Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
PARALYMPICS

Svenska truppen siktar på medaljrekord

Publicerat måndag 2 juni 2008 kl 15.33
1 av 2
Sportskytten Jonas Jacobsson.
2 av 2

Huvuddelen av den svenska truppen till paralympics i Peking 6-17 september har tagits ut. Sverige kommer att tävla i tolv idrotter med 63 aktiva.

Hela Sveriges trupp:

Bordtennis:
Josefin Abrahamson, Malmö
Marleen Bengtsson Kovacs, Köpenhamn
Ingela Lundbäck, Luleå
Fredrik Andersson, Falköping
Ernst Bolldén, Hudiksvall
Linus Karlsson, Grästorp
Örjan Kylevik, Sköllersta
Simon Itkonen, Örebro

Bågskytte:
Ann-Christin Nilsson, Sörberge
Zandra Reppe, Östersund
Anders Grönberg, Björklinge
Håkan Törnström, Karlskrona

Cykel:
Michael Lindgren, Borås.

Friidrott:
Madelene Nordlund, Umeå
Nathalie Nilsson, Osby
Gunilla Wallengren, Hålanda
Aron Andersson, Nacka
Per Jonsson, Bollnäs
Henrik Rüffel, Saltsjö-Boo

Goalball:
De enskilda spelarna i damlaget tas ut efter läger den 15 juni.

Herrlaget:
Jimmy Björkstrand, Malmö
Stefan Gahne, Stockholm
Niklas Hultkvist, Stockholm
Oskar Kuus, Farsta
Fatmir Seremeti, Trelleborg
Mikael Åkerberg, Farsta

Judo:
Elvira Kivi, Trollhättan
Nicolina Pernheim, Västra Frölunda

Rullstolsbasket:
Herrlaget:
Enoch Ablorh, Dallas, Texas
Joachim Gustavsson, Rimbo
Hussein Haidari, Spånga
Peter Kohlström, Årsta
Joakim Lindén, Björkvik
Patrik Nylander, Järfälla
Tomas Åkerberg, Svärtinge
Ytterligare fem spelare kommer att tas ut efter läger 29 juni.

Ridsport:
Lotten Aronsson, Nygård
Gabriella Löf, Burgsvik
Ytterligare en ryttare kommer att tas ut efter tävling 15 juni.

Rullstolstennis:
Stefan Olsson, Sundborn
Peter Wikström, Sollentuna
Johan Andersson, Virsbo
Ytterligare en spelare kan få ett wild card 4 juni.

Segling:
Carl Gustav Fresk, Stocksund
Birgitta Jacobsson Nilén, Enskededalen

Simning:
Anders Olsson, Hagfors
Jennie Ekström, Vara
Christoffer Lindhe, Ulricehamn
Lalita Loureiro, Lund

Sportskytte:
Viktoria Wedin, Sundsvall
Jonas Jacobsson, Kolmården
Lotta Helsinger, Sundsvall
Håkan Gustavsson, Skee
Kenneth Pettersson, Falun

Reportage:

Radiosporten/TT
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".