Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

OS 2010 - tävlingsprogram (svensk tid)

Publicerat måndag 28 september 2009 kl 11.41

Tävlingar/matcher med svenskintresse i fetad stil.

FRE 12/2:

1900-2000 Backe normal ind kval 
 

LÖR 13/2:

0300-0600 Invigning 
1845-2030 Backe normal ind final 
2045-2200 Alpint störtlopp herr
2100-2320 Skridsko 5000m herr 
2200-2310 Skidskytte 7,5  sprint dam 
2100-2330 Ishockey dam Sverige-Schweiz  A 
 

SÖN 14/2:

0130-0230 Freestyle puckel kval dam 
0200-0445 Kortbane 500 dam 
0200-0430 (14) Ishockey dam 
0200-0445 Kortbane 3000 stafett dam 
0200-0430 Kortbane 1500 final herr 
0200-0535 Rodel herr 
0430-0530 Freestyle puckel final dam 
0400-0630 Ceremonier 

1900-1950 Nord komb backe ind 
1900-2030 Alpint super komb dam 
2015-2125 Skidskytte 10 sprint herr 
2100-2330 Ishockey dam 
2200-2350 Skridsko 3000m dam 
2200-2300 Alpint super komb dam 
2245-2330 Nord komb 15km ind 
2200-0150 Rodel herr 
 

MÅN 15/2:

2330-0030 Freestyle puckel kval herr 
0130-0400 Ishockey dam 
0130-0455 Konståkning kort par 
0230-0330 Freestyle puckel final herr 
0400-0630 Ceremonier 

1900-2015 Skidor 10km dam 
1930-2150 Snowboard SBX kval herr 
2130-2300 Skidor 15km herr 
2300-2400 Snowboard SBXfinal herr 

 
TIS 16/2:

0030-0350 Skridsko 500m herr 
2330-0200 Ishockey dam 
0200-0530 Rodel dam 
0200-0600 Konståkning fria par 
0400-0630 Ishockey dam   Sverige-Slovakien
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling herr 
1900-2040 Snowboard SBX kval dam 
1900-2030 Alpint super komb herr 
1930-2010 Skidskytte 10km jakt dam 
2100-2330 Ishockey herr 
2115-2150 Snowboard final dam 
2145-2225 Skidskytte 12,5 jakt  herr 
2200-0105 Skridsko 500m dam 
2230-2330 Alpint super komb herr 
2300-0200 Curling dam 

2330-0200 Ishockey dam 
2200-0130 Rodel dam 

 
ONS 17/2:

0115-0545 Konståkning korta herr 
0130-0400 Ishockey herr 
0400-0700 Curling herr 
0400-0630 (17) Ishockey dam 
0600-0830 (17) Ishockey herr 
0400-0630 (17) Ceremonier 

1800-2100 Curling dam 
1915-2000 Skidor 1,5 sprint kval d+h 

2000-2145 Alpint störtlopp dam 
2100-2330 Ishockey herr 
2130-2300 Skidor 1,5 sprint final d+h 
0100-0230 Skridsko 1000m herr 
2215-0045 Snowboard h-p kval herr 
2300-0200 Curling herr 
2330-0200 Ishockey dam  Kanada-Sverige

 
TOR 18/2:

0130-0400 Ishockey herr  Tre Kronor-Tyskland
0200-0415 Kortbane 5000 stafett kval h 
0200-0415 Kortbane 500 final dam 
0200-0415 Kortbane 1000 kval herr 
0200-0415 Rodel dubbel 
0215-0315 Snowboard h-p semi herr 
0400-0630 Ishockey dam 
0400-0700 Curling dam 
0415-0515 Snowboard h-p final herr 

0600-0830 Ishockey herr 
0400-0630 Ceremonier 
1800-2100 Curling herr 

1900-2040 Skidskytte 15km dam 
2100-2330 Ishockey herr 
2200-2330 Skridsko 1000m dam 
2200-2335 Skidskytte 20km herr 
2145-2300 Snowboard h-p kval dam 
2300-0200 Curling dam 
2330-0200 Ishockey dam 
 

FRE 19/2:

0100-0530 Skeleton  dam+herr 
0100-0200 Snowboard h-p semi dam 
0130-0400 Ishockey herr 
0145-0545 Konståkning fria prg herr 
0300-0400 Snowboard h-p final dam 
0400-0630 Ishockey dam 
0400-0700 Curling herr 
0600-0830 Ishockey herr 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling dam 
1900-2005 Backe stora kval ind 
2030-2200 Alpint  super G herr 
2100-2330 Ishockey herr   Vitryssland-Tre Kronor
2200-2250 Skidor jakt 2x7,5 dam 
2300-0200 Curling herr
 

 
LÖR 20/2:

0045-0530 Skeleton dam+herr 
0130-0400 Ishockey herr 
0215-0535 Konståkning obl isdans 
0400-0700 Curling dam 
0600-0830 Ishockey herr 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling herr 
1900-2045 Alpint Super G dam 

1900-2030 Freestyle hopp kval dam 
2030-2215 Backe stora final 
2100-2330 Ishockey herr 
0115-0300 Skridsko 1500m herr 
2230-0000 Skidor jakt 2x15km herr 

 
SÖN 21/2:

2300-0200 Curling dam 
2330-0200 Ishockey dam play off 
0130-0400 Ishockey herr 
0200-0440 Bob 2-mans 
0245-0515 Kortbane 1500m final dam 
0245-0515 Kortbane 1000m final herr 
0400-0630 Ishockey dam play off 
0400-0700 Curling herr 
0600-0830 Ishockey herr 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling dam 
1830-1930 Freestyle skicross kval h 
1900-2045 Alpint storslalom herr 
1945-2025 Skidskytte 15km mass herr 
2100-2330 Ishockey herr 
2115-2230 Freestyle skicross final h 
2200-2245 Skidskytte 12,5 km masstart dam 

0000-0135 Skridsko 1500m dam 
2245-2400 Alpint storslalom herr 
2230-0045 Bob 2-mans 
2300-0200 Curling herr 
 

MÅN 22/2:

0115-0445 Konståkning isdans org. 
0130-0400 Ishockey herr 
0400-0700 Curling dam 
0600-0830 Ishockey herr  Tre Kronor-Finland

0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling herr 
1900-2055 Backe lilla lag 
1945-2115 Skidor lagsprint kval d+h 
2100-2330 Ishockey dam semi 1 
2200-2245 Skidor lagsprint final d+h 
2300-0130 Ishockey dam 7 plats 
2300-0200 Curling dam 
 

TIS 23/2

0145-0600 Konståkning isdans fri 
0200-0430 Ishockey dam semi 2 
0300-0430 Freestyle hopp kval herr 
0400-0700 Curling herr 
0400-0630 Ishockey dam 5 plats 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling dam 
1930-2030 Freestyle skicross kval dam 
1900-1945 Nord komb backe lag 
2000-2245 Skridsko 10.000m herr 
2030-2145 Skidskytte 4x6 stafett dam 
2100-2330 Ishockey herr kval playoff 
2200-2315 Freestyle skicross final d 
2200-2315 Nord komb stafett lag 
 

ONS 24/2:

2300-0200 Curling herr 
0130-0600 Konståkning kortprogram d 
0130-0400 Ishockey herr kval playoff 
0200-0400 Bob dam 
0400-0630 Ishockey herr kval playoff 
0400-0700 Curling dam 
0600-0830 Ishockey herr kval playoff 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling tiebreak d+h 
1900-2145 Alpint storslalom dam 
2015-2210 Skidor 4x10km herr 
2100-2330 Ishockey herr kvart 1 

2200-2335 Skridsko 5000m dam 
2215-2330 Alpint storslalom dam 
2300-0200 Curling tiebreak d+h 
 

TOR 25/2:

0130-0400 Ishockey herr kvart 2 
0200-0245 Kortbane 1000 kval dam 
0200-0345 Kortbane 3000 stafett dam 
0200-0345 Kortbane 500m kval herr 
0200-0400 Bob dam 
0400-0700 Curling tie-break d+h 
0400-0630 Ishockey herr kvart 3 
0430-0530 Freestyle hopp final dam 
0600-0830 Ishockey herr kvart 4 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling semi dam 
1900-1950 Nord komb lilla b. sprint 
2000-2230 Ishockey brons dam 
2000-2115 Skidor 4x5km dam 
2200-2235 Nord komb 7,5 km sprint 
2300-0200 Curling semi herr 
 

FRE 26/2:

0030-0300 Ishockey final dam 
0200-0600 Konståkning fria  dam 
0300-0400 Freestyle hopp final herr 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling brons dam 
1900-2045 Alpint slalom dam 

1930-2030 Snowboard PGS kval dam 
2030-2140 Skidskytte 4x7,5km herr 
2100-2330 Ishockey semi 1 herr 
2130-2320 Skridsko lag kval
 
2200-2330 Snowboard PGS final d 
2200-2315 Alpint slalom dam 
2200-0045 Bob 4-man 
 

LÖR 27/2:

0000-0300 Curling final dam 
0300-0515 Kortbane 1000m final h 
0300-0515 Kortbane 5000m stafett h 
0300-0515 Kortbane 500m final h 
0330-0600 Ishockey semi 2 herr 
0400-0630 Ceremonier 

1800-2100 Curling brons herr 
1900-2000 Snowboard PGS kval herr 
1900-2045 Alpint slalom herr 
2045-2245 Skidor 30km mass dam 
2115-2245 Snowboard PGS final h
2130-2325 Skridsko lag final h+d 
2200-0025 Bob 4-mans 
2230-2330 Alpint slalom herr 
 

SÖN 28/2:

0000-0300 Curling final herr 
0130-0400 Konståkning uppvisning 
0400-0630 Ishockey brons herr 
0400-0630 Ceremonier 

1830-2115 Skidor 50 km mass herr 
2115-2345 Ishockey final herr 

0230-0500 Avslutning 

Med reservation för ändringar.

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".