Drogbas mål startade kravaller
I Senegal i Västafrika stoppades i går en av kvalificeringsmatcherna till Afrikanska mästerskapen, när det utbröt kravaller på läktaren.
Efter en mållös första halvlek var det dags för afrikansk fotbolls fixstjärna Didier Drogba att avgöra matchen för sitt hemland Elfenbenskusten - ett första mål efter bara några minuter och sen ett skott från strafflinjen - 0-2 och det var då det började.
Hemmafansen på Leopold Senghor-stadion i Dakar såg Senegals chanser att vinna matchen försvinna och därmed också möjligheten att nå Afrikanska mästerkapen nästa år - frustration övergick till våldsamheter. Fansen tände små eldar på läktarna, kastade stenar, flaskor till och med några stolar ner på plan och på de ditresta Elfenbenskust-supportrarna som de också attackerade.
Polisen började skjuta tårgas till svar upp mot läktarna inne på den fullpackade stadion, minst sex skadade från publiken bars ut på bår och grupper av ivorianska fans fick polisskydd för att ta sig från stadion. En del av dem fick föras ner på plan för att komma i säkerhet, och bilar kördes in på plan för att kunna ta dem därifrån.
Därnere stod redan fotbollsspelarna omringade av polis till skydd mitt ute på plan och de fick står där i 25 minuter innan det ens ansågs tilltäckligt säkert för dem att ta sig in till omklädningsrummen. I skydd av polisens kravallsköldar fördes stornamn som Yaya och Kolo Touré från Manchester City, Newcastels Demba Ba och Papis Demba Cissé bort från kravallerna.
Det var 14 minuter kvar på matchen när den stoppas, och troligen komer resultatet 0-2 stå sig, men det har ännu inte bekräftats av det Afrikanska fotbollsförbundet. Om det gör det är Senegal definitivt borta från Afrikanska mästerskapen nästa år - Elefantarna från Elfenbenskusten hade redan vunnit förra mötet med Lejonen från Senegal, 4-2 på hemmaplan i förra månaden. Dessutom lär någorn form av sanktioner vänta värdnationen för den bristande säkerheten under matchens i går kväll och fansens uppförande.
Maria Sjöqvist, Maputo
maria.sjoqvist@sr.se