Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Fotboll: Allsvenska programmet spikat

Publicerat tisdag 23 januari 2007 kl 11.59

Nykomlingen Brommapojkarna mot Djurgården samt regerande mästarna Elfsborg mot Malmö FF i premiären. Längre fram blir det fördel AIK då solnalaget spelar ”hemma” fem matcher i rad.

Det är från den 6 maj till 10 juni som AIK spelar fem omgångar i rad på hemmaplan. Två av dem är förvisso bortamatcher men numera spelas alla Stockholmsderbyn på Råsunda.

Omgång 1, 6-10 april:
Trelleborgs FF-IFK Göteborg
Brommapojkarna-Djurgården
Elfsborg-Malmö FF
AIK-Kalmar FF
Gefle-Örebro SK
Halmstad-Helsingborg
Gais-Hammarby

Omgång 2, 15-17 april:
Hammarby-Trelleborgs FF
Kalmar FF-Brommapojkarna
Djurgården-Halmstad
Helsingborg-Gefle
Malmö FF-Gais
IFK Göteborg-AIK
Örebro SK-Elfsborg

Omgång 3, 21-41 april:
Djurgården-Helsingborg
Halmstad-Kalmar FF
Trelleborgs FF-Malmö FF
Gais-Örebro SK
Brommapojkarna-IFK Göteborg
Elfsborg-Gefle
AIK-Hammarby

Omgång 4, 28 april-1 maj:
Malmö FF-AIK
Hammarby-Brommapojkarna
Kalmar FF-Djurgården
Gefle-Gais
IFK Göteborg-Halmstad
Örebro SK-Trelleborgs FF
Helsingborg-Elfsborg

Omgång 5, 6-8 maj:
AIK-Helsingborg
Gefle-Kalmar FF
Trelleborgs FF-Brommapojkarna
Gais-Halmstad
Elfsborg-Djurgården
Örebro SK-IFK Göteborg
Malmö FF-Hammarby

Omgång 6, 12-15 maj:
Brommapojkarna-AIK
Hammarby-Örebro SK
Kalmar FF-Elfsborg
Djurgården-Gais
Halmstad-Trelleborgs FF
IFK Göteborg-Gefle
Helsingborg-Malmö FF

Omgång 7, 20-22 maj:
Gefle-Hammarby
Örebro SK-Malmö FF
AIK-Halmstad
Gais-Kalmar FF
Trelleborgs FF-Djurgården
Brommapojkarna-Helsingborg
Elfsborg-IFK Göteborg

Omgång 8, 26-28 maj:
Hammarby -Elfsborg
Kalmar FF-Trelleborgs FF
Malmö FF-Gefle
Halmstad-Brommapojkarna
Helsingborg-Örebro SK
IFK Göteborg-Gais
Djurgården-AIK

Omgång 9, 10-14 juni:
AIK-Örebro SK
Halmstad-Hammarby
Brommapojkarna-Malmö FF
Trelleborgs FF-Gefle
Djurgården-IFK Göteborg
Kalmar FF-Helsingborg
Gais-Elfsborg

Omgång 10, 17-19 juni:
Malmö FF-Halmstad
IFK Göteborg-Kalmar FF
Örebro SK-Brommapojkarna
Gefle-AIK
Helsingborg-Gais
Elfsborg-Trelleborgs FF
Hammarby-Djurgården

Omgång 11: 24-27 juni:
Gefle-Halmstad
Elfsborg-Brommapojkarna
Gais-AIK
Trelleborgs FF-Helsingborg
Örebro SK-Djurgården
Malmö FF-Kalmar FF
Hammarby-IFK Göteborg

Omgång 12, 1-4 juli:
Halmstad-Elfsborg
Brommapojkarna-Gais
Djurgården-Gefle
IFK Göteborg-Malmö FF
Kalmar FF-Örebro SK
AIK-Trelleborgs FF
Helsingborg-Hammarby

Omgång 13, 8-11 juli:
AIK-Elfsborg
Örebro SK-Halmstad
Djurgården-Malmö FF
Gefle-Brommapojkarna
Trelleborgs FF-Gais
IFK Göteborg-Helsingborg
Kalmar FF-Hammarby

Omgång 14, 15-18 juli:
Helsingborg-IFK Göteborg
Elfsborg-AIK
Halmstad-Örebro SK
Brommapojkarna-Gefle
Malmö FF-Djurgården
Gais-Trelleborgs FF
Hammarby-Kalmar FF

Omgång 15, 22 juli-1 augusti:
Djurgården-Elfsborg
Helsingborg-AIK
Brommapojkarna-Trelleborgs FF
Halmstad-Gais
Kalmar FF-Gefle
IFK Göteborg-Örebro SK
Hammarby-Malmö FF

Omgång 16: 4-7 augusti:
Elfsborg-Kalmar FF
Trelleborgs FF-Halmstad
Örebro SK-Hammarby
AIK-Brommapojkarna
Gais-Djurgården
Gefle-IFK Göteborg
Malmö FF-Helsingborg

Omgång 17, 28 juli-13 augusti:
Trelleborgs FF-Elfsborg
AIK-Gefle
Gais-Helsingborg
Kalmar FF-IFK Göteborg
Halmstad-Malmö FF
Brommapojkarna-Örebro SK
Djurgården-Hammarby

Omgång 18, 16-19 augusti:
IFK Göteborg-Djurgården
Hammarby-Halmstad
Elfsborg-Gais
Malmö FF-Brommapojkarna
Gefle-Trelleborgs FF
Helsingborg-Kalmar FF
Örebro SK-AIK

Omgång 19, 25-27 augusti:
Brommapojkarna-Hammarby
Elfsborg-Helsingborg
AIK-Malmö FF
Trelleborgs FF-Örebro SK
Djurgården-Kalmar FF
Gais-Gefle
Halmstad-IFK Göteborg

Omgång 20, 30 augusti-3 september:
Malmö FF-Trelleborgs FF
IFK Göteborg-Brommapojkarna
Kalmar FF-Halmstad
Gefle-Elfsborg
Helsingborg-Djurgården
Örebro SK-Gais
Hammarby-AIK

Omgång 21, 15-17 september:
IFK Göteborg-Elfsborg
Halmstad-AIK
Helsingborg-Brommapojkarna
Kalmar FF-Gais
Djurgården-Trelleborgs FF
Hammarby-Gefle
Malmö FF-Örebro SK

Omgång 22, 23-25 september:
Brommapojkarna-Halmstad
Trelleborgs FF-Kalmar FF
Gefle-Malmö FF
Elfsborg-Hammarby
Örebro SK-Helsingborg
AIK-Djurgården
Gais-IFK Göteborg

Omgång 23, 29 september-1 oktober:
Brommapojkarna-Elfsborg
AIK-Gais
Halmstad-Gefle
Helsingborg-Trelleborgs FF
Djurgården-Örebro SK
IFK Göteborg-Hammarby
Kalmar FF-Malmö FF

Omgång 24, 7-8 oktober:
Gais-Brommapojkarna
Gefle-Djurgården
Trelleborgs FF-AIK
Hammarby-Helsingborg
Elfsborg-Halmstad
Malmö FF-IFK Göteborg
Örebro SK-Kalmar FF

Omgång 25, 21 oktober:
AIK-IFK Göteborg
Gais-Malmö FF
Gefle-Helsingborg
Halmstad-Djurgården
Brommapojkarna-Kalmar FF
Elfsborg-Örebro SK
Trelleborgs FF-Hammarby

Omgång 26, 28 oktober:
Djurgården-Brommapojkarna
Hammarby-Gais
Helsingborg-Halmstad
IFK Göteborg-Trelleborgs FF
Kalmar FF-AIK
Malmö FF-Elfsborg
Örebro SK-Gefle

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".