Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Resultat damernas Finnkamp

Publicerat lördag 29 augusti 2009 kl 16.47

Resultat i Finnkampen gren för gren.

Totalt: Sverige-Finland 213-197.

Söndag:

4x400 m: Sverige-Finland 5-2            
1 Sverige
2 Finland

Höjd: Sverige-Finland 11-11              
1 Emma Green, Sverige 1.90
2 Hanna Grobler, Finland 1.81
3 Maiju Mattila, Finland 1.78
4 Ebba Jungmark, Sverige 1.78
5 Mari Sepänmaa, Finland 1.74
6 Erika Wiklund, Sverige 1.74

100 m Häck: Sverige-Finland 7-15              
1 Nooralotta Neziri, Finland 13.48 PB
2 Johanna Halkoaho, Finland 13.50
3 Emma Magnusson, Sverige 13.74 PB
4 Ida Aidanpää, Finland 13.85 PB
5 Elin Westerlund, Sverige 13.86 PB
6 Jessica Samuelsson, Sverige 14.10

1500 m: Sverige-Finland 7-15              
1 Mari Järvenpää, Finland 4:25.52
2 Sandra Eriksson, Finland 4:26.22
3 Charlotte Schönbeck, Sverige 4:26.61
4 Heidi Eriksson, Finland 4:30.03
5 Charlotta Fougberg, Sverige 4:30.87
6 Ida Nilsson, Sverige 4:32.28

Längd: Sverige-Finland 12-10              
1 Noora Pesola, Finland 6.39 SB
2 Malin Olsson, Sverige6.06
3 Linda Berntsson, Sverige 6.06 SB
4 Jessica Samuelsson, Sverige 6.02
5 Sanna Saarman, Finland 6.01 SB
6 Susanna Rajamäki, Finland 5.78

Kula: Sverige-Finland 12-10              
1 Helena Engman, Sverige17.17
2 Johanna Pulkkinen, Finland 15.93
3 Carolina Hjelt, Sverige 14.94
4 Tanja Komulainen, Finland 14.90 PB
5 Niina Kelo, Finland 14.55
6 Catarina Andersson, Sverige 14.10

100 m:  Sverige-Finland 14-8              
1) Emma Rienas, Sverige 11.80
2) Lena Berntsson, Sverige 11.86
3) Jenna Jokela, Finland 11.89
4) Sari Keskitalo, Finland 11.98
5) Julia Skugge, Sverige 11.99
6) Anna Heiniö, Finland 12.15

10000 m: Sverige-Finland 16-6              
1 Malin Liljestedt, Sverige 35:19.02
2 Lena Gavelin, Sverige 35:22.25
3 Anna von Schenck, Sverige 35:22.27 SB
4 Anna-Mari Määttänen, Finland 36:18.41
5 Janica Mäkelä, Finland 36:26.52
6 Mira Tuominen, Finland 36:50.98

Slägga: Sverige-Finland 12-10              
1 Merja Korpela, Finland 66.23
2 Cecilia Nilsson, Sverige 65.24
3 Tracey Andersson, Sverige 63.71
4 Emma Johannesson, Sverige 61.14
5 Lena Solvin, Finland 60.29
6 Johanna Salmela, Finland 56.47

Lördag:
4x100 m: Sverige-Finland 5-2       
1 Sverige 45.09
2 Finland 46.17

800 m: Sverige-Finland 9-13              
1 Karin Storbacka, Finland 2:05.87
2 Charlotte Schönbeck, Sverige 2:06.28
3 Mari Järvenpää, Finland 2:08.02
4 Lovisa Lindh, Sverige 2:08.14
5 Suvi Selvenius, Finland 2:09.05
6 Elin Moraiti, Sverige 2:11.34

400 m: Sverige-Finland 16-6              
1 Moa Hjelmer, Sverige 54.18
2 Rebecca Högberg, Sverige 54.54
3 Josefin Magnusson, Sverige 54.85
4 Sanna Aaltonen, Finland 55.13 PB
5 Jenniina Halkoaho, Finland 56.08
6 Heidi Pappila, Finland 57.42 

5000 m Kvinnor: Sverige-Finland 16-6        
1 Isabellah Andersson, Sverige 16:09.28
2 Ida Nilsson, Sverige 16:10.39
3 Lisa Blommé, Sverige 16:14.82
4 Janica Mäkelä, Finland 17:22.72
5 Jaana Honkanen, Finland 17:34.50
6 Elina Lindgren, Finland17:36.74

Diskus: Sverige-Finland 12-10              
1 Anna Söderberg, Sverige 57.93
2 Tanja Komulainen, Finland 56.55
3 Sofia Larsson, Sverige 54.15
4 Lotta-Kaisa Välkkynen, Finland 51.20
5 Sanna Kämäräinen, Finland 50.82
6 Elinor Forssander, Sverige46.15

Stav: Sverige-Finland 8-14              
1 Minna Nikkanen, Finland 4.30
2 Vanessa Vandy, Finland 4.10
3 Malin Dahlström, Sverige 4.00
4 Hanna-Mia Persson, Sverige 4.00
5 Tiina Taavitsainen, Finland 3.70
6 Petra Olsen, Sverige 3.70

200 m Kvinnor: Sverige-Finland 14-8              
1) Moa Hjelmer, Sverige 23.84 PB
2) Sari Keskitalo, Finland 24.07 SB
3) Lena Berntsson, Sverige 24.21
4) Matilda Hultgren, Sverige 24.29
5) Tiina Leppäkoski, Finland 24.37 PB
6) Anna Heiniö, Finland 24.60 SB

3000 m Hinder: Sverige-Finland 12-10              
1) Sandra Eriksson, Finland 10:02.16
2) Ulrika Johansson, Sverige 10:14.29
3) Klara Bodinson, Sverige 10:24.45
4) Lena Örn, Sverige 10:29.03
5) Sara Sajanti, Sverige 10:41.33
6) Saara Skyttä, Finland 11:22.60

400 m Häck: Sverige 8- Finland 14              
1) Ilona Ranta, Finland 57.79 SB
2) Emma Millard, Finland 58.76
3) Ulrika Johansson, Sverige 59.04
4) Frida Persson, Sverige 59.18
5) Milja Kuikka, Finland 59.49
6) Nuulu Ndiwabene, Sverige 59.90

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".