Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Sveriges trupp till helgens Finnkamp

Publicerat tisdag 26 augusti 2008 kl 14.01
I helgen går årets Finnkamp av staplen i Helsingfors, Finland.

Herrar:
100 m: Stefan Tärnhuvud, Sundsvall, Per Strandquist, Malmö, Christofer Sandin, Ullevi.

200 m: Nil de Oliveira, Tureberg, Johan Wissman, Helsingborg, Alexander Nordkvist, Huddinge.

400 m: Andreas Mokdasi, Hässelby, Fredrik Johansson, Göta, de Oliveira.

800 m: Joni Jaako, Tjalve, Robin Rohlén, Malmö, Albin Johansson, Hässelby.

1 500 m: Olle Walleräng, Hammarby, John Laselle, Tureberg, Johan Wallerstein, Malmö.

5 000 m: Erik Sjöqvist, Enhörna, Oskar Käck, Hagen, Fredrik Uhrbom, Spårvägen.

10 000 m: Sjöqvist, Henrik Skoog, Spårvägen, Kristian Algers, Enhörna.

3 000 m hinder: Per Jacobsen, Göta, Skoog, Erik Emilsson, Hammarby.

110 m häck: Robert Kronberg, Kville, Joakim Blaschke, Spårvägen, Nicklas Wiberg, Kalmarsund.

400 m häck: Henrik Encke, Hässelby, Niklas Larsson, Hässelby.

Höjd: Stefan Holm, Kil, Linus Thörnblad, Malmö, Mehdi Alkhatib, Hellas.

Stav: Jesper Fritz, Malmö, Alhaji Jeng, Örgryte, Gustaf Hultgren, Örgryte.

Längd: Michel Tornéus, Tumba, Daniel Arnsten, Trångsviken, Robert Bagge, Mölndal.

Tresteg: Martin Eriksson, Örgryte, Andreas Otterling, Örebro, Erik Eriksson, Hellas.

Kula: Magnus Lohse, Mölndal, Niklas Arrhenius, Spårvägen, Simon Gustafsson, Katrineholm.

Diskus: Niklas Arrhenius, Spårvägen, Per Rosell, Ullevi, Ulf Ankarling, Göta.

Slägga: Mattias Jons, Hässelby, Markus Johansson, Säffle, Stefan Kvist, Alvesta.

Spjut: Magnus Arvidsson, KA 2 IF, Jonas Lohse, Mölndal, Daniel Ragnvaldsson, Strömsund.

4x100 m: Tärnhuvud, Sandin, Nordkvist, Benjamin Olsson, Helsingborg.

4x400 m: de Oliveira, Wissman, Jaako, Johansson, Mokdasi. 

Damer:
100 m: Emma Rienas, Göta, Lena Berntsson, Ullevi, Julia Skugge, Glanshammar.

200 m: Jessica Samuelsson, Hässelby, Nina Runvik, Malmö, Malin Ström, Bollnäs.

400 m: Helene Nordquist, Täby, Josefin Magnusson, Malmö, Pernilla Tornemark, Malmö.

800 m: Johanna Hallberg, Hässelby, Sofia Öberg, Lidingö, Kajsa Haglund, Hässelby.

1 500 m: Ulrika Johansson, Rånäs, Kajsa Haglund, Hässelby, Charlotte Schönbeck, Lidingö.

5 000 m: Lisa Blommé, Hässelby, Hanna Karlsson, Malmö, Anneli Fransson, Rånäs.

10 000 m: Lilian Magnusson, Spårvägen, Lena Gavelin, Trångsviken, Anna Rahm, Rånäs.

3 000 m hinder: Ulrika Johansson, Rånäs, Lena Örn, Spårvägen, Christin Johansson, Kville.

100 m häck: Lena Berntsson, Ullevi, Emma Magnusson, Växjö, Jessica Samuelsson, Hässelby.

400 m häck: Ulrika Johansson, Växjö, Frida Persson, Helsingborg, Emilia Granqvist, Östersund.

Höjd: Emma Green, Örgryte, Erika Wiklund, Trångsviken, Jenny Isgren, Spårvägen.

Stav: Petra Olsen, Malmö, Malin Dahlström, Göteborg, Hanna-Mia Persson, Örgryte.

Längd: Carolina Klüft, Växjö, Jessica Samuelsson, Hässelby, Malin Olsson, Malmö.

Tresteg: Klüft, Sara Brankell, Mölndal, Angelica Ström, Gefle.

Kula: Helena Engman, Riviera FI, Catarina Andersson Hässelby, Carolina Hjelt, Huddinge.

Diskus: Anna Söderberg, Ullevi, Sofia Larsson, Göta, Maria Pettersson, Ullevi.

Slägga: Tracey Andersson, Trelleborg, Marie Hilmersson, Falun, Karin Engström, Spårvägen.

Spjut: Annika Petersson, Gefle, Marléne Lindström, Ununge, Anna Wessman, Växjö.

4x100 m: Rienas, Berntsson, Skugge, Klüft.

4x400 m: Nordquist, Magnusson, Ulrika Johansson, Växjö.

Radiosporten/TT
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".