Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
friidrott-finnkampen

Sveriges trupp till Finnkampen

Publicerat måndag 27 augusti 2012 kl 16.38
Carolina Klüft, Johan Wissman, Moa Hjelmer, Leif Arrhenius. Foto:Scanpix.

Hela den svenska truppen till Finnkampen 1-2 september i Göteborg.

Kvinnor:

100 meter:
Moa Hjelmer, Spårvägens FK, Julia Skugge, Glanshammars IF, Freja Jernstig, IF Göta.

200 meter:
Moa Hjelmer, Spårvägens FK, Pernilla Nilsson, IFK Trelleborg, Angelica Karlsson, Tanums IF.

400 meter:
Moa Hjelmer, Spårvägens FK, Josefin Magnusson, Malmö AI, Lisa Duffy, Hässelby SK.

800 meter:
Lovisa Lindh, Ullevi FK, Viktoria Tegenfeldt, IFK Umeå, Lisa Forsberg, Spårvägens FK.

1 500 meter:
Viktoria Tegenfeldt, IFK Umeå, Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö, Lovisa Lindh, Ullevi FK.

5 000 meter:
Hanna Bartholomew, Hässelby SK, Elin Borglund, Sävedalens AIK.

10 000 meter:
Isabellah Andersson, Hässelby SK, Cecilia Kleist, IK Akele, Malin Liljestedt, Spårvägens FK.

3 000 meter hinder:
Charlotta Fougberg, Ullevi FK, Maria Borglund, Sävedalens AIK, Lena Örn, Spårvägens FK.

100 meter häck:
Ellinore Hallin, IFK Växjö, Caroline Lundahl, KA 2 IF, Malin Eriksson, KFUM Örebro.

400 meter häck:
Frida Persson, Hammarby IF, Sara Bley, GoIF Tjalve, Evelin Hindrikes, Kvarnsvedens GoIF.

Höjd:
Victoria Dronsfield, IF Göta, My Nordström, IK Norrköpings FI, Sofie Skoog, IF Göta.

Stav:
Angelica Bengtsson, Hässelby SK, Malin Dahlström, Ullevi FK, Fanny Berglund, Göteborgs KIK.

Längd:
Erica Jarder, Spårvägens FK, Nadja Casadei, IFK Lidingö, Jessica Samuelsson, Hässelby SK.

Tresteg:
Angelica Ström, Gefle IF, Ebba Jungmark, Mölndals AIK, Rebecka Abrahamsson, FIF Gnistan.

Kula:
Helena Engman, Riviera FI, Catarina Andersson, Hässelby SK, Carolina Hjelt, Huddinge AIS.

Diskus:
Anna Söderberg, Ullevi FK, Heidi Schmidt, Täby IS, Anna Wikström, IFK Tumba.

Slägga:
Tracey Andersson, Ullevi FK, Karolina Pedersen, Ullevi FK, Eleni Larsson, Huddinge AIS.

Spjut:
Sofi Flinck, Västerås FK, Annika Petersson, Gefle IF, Matilda Elfgaard, Habo FIF-04.

4x100 meter:
Julia Skugge, Glanshammars IF, Moa Hjelmer, Spårvägens FK, Jenny Melin, Strands IF Freja Jernstig, IF Göta, Pernilla Nilsson, IFK Trelleborg.

4x400 meter:
Josefin Magnusson, Malmö AI, Jessica Samuelsson, Hässelby SK, Moa Hjelmer, Spårvägens FK, Carolina Klüft, IFK Växjö, Lisa Duffy, Hässelby SK.

Män:

100 meter:
Nil de Oliveira, Spårvägens FK, Alexander Brorsson, IFK Växjö, Odain Rose, IFK Umeå.

200 meter:
Nil de Oliveira, Spårvägens FK, Johan Wissman, IFK Helsingborg, Benjamin Olsson, IFK Helsingborg.

400 meter:
Johan Wissman, IFK Helsingborg, Felix Francois, Örgryte IS, Axel Bergrahm, Spårvägens FK.

800 meter:
Johan Svensson, Spårvägens FK, Johan Rogestedt, Stenungsunds FI, Anton Asplund, Turebergs FK.

1 500 meter:
Johan Walldén, Gefle IF, Johan Hydén, IK Akele, Staffan Ek, Björnstorps IF.

5 000 meter:
Olle Walleräng, Spårvägens FK, Johan Hydén, IK Akele,

10 000 meter:
Mikael Ekvall, Strömstad LK, Mustafa Mohamed, Hälle IF, Emil Lerdahl, Hammarby IF.

3 000 meter hinder:
Eric Senorski, Örgryte IS, Robin Lindgren, Örgryte IS, Daniel Lundgren, Turebergs FK.

110 meter häck:
Alexander Brorsson, IFK Växjö, Marvin Tay, Spårvägens FK, Amir Shaker, Råby-Rekarne FI.

400 meter häck:
Petter Olson, Malmö AI, Erik Lindahl, Ullevi FK, Niklas Larsson, Hässelby SK.

Höjd:
Jakob Thorvaldsson, IFK Lidingö, Mehdi Alkhatib, Hammarby IF, Philip Frifelt Lundqvist, IF Göta.

Stav:
Alhaji Jeng, Örgryte IS, Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI, Simon Assarsson, IFK Växjö.

Längd:
Michel Tornéus, Hammarby IF, Andreas Otterling, KFUM Örebro, Alexander Wittlock, Hanvikens SK.

Tresteg:
Moteba Mohamed, Alingsås IF, Anton Andersson, Örgryte IS, Daniel Lennartsson, Örgryte IS.

Kula:
Leif Arrhenius, Spårvägens FK, Niklas Arrhenius, Spårvägens FK, Daniel Ståhl, Spårvägens FK.

Diskus:
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK, Daniel Ståhl, Spårvägens FK, Leif Arrhenius, Spårvägens FK.

Slägga:
Mattias Jons, Hässelby SK, Stefan Kvist, Alvesta FI, Oscar Vestlund, Kils AIK.

Spjut:
Kim Amb, Bålsta IK, Gabriel Wallin, Södertälje IF, Jonas Lohse, Mölndals AIK.

4x100 meter:
Alexander Brorsson, IFK Växjö, Nil de Oliveira, Spårvägens FK, Benjamin Olsson, IFK Helsingborg, Odain Rose, IFK Umeå, Jan Wocalewski, Huddinge AIS.

4x400 meter:
Johan Wissman, IFK Helsingborg, Nil de Oliveira, Spårvägens FK, Felix Francois, Örgryte IS, Axel Bergrahm, Spårvägens FK, Petter Olson, Malmö AI.

TT
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".