20 000 nya hyresrätter varje år
20 000 nya hyreslägenheter varje år för att stoppa bostadsbristen och ge unga någonstans att bo. Det vill Vänsterpartiet fixa genom att staten ska ge pengar till byggföretag.
- Vi tycker att det är ett stort problem att vi inte har hyresrätter. Det pressar upp priserna på bostadsrätter och andra egna hem, och det leder till att många inte kan flytta hemifrån, säger Ulla Andersson som är ekonomiskpolitisk talesperson för Vänsterpartiet.
Tanken är att det här ska få bostadsbyggarna att bygga små lägenheter som unga har råd att bo i. Därför ska de som bygger få mindre pengar ju större och dyrare lägenheter dom bygger.
Till exempel får en 40-kvadratslägenhet inte kosta mer än 4300 kronor i månaden, för då blir det inga pengar från staten.
- Det är viktigt för oss att vi har rimliga hyror, så att folk faktiskt har råd att bo i dom här lägenheterna. Det är helt avgörande, säger Ulla Andersson.
Vänsterpartiet vill att stödet ska börja nästa år, med en miljard i potten, och sen öka i tio år framöver. Dessutom vill de att företag som bygger miljövänligt ska få mer i stöd än andra.
Förslaget kommer finnas med i partiets så kallade skuggbudget som kommer om två veckor.
Simon Rosenqvist
simon.rosenqvist@sverigesradio.se