Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Finnkampstrupp - herrar

Publicerat onsdag 26 augusti 2009 kl 11.54

MÄN

100m
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
Oskar Åberg 89 Solna FK

200m
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS

400m
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK

800m
Johan Walldén 87 Gefle IF
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
Anton Asplund 90 Ume FI

1500m
Rizak Dirshe 72 Malmö AI
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
Johan Walldén 87 Gefle IF

5000m
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
Johan Wallerstein 78 IFK Lund
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK

10000m
Adil Bouafif 78 Hässelby SK
Oskar Käck 82 Hälle IF
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK

3000m H
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
Per Jacobsen 77 IF Göta
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK

110m H
Philip Nossmy 82 Malmö AI
Robert Kronberg 76 IF Kville
Rafael Askros 81 Falu IK

400m H
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
Niklas Larsson 85 Hässelby SK
Daniel Almgren 79 Hässelby SK

Höjd
Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF

Stav
Oscar Janson 75 Ullevi FK
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS

Längd
Michel Tornéus 86 IFK Tumba
David Frykholm 80 IF Göta
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund

Tresteg
Christian Olsson 80 Örgryte IS
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Martin Eriksson 86 Örgryte IS

Kula
Magnus Lohse 84 Mölndals AIK
Robert Melin 82 Bottnaryds IF
Mats Olsson 86 Järvsö IF

Diskus
Per Rosell 87 Ullevi FK
Ulf Ankarling 88 IF Göta
Axel Härstedt 87 Malmö AI

Slägga
Mattias Jons 82 Hässelby SK
Markus Johansson 90 Säffle FIK
Stefan Kvist 87 Alvesta FI

Spjut
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK

4x100m
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
Oskar Åberg 89 Solna FK
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS

4x400m
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
Fredrik Johansson 86 IF Göta
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".