Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Tävlingsprogram VM i Valencia 7-9 mars

Publicerat torsdag 6 mars 2008 kl 12.51

Radiosportens Tommy Åström och Miro Zalar finns på plats i Valencia och du hör dem i Sportextra i P4, P3, webbradion och mobilen.

Sändningstider:
Fredag: kl 19.03-21.40 (P4) Lördag: kl 13.33-20.00 (P4) ,
kl 20.03-21.00 (P3) .
Söndag: kl 14.03-19.30 (P4) .

Fredag 7 mars

Förmiddagspasset
10.00 Kula / kval (herrar)
10.05 Höjd / kval (Stefan Holm) (herrar)
10.10 Tresteg / kval (kvinnor)
10.15 K 3000m / försök
10.55 3 000 m / försök (herrar)
11.35 Femkamp / 60 m häck (kvinnor)
12.00 60 m / försök Lena Berntsson (kvinnor)
12.15 Längd / kval (herrar) (kvinnor)
12.30 Femkamp / höjd (kvinnor)
12.45 60 m / försök (herrar)

Kvällspasset
16.15 Femkamp / kula (kvinnor)
17.00 Stav / kval (kvinnor)
17.10 60m / semi Lena Berntsson (kvinnor)
17.25 Femkamp / längd (kvinnor)
17.30 60m / semi (herrar)
17.55 800m / försök (kvinnor)
18.25 800 m / försök Mattias Claesson (herrar)
18.30 Kula / final (herrar)
18.50 Tresteg / kval (herrar)
18.55 400m / försök Johan Wissman (herrar)
19.30 400 m / försök (kvinnor)
20.00 1500m / försök (herrar)
20.25 60 m / final Lena Berntsson (kvinnor)
20.35 Femkamp / 800 m (kvinnor)
20.45 M 60 m / final (herrar)

Lördag 8 mars

Förmiddagspasset
10.00 Sjukamp / 60 m (herrar)
10.20 Stav / kval Alhaji Jeng, Jesper Fritz (herrar)
10.25 60m häck / försök Susanna Kallur (kvinnor)
10.55 Sjukamp / längd (herrar)
11.15 60m häck / försök Robert Kronberg (herrar)
11.25 Höjd / kval Emma Green (kvinnor)
12.00 Längd / kval (kvinnor)
12.30 1500m / försök Kajsa Haglund (kvinnor)
12.35 Kula / kval Helena Engman (kvinnor)

Kvällspasset
17.00 3 000 m / final (kvinnor)
17.00 Höjd / final Stefan Holm (herrar)
17.00 Sjukamp / kula (herrar)
17.05 Tresteg / final (kvinnor)
17.25 800 m / semi (kvinnor)
17.45 800m / semi Mattias Claesson (herrar)
18.10 60 m häck/semifinal Susanna Kallur (kvinnor)
18.30 Stav / final (kvinnor)
18.35 60m häck / semi Robert Kronberg (herrar)
19.00 400m / semi Johan Wissman (herrar)
19.05 Längd / final (herrar)
19.20 Sjukamp / höjd (herrar)
19.25 400m / semifina (kvinnor)
19.55 1500m / final (kvinnor)
20.15 60m häck / final Susanna Kallur (kvinnor)
20.35 60m häck / final Robert Kronberg (herrar)

Söndag 9 mars

Förmiddagspasset
10.00 Sjukamp / 60m häck (herrar)
10.30 4x400 m / försök (kvinnor)
10.50 Sjukamp / stav (herrar)
11.00 4x400 m / försök (herrar)

Kvällspasset
16.00 Stav / final Alhaji Jeng, Jesper Fritz (herrar)
16.00 Längd / final (kvinnor)
16.05 Kula / final Helena Engman (kvinnor)
16.15 400m / final (kvinnor)
16.35 400 m / final Johan Wissman (herrar)
16.55 Sjukamp /1 000m (herrar)
17.15 800 m / final (kvinnor)
17.25 Höjd / final Emma Green (kvinnor)
17.45 3000 m / final (herrar)
17.45 Tresteg / final (herrar)
18.05 4x400m / final (kvinnor)
18.25 1 500m / FINAL Kajsa Haglund (kvinnor)
18.40 800 m / final Mattias Claesson (herrar)
19.05 4x400 m / final (herrar)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".