Sveriges Radio
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Språk
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • Meän raatio
    • SR International
    • Shqip (albanska)
    • العربية (arabiska)
    • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
    • Bosanski/Hrvatski/Srpski (bosniska/kroatiska/serbiska)
    • English (engelska)
    • Jiddisch
    • Kurmancî كوردی (kurdiska)
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Somali (somaliska)
    • Deutsch (tyska)
    • Suomeksi
    • Русский/po-russki (ryska/vitryska)
  • Barn
    Gå till Barnwebben Gå till Junior
Global sök på sverigesradio.se
  • Alla kanaler
  • Alla program A-Ö
  • Allt på sverigesradio.se
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()
Lyssna direkt
Just nu: Morgonpasset i P3 kl.08:34
med Martina Thun, Kodjo Akolor och Hanna Hellquist.
Nästa: P3 Nyheter kl.09:00
tablå
P3
  • Startsida
  • Program A-Ö
  • Tablå
  • Låtlista
  • Om P3
  • Kontakta P3

P3 Nyheter

Nyheter i P3 varje vardag mellan kl 06-18

  • Startsida
  • Redaktion
  • Kontakt
  • Textarkiv
  • Sändningsarkiv
  • Om P3 Nyheter
  • Om P3 Debatt
  • Tema

  • P3 Nyheter granskar
  • P3 Nyheter i Almedalen
  • Klimatmötet
  • Pirate Bay-rättegången
  • Fildelning
  • Europa
  • Kön & Kärlek
  • Alkohol & Droger
  • Bostadssituationen
  • Finanskrisen
  • Bloggstafett
Tipsa P3 Nyheter

Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde rapportera om? Tipsa oss!
p3nyheter@sr.se
Twitter
Facebook

Foto: SR

Poddradio/mp3

Foto: Scanpix/SR
Följ med P3 Nyheter på spaning i Europa.
Poddradio av P3 Nyheter

› Fler P3 nyheter

Inrikes

Utrikes

Kultur/Nöje

Utbildning

It/teknik

Sport

Miljö/hälsa

Ekonomi/jobb

Brott/straff

Prenumerera via RSS

Håll koll på de senaste nyheterna via RSS:

Prenumerera (RSS)

Vad är RSS?


Kan fällas för fildelning - utan tekniska bevis

Publicerat: onsdag 16 juni kl 12:03, P3 Nyheter, 14 kommentarer
Foto: Marc Femenia / SCANPIX  En kille kan fällas för fildelningsbrott - fast det inte finns tekniska bevis.

I jakten på rättspraxis så vill polis och åklagare se var gränsen går för att fälla personer för fildelningsbrott. I ett åtal som lämnats till Mora Tingsrätt finns ingen teknisk bevisning, men åklagaren tror ändå på fällande dom.

Det handlar om en film som Tor Lundberg har gjort.

"Det är ju en annan sak att fildela Madonna""Det är ju en annan sak att fildela Madonna" (1:47)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

– Allt har jag gjort själv och lärt mig olika program och suttit och brottats för att få till en bra slutprodukt. Och den har fått bra kritik, vilket känns riktigt roligt.

Tor Lundbergs film handlar om älgjakt och han säljer den till jägare bland annat för att visa hur man fostrar en älghund.

– Och så tar en person och lägger upp den på internet. Han tjänar ju inget på det själv, men han förstör ju för mig. Så det känns riktigt surt.

När han upptäckte att filmen fanns på Pirate bay fick han hjälp av en kompis att kolla vilken användare som spridit den.

En kille har erkänt att den kommer från hans nickname, men han nekar till att det är han som har delat ut filmen.

– I det här fallet verkar det inte vara så mycket teknisk bevisning och därför är det lite otypiskt fildelningsfall, säger Daniel Westman som är forskare i rättsinformatik vid Stockholms universitet.

Det handlar alltså inte om spårning till en viss IP-adress eller så, i stället  bygger bevisningen mycket på att ett vittne som pratat med killen om att han spridit filmen. Men åklagaren Henrik Rasmusson räknar ändå med att han ska kunna fälla killen.

– Det klart att en bevisning som består i att man beslagtagit ett tekniskt medium eller liknande kan ju vara starkare, men den ger ju inte svar på vem som har suttit vid knapparna vid det aktuella brottet, säger han.

Tor Lundberg kräver 120 000 i skadestånd för pengar han aldrig fått när folk laddat ner istället för att köpa.

– Det är ju en annan sak om man fildelar verk av Madonna som är multimiljonär eller apples produkter till exempel. Men när man gör något själv så är det ju egna pengar man har satsat i produktionen. Så det är betydligt mer kännbart för en enskild.

Nyckelord
  • Fildelning
  • It/teknik
Dela artikeln
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
Skriv ut

Stina Ivansson

stina.ivansson@sr.se

Textarkiv

Föregående dag Onsdag 16 juni 2010 Nästa dag

Onsdag 16 juni 2010

Läs artikeln här
Onsdag 16 juni 2010 kl 04:34

Sedan snart ett år tillbaka så finns den trettonåriga tjejen som vi kallar för Sara i Gambia, ditskickad av sina adoptivföräldrar. Hon bor hos sin biologiska pappa, och tjejens hemkommun har bestämt sig för att inte driva ärendet vidare. Adoptivföräldrarna gjorde alltså inget fel när Sara skickades ...

Pilotstrejken drabbar 23 000
Onsdag 16 juni 2010 kl 05:56

Pilotstrejken drabbar 23 000Nu har 2000 piloter från det svenska inrikesflyget gått ut i strejk och ungefär 23 000 passagerare drabbas genom inställda flyg. Konflikten gäller om flygbolagen ska få återanställa piloter genom bemanningsföretag - som tidigare sagts upp. Landvetter airport:´Luleå airport: Är du en av dem som ...

"De före mig har fått hjälp""Det verkar som att de före mig har fått hjälp" (1:53)
För en timme sedan inleddes flygstrejken sedan pilotfacket och flygarbetsgivarna inte hittat någon lösning på bemanningsfrågan. 2 000 medlemmar i Pilotföreningen lägger ner arbetet och drygt 200 avgångar ställs in. På Göteborgs central mötte Ekots reporter några av de drabbade, bland dem Jan Nilsson. Reporter Jan Andersson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren "Jag är ganska ledsen""Jag är ganska ledsen" (1:39)
Klockan fem idag på morgonen inleddes pilotstrejken i Sverige som ska vara fram till klockan tretton idag. Strejken drabbar 23 000 passagerare och 230 flygturer ställs in. På Luleå Airport ställs 12 avgångar in idag och det drabbar cirka 1600 resenärer. Vär reporter Reine Sundkvist är på plats på Luleå Airport.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Hellre lebbkyssar än nyheter
Onsdag 16 juni 2010 kl 09:30

Hellre lebbkyssar än nyheterVarför är det mer intressant att höra om Lindsay Lohans alkoholism eller Whitney Houstons hetsätande, än om oroligheterna i Kirgizistan? Är kioskjournalistiken verkligen vår framtid? Det undrar  i det senaste inlägget i P3 Debatt.

Kan fällas för fildelning - utan tekniska bevis
Onsdag 16 juni 2010 kl 12:03

I jakten på rättspraxis så vill polis och åklagare se var gränsen går för att fälla personer för fildelningsbrott. I ett åtal som lämnats till Mora Tingsrätt finns ingen teknisk bevisning, men åklagaren tror ändå på fällande dom. Det handlar om en film som Tor Lundberg har gjort.

"Det är ju en annan sak att fildela Madonna""Det är ju en annan sak att fildela Madonna" (1:47)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
"De halshögg min bror"
Onsdag 16 juni 2010 kl 15:10

Riyadhs bror halshöggs för att han samarbetade med amerikaner i Irak. Han själv jobbade också med amerikanerna men får inte asyl i Sverige, trots att han är rädd för att dö när han nu ska skickas tillbaka.

"Det här är ytterligare ett bevis för att det inte fungerar""Det här är ytterligare ett bevis för att det inte fungerar" (2:02)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Lyssna

Senaste sändningenSenaste sändningen
P3 Nyheter
Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Senaste ljudklippen

  • "Jag tror inte att det är medvetet""Jag tror inte att det är medvetet" (2:27)
    Löneskillnaderna mellan män och kvinnor minskar inom hela arbetsmarknaden visar ny statistik från Medlingsinstitutet idag. Men fortfarande får killar och tjejer som får sitt första jobb ojämställda löner. Ulrika Hagström jobbar som jämställds utredare på Tjänstemännens centralorganisation TCO och kritisk mot vissa arbetsgivare: Reporter Lars-Peter Hielle
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • "De finns alltid en risk att de mindre åtgärderna kommer i kläm""De finns alltid en risk att de mindre åtgärderna kommer i kläm" (1:42)
    Regeringen har som mål att fler ska cykla, men ändå satsar Sverige mindre pengar på att få folk att cykla - än både Norge och Danmark gör. Våra grannländer öronmärker pengar för cykelprojekt, men det gör inte Sverige - trots att fler myndigheter tycker att det behövs. Reporter Stina Ivansson
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • "Folk utanför dessa miljöer förstår inte varför man har varit där""Folk utanför dessa miljöer förstår inte varför man har varit där" (1:15)
    Ungdomsstyrelsen har utrett organisationer som hjälper unga att hoppa av våldsamma politiska grupper. De har kommit fram till att det behövs mer långsiktig finansiering för den här typen av arbete.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • "Du får det som sker väldigt nära inpå dig""Du får det som sker väldigt nära inpå dig" (1:05)
    Barnfilmen "Som hund och katt - Kitty Galores hämnd" har fått Statens biografbyrå att för första gången någonsin sätta två åldersgränser för samma film: en för 2D-versionen och en högre för den i 3D.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • "Folk kanske har fått bättre koll på sina pengar""Folk kanske har fått bättre koll på sina pengar" (1:57)
    Det är betydligt färre nu som hamnar hos kronofogden för att dom inte klarar av att betala sina sms-lån. Antalet obetalda sms-lån har nämligen minskat med 32 procent första halvåret i år, jämfört med samma period förra året
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Poddradio (ladda ner mp3-filer)
  • Lyssningsarkiv
Christer W:
"För mig är det en självklarhet att den arbetsgivare som exploaterar papperslösa måste vara vara den som får hårdast straff. Som det är idag är det den papperslösa som drabbas helt flera gånger om."

Var med i diskussionen!

P3 Nyheter twittrar


Följ redaktionen på Twitter

P3:s särskilde valbevakare

P3-Korren

Foto: Sveriges Radio P3

Nu är det avgjort - P3:s egen korrespondent Robin Olin börjar med att bege sig till Franska Guyana! Har du tips eller känner du någon där? 

Hör av dig till Robin på robin.olin@sr.se.

Korrerapporten
Foto: Facebook
Foto: P3 Nyheter
Om P3 Debatt
Rullande tåg räddar jobb?

Fråga statsvetare Jenny Madestam

Foto: P3 Nyheter

Rödgrönt eller blått? Statsvetare Jenny Madestam är P3 Nyheters guide genom vallöftenas djungel.

Till frågor och svar
Foto: Sveriges Radio

Sveriges Radios Inger Arenander, Pontus Mattsson och Jenny Küttim granskar sliriga uttalanden och halvsanningar i valdebatten.

Pejla in valet

Senaste nyheterna från Ekot

Senaste nyheterna från Ekot

Ekot är nyhetsprogrammet i Sveriges Radio som sänder över hela dygnet i de olika radiokanalerna. Hör uppdaterade inrikesnyheter, utrikesnyheter, ekonominyheter och lokala nyheter.

› Westerberg: "Det beslut vi fattade var rätt beslut"
› Ung Pirat störst av ungdomsförbunden
› Carnegie uppges ta över HQ Bank

Grodor

Groda

Jo då, även på P3 Nyheter blir det fel ibland...
Svårt med webbadressen...Svårt med webbadressen... (0:12)
Emil Östman har vissa svårigheter att få fram vilken adress det är till P3 Nyheters sajt i en sändning.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Karin får ett sent telegramKarin får ett sent telegram (0:26)
Lyssna: Karin får ett sent och ofärdigt telegram (öppnas i webbradion)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Kroppen får en vadå?Kroppen får en vadå? (0:21)
Jonas Rhodiner har lite annorlunda uttal på ordet "kick"
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Det heter visst katapultpistolDet heter visst katapultpistol (0:05)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Några miljoner... ungefär.Några miljoner... ungefär. (0:17)
Karin Hållsten försöker berätta exakt hur många invånare Sverige har.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Tomas pratar satsTomas och Henrik pratar sats (0:37)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Rabatt eller rapport?GRODA JONAS (0:09)
--BSK:
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Metamfena..el nåt.GRODA EVELINA (0:17)
--BSK
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Dubbelfel26/2 -09 Dubbelfel (0:25)
Jonas Rhodiner har inte koll på nånting, och säger - som expert i studiosamtal - att Maud Olofsson är justitieminister och att Socialdemokraterna röstat nej till nåt de röstat ja till... Tack till Marcus Svensson på Smålandsposten, som uppmärksammat felen!
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Bi-skoop12/2 -09 Bi-skoop (0:20)
Jonas Rhodiner har totalkoll på kyrkans män.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
God Jul den 31/1231/12 -08 God Jul! (0:16)
Tomas Jordan önskar Gott nytt år.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Hör av dig till P3 Nyheter

p3nyheter@sr.se

Allt på sverigesradio.se

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  •  
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  •  
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • Suomeksi
  • Meän raatio
  • SR International
  • Shqip (albanska)
  • العربية (arabiska)
  • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
  • Bosanski/ Hrvatski/ Srpski (bosniska/ kroatiska/ serbiska)
  • English (engelska)
  • Jiddisch
  • Kurmancî كوردی (kurdiska)
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Somali (somaliska)
  • Deutsch (tyska)
  • FLER KANALER

  • Din gata
  • Metropol
  • P2 Musik
  • P3 Rockster
  • P3 Star
  • P3 Street
  • P3 Svea
  • Radioapans knattekanal
  • SR Atlas
  • SR C
  • SR Klassiskt
  • SR Minnen
  • SR Världen
  • TEMASIDOR

  • Främlingsfientlighet
  • Kungahuset
  • Melodifestivalen
  • Svensktoppen nästa!
  • Utrikes
  • Valet 2010
  • Vi i femman
  • Öresundsbron
  • Östersjöfestivalen
  • TJÄNSTER

  • Digitalradion/DAB
  • Konserthus Berwaldhallen
  • Lyssna i mobilen
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radio via digital-tv
  • RSS
  • SR Butik
  • SR Minnen/arkivet
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
© Copyright Sveriges Radio 2010. Ansvarig utgivare: Staffan Sillén och Robert Frisk. Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 fler besöksadresser

För att lyssna i webbradion måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Visa mer
 

Lyssningsarkiv

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sr.se

Till

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us

Vill du skapa en prenumeration?

Snabblänkar:
  • iTunes
  • Netvibes
  • Google
  • Superstart
Vill du veta mer om poddradio?
Poddradio / mp3 Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp
Mina favoriter
  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik
  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög