschef på Försvarsmakten. Reporter: Alexander Gagliano/Ekot.2009-11-17.
En professor på Karlstads universitet har satt i system att plagiera andras forskning. Det skriver universitetets rektor i ett pressmeddelande.
"Man har tagit textavsnitt utan att ange källan""Man har tagit textavsnitt utan att ange källan" (0:43)En professor på Karlstads universitet har satt i system att plagiera, alltså kopiera, andras forskning. Rektorn på universitetet heter Kerstin Norén. Reporter Ulrika Lindqvist.
I Norge finns en lista på nätet där man hänger ut skolor där elever har blivit så mobbade att de inte kunnat gå kvar. Sajten har gjort att norska riksdagen har kollat extra på mobbningsproblemet, men att en sån sajt skulle komma till i Sverige verkar inte vara aktuellt. Björn Hultman: Läs också: säger ...
"Det känns inte bra med en lista""Det känns inte bra med en lista" (1:07)Ett speciellt mobbregister över skolor där elever mobbats så hårt att dom vart tvungna att byta skola har startats av en anti-mobbningsgrupp i Norge. Reporter Mikael Sjödell."Det kan skapa problem""Det kan skapa problem" (2:34)
I Norge finns en lista på nätet där man hänger ut skolor där elever har blivit så mobbade att de inte kunnat gå kvar. Sajten har gjort att norska riksdagen har kollat extra på mobbningsproblemet, men att en sån sajt skulle komma till i Sverige verkar inte vara aktuellt. Reporter Mikael Sjödell.
Dansken som sprang in på fotbollsplanen och sabbade en EM-kvalmatch mellan Sverige och Danmark 2007 ska betala 1,2 miljoner i böter till danska fotbollsförbundet. Det har Köpenhamns tingsrätt dömt honom till idag.
Hans inrusning gjorde att matchen slutade 3 - 0 till Sverige och han har redan suttit ...
De amerikanska filmbolagen stämmer nu ännu en internetoperatör. De säger att Portlane, som operatören heter, levererar nät till en tracker – alltså själva grundsystemet som Pirate Bay bygger på. säger Portlanes advokat Jonas Forzelius. Läs också:
"Det är en principiell fråga vilket ansvar en operatör har","Det är en principiell fråga vilket ansvar en operatör har" (1:43)Filmbolagen stämmer internetoperatör De amerikanska filmbolagen stämmer nu ännu en internetoperatör. De säger att Portlane, som operatören heter, levererar nät till en tracker -- alltså själva grundsystemet som Pirate Bay bygger på. Portlanes advokat Jonas Forzelius säger att de inte tar ställning i själva fildeningdebatten. Reporter Lars-Peter Hielle.
Bland unga som är födda utomlands är mer än var tredje person utan jobb. Bland unga svenskfödda är andelen lägre. Men i tre län är det tvärtom.
25-årige Ali Karem bor och jobbar i Gävle:
Är det lättare eller svårare att hitta jobb om man är född utomlands? Tyck till!
Mer än var tredje svensk mellan 15 och 24 år som är född utomlands är arbetslös, enligt Statistiska centralbyrån, SCB. Bland unga svenskfödda är andelen lägre, mindre än en fjärdedel. Men det finns undantag. I Gävleborgs, Norrbottens och Blekinge län är utrikes födda mindre arbetslösa än de som är födda i Sverige. Reporter Martin Jönsson.
Lyssna
Senaste ljudklippen
- "Jag tror inte att det är medvetet""Jag tror inte att det är medvetet" (2:27)
Löneskillnaderna mellan män och kvinnor minskar inom hela arbetsmarknaden visar ny statistik från Medlingsinstitutet idag. Men fortfarande får killar och tjejer som får sitt första jobb ojämställda löner. Ulrika Hagström jobbar som jämställds utredare på Tjänstemännens centralorganisation TCO och kritisk mot vissa arbetsgivare: Reporter Lars-Peter Hielle - "De finns alltid en risk att de mindre åtgärderna kommer i kläm""De finns alltid en risk att de mindre åtgärderna kommer i kläm" (1:42)
Regeringen har som mål att fler ska cykla, men ändå satsar Sverige mindre pengar på att få folk att cykla - än både Norge och Danmark gör. Våra grannländer öronmärker pengar för cykelprojekt, men det gör inte Sverige - trots att fler myndigheter tycker att det behövs. Reporter Stina Ivansson - "Folk utanför dessa miljöer förstår inte varför man har varit där""Folk utanför dessa miljöer förstår inte varför man har varit där" (1:15)
Ungdomsstyrelsen har utrett organisationer som hjälper unga att hoppa av våldsamma politiska grupper. De har kommit fram till att det behövs mer långsiktig finansiering för den här typen av arbete. - "Du får det som sker väldigt nära inpå dig""Du får det som sker väldigt nära inpå dig" (1:05)
Barnfilmen "Som hund och katt - Kitty Galores hämnd" har fått Statens biografbyrå att för första gången någonsin sätta två åldersgränser för samma film: en för 2D-versionen och en högre för den i 3D. - "Folk kanske har fått bättre koll på sina pengar""Folk kanske har fått bättre koll på sina pengar" (1:57)
Det är betydligt färre nu som hamnar hos kronofogden för att dom inte klarar av att betala sina sms-lån. Antalet obetalda sms-lån har nämligen minskat med 32 procent första halvåret i år, jämfört med samma period förra året
"För mig är det en självklarhet att den arbetsgivare som exploaterar papperslösa måste vara vara den som får hårdast straff. Som det är idag är det den papperslösa som drabbas helt flera gånger om."
Var med i diskussionen!

P3 Nyheter twittrar
P3:s särskilde valbevakare
P3-Korren
Nu är det avgjort - P3:s egen korrespondent Robin Olin börjar med att bege sig till Franska Guyana! Har du tips eller känner du någon där?
Hör av dig till Robin på robin.olin@sr.se.
Fråga statsvetare Jenny Madestam
Rödgrönt eller blått? Statsvetare Jenny Madestam är P3 Nyheters guide genom vallöftenas djungel.
Senaste nyheterna från Ekot
Senaste nyheterna från Ekot
Ekot är nyhetsprogrammet i Sveriges Radio som sänder över hela dygnet i de olika radiokanalerna. Hör uppdaterade inrikesnyheter, utrikesnyheter, ekonominyheter och lokala nyheter.
Grodor
Jo då, även på P3 Nyheter blir det fel ibland...
Svårt med webbadressen...Svårt med webbadressen... (0:12)
Emil Östman har vissa svårigheter att få fram vilken adress det är till P3 Nyheters sajt i en sändning.
Karin får ett sent telegramKarin får ett sent telegram (0:26)
Lyssna: Karin får ett sent och ofärdigt telegram (öppnas i webbradion)
Kroppen får en vadå?Kroppen får en vadå? (0:21)
Jonas Rhodiner har lite annorlunda uttal på ordet "kick"
Det heter visst katapultpistolDet heter visst katapultpistol (0:05)
Några miljoner... ungefär.Några miljoner... ungefär. (0:17)
Karin Hållsten försöker berätta exakt hur många invånare Sverige har.
Tomas pratar satsTomas och Henrik pratar sats (0:37)
Rabatt eller rapport?GRODA JONAS (0:09)
--BSK:
Metamfena..el nåt.GRODA EVELINA (0:17)
--BSK
Dubbelfel26/2 -09 Dubbelfel (0:25)
Jonas Rhodiner har inte koll på nånting, och säger - som expert i studiosamtal - att Maud Olofsson är justitieminister och att Socialdemokraterna röstat nej till nåt de röstat ja till... Tack till Marcus Svensson på Smålandsposten, som uppmärksammat felen!
Bi-skoop12/2 -09 Bi-skoop (0:20)
Jonas Rhodiner har totalkoll på kyrkans män.
God Jul den 31/1231/12 -08 God Jul! (0:16)
Tomas Jordan önskar Gott nytt år.





