Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Friidrott: Hela VM-truppen uttagen

Publicerat söndag 12 augusti 2007 kl 17.16
Förbundskapten Thomas Engdahl

Trestegshopparen Anton Andersson, Spjutkastaren Gabriel Wallin och sjukamperskan Jessica Samuelsson fick förbundskapten Thomas Engdahls sista VM-platser.

Medeldistanslöparen Rishak Dirsche och lördagens spjutöverraskning Jonas Lohse får dock stanna hemma.

Hela VM-truppen:

Män:

400 m: Johan Wissman, Helsingborg.

800 m: Mattias Claesson, Hässelby.

5 000 m: Erik Sjöqvist, Enhörna.

3 000 m hinder: Mustafa Mohamed, Hälle, Henrik Skoog, Spårvägen.

110 m häck: Robert Kronberg, Kville.

Höjd: Stefan Holm, Kil, Linus Thörnblad, Lund.

Stav: Alhaji Jeng, Örgryte, Jesper Fritz, Malmö AI.

Tresteg: Christian Olsson, Örgryte, Anton Andersson, Örgryte.

Spjut: Magnus Arvidsson, KA 2, Gabriel Wallin, Södertälje.

Diskus: Niklas Arrhenius, Spårvägen.

Tiokamp: Nicklas Wiberg, Kalmarsund.

50 km gång: Fredrik Svensson, Växjö, Andreas Gustafsson, Steget.

Kvinnor:

Maraton: Anna Rahm, Rånäs.

3 000 m hinder: Christin Johansson, Kville.

100 m häck: Susanna och Jenny Kallur, Falun.

400 m häck: Erica Mårtensson, Växjö.

Höjd: Kajsa Bergqvist, Tureberg, Emma Green, Örgryte, Ebba Jungmark, Mölndal.

Stav: Hanna-Mia Persson, Örgryte.

Kula: Helena Engman, Riviera.

Diskus: Anna Söderberg, Ullevi.

Slägga: Cecilia Nilsson, Råby-Rekarne.

Sjukamp: Carolina Klüft, Växjö, Jessica Samuelsson, Hässelby.

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".