hög arbetsbelastning

Hård press på socialsekreterare

Publicerat: tisdag 30 oktober 2012 kl 16:20 , P3 Nyheter 2 kommentarer

Arbetsbelastningen för landets socialsekreterare är hög till mycket hög. Det visar en undersökning från Akademikerförbundet.

Stressen inom socialtjänsten är välkänd bland socionomstudenten Rebecca Posada och hennes kursare i Lund.

– Man kan få en rätt negativ bild av hur det är att jobba på socialförvaltningen. Att det är hög arbetsbelastning, ganska dåligt betalt och ett ganska otacksamt yrke, säger hon.

Stressen är hög bland landets socialsekreterare.
En av förklaringarna är enligt akademikerförbundets ordförande Heike Erkers att det ekonomiska biståndet har ökat. Var tredje socialsekreterare bland de 803 intervjuade i förbundets undersökning upplever att arbetsbelastningen är för hög. 

Många tycker att de inte har möjlighet att leva upp till Socialtjänstlagens intentioner. Och 37 procent säger att de inte klarar kvaliteten och rättsäkerheten.
– Det säger jag ganska ofta att jag inte hade tänkt jobba på socialförvaltningen, säger Rebecca Posada.

Missnöjet att spridit sig till sociala medier. I till exempel Malmö har nätverket Kaosa startats av en grupp socialarbetare och socionomstudenter för att förändra villkoren för det sociala arbetet.

Rebecca Posada beskriver vad dagens socionomstudenter helst vill jobba med.
– Jag tror att man för det första vill jobba lite mindre med pappersarbete och manualer. Man vill ha lite friare arbetsförhållanden, säger hon.

Nyckelord

De unga & jobben