Radiosporten sänder: Tider och innehåll

Här är höjdpunkterna i Sportextra den kommande veckan.

Publicerat torsdag 3 januari 2008 kl 11:00

 

  • Torsdag 28 augusti

kl. 17.45-18.30 Champions league-lottningen - i webbradion och via appen Radiosporten Play.

kl. 19.03-21.40

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson)

Programledare: Dag Malmqvist och Roger Burman

  • Fredag 29 augusti

kl.19.03-21.00 Sportfredag med Olle Palmlöf och Martin Sundelius

  • Lördag 30 augusti

kl. 15.03-21.00

Fotboll: Allsvenskan
(Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten play)
kl. 16.00
Gefle - Åtvidaberg (Magnus Wahlman)
Häcken - Mjällby (Per Kahl)

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson och Maria Gretzer)

Friidrott: Finnkampen
kl. 17.00-21.00
(Jonas Enarsson, Bengt Skött och Miro Zalar)

Programledare: Lena Sundqvist, Kenneth Range och Gustav Landmark

  • Söndag 31 augusti

kl. 12.03-16.00 i P3

kl. 16.03-19.30 i P4

Friidrott: Finnkampen
kl. 12.00-16.00
(Jonas Enarsson, Bengt Skött och Miro Zalar)

Fotboll: Allsvenskan
(Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten play)
kl. 15.00
IFK Norrköping - AIK (Paul Zyra)
IFK Göteborg - Kalmar FF (Per Kahl)
kl. 17.30
Djurgården - Malmö FF (Stefan Elofsson)
Elfsborg - Falkenberg  (Patric Ljunggren)

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson och Maria Gretzer)

Programledare: Kenneth Range, Gustav Landmark, Lena Sundqvist och David Hjorter

  • Måndag 1 september

kl. 19.03-21.40

Fotboll: Fotbollsarena Radiosporten
redaktörer: Andreas Matz och Johanna Frisk

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson, Roger Burman och Maria Gretzer)

Programledare: Mats Fagerström och Mats Dahlberg

  • Tisdag 2 september

19.03-21.40

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson, Roger Burman och Maria Gretzer)

Programledare: Dag Malmqvist och Lena Sundqvist

  • Onsdag 3 september

kl. 19.03-21.40

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson, Roger Burman och Maria Gretzer)

Programledare: Dag Malmqvist och Gustav Landmark

  • Torsdag 4 september

kl. 19.03-21.40

Fotboll: Landskamp herrar
kl. 19.45
Sverige - Estland (Dag Malmqvist, Ralf Edström och Linn Nenzén)

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson, Roger Burman och Maria Gretzer)

Golf: Ladies European Tour (Gunnar Brink)

Programledare: Kenneth Range och Petra Svensson

  • Fredag 5 september

kl. 19.03-21.00 Sportfredag med Olle Palmlöf

  • Lördag 6 september

kl. 15.03-18.30
kl. 15.45-16.00 Juniorsporten

Golf: Ladies European Tour (Gunnar Brink)

Motor: STCC från Solvalla (Mats Dahlberg och Mats Fagerström)

Ridsport:Ryttar VM (Christian Olsson, Roger Burman och Maria Gretzer)

Val 2014: Partiledarutfrågning idag Stefan Löfvén

Programledare: Alexander Lundholm och Petra Svensson

  • Söndag 7 september

kl. 15.03-19.30

Amerikansk fotboll: Final
kl. 14.00 (Mats Fagerström)

Ridsport: Ryttar VM (Christian Olsson, Roger Burman och Maria Gretzer)

Golf: Ladies European Tour (Gunnar Brink)

Val 2014: Partiledarutfrågning idag Fredrik Reinfeldt

Programledare: Mats Dahlberg, Petra Svensson och Alexander Lundholm

Skriv ut

Dela