Radiosporten sänder: Tider och innehåll i P4

Publicerat torsdag 3 januari 2008 kl 11.00

Här är höjdpunkterna i Sportextra den kommande veckan. Vi sänder i kanalen P4.

  • Tisdag 1 september

kl.19.00-21.40

Fotboll: Damallsvenskan
kl.19.30
Örebro-Hammarby (Mats Dahlberg)

Speedway: Semifinal 1
kl.19.00
Dackarna-Vetlanda (Janne Rindstig)

Programledare: Alexander Lundholm och Stefan Elofsson

  • Onsdag 2 september

kl.19.00-21.40

Fotboll: Damallsvenskan
kl.19.00
Linköping-Umeå (Stefan Elofsson och Richard Henriksson)

Speedway: SM-semifinal 1
kl.19.00
Piraterna-Indianerna (Nicklas Pettersson)

Programledare: Alexander Lundholm och Kenneth Range

  • Torsdag 3 september

kl.19.00-21.40

Fotboll: Damallsvenskan
kl.19.30
Göteborg-Vittsjö (Per Kahl)

Golf: Europatouren damer (Gunnar Brink)

Programledare: Dag Malmqvist och Alexander Lundholm

  • Lördag 5 september

kl.15.03-20.30

Golf: Europatouren damer (Gunnar Brink)

Fotboll: Damallsvenskan
kl.16.00
Rosengård-Örebro (Roger Bengtsson)

Fotboll: EM-kval herrar
kl.18.00
Ryssland-Sverige (Christian Olsson, Håkan Mild och Jonas Enarson)

Programledare: Martin Marhlo, Kenneth Range och Martin Hedberg

  • Söndag 6 september

kl.16.03.19.30

Fotboll: Damallsvenskan
kl.17.00
Eskilstuna-Vittsjö (Rickard Jansson)

Golf: Europatouren damer (Gunnar Brink)

Programledare: Martin Marhlo och Kenneth Range

  • Måndag 7 september

kl.19.01-21.40

Fotboll: Fotbollsarena radiosporten (Andreas Matz och Richard Henriksson)

Programledare: Mats Dahlberg och Paul Zyra

  • Tisdag 8 september

kl.19.00-23.15

Fotboll: EM-kval
kl.20.45
Sverige-Österrike (Christian Olsson, Richard Henriksson och Patra Svensson)

Speedway: Semifinal 2
kl.19.00
Indianerna-Piraterna (Mats Dahlberg)

Programledare: Martin Marhlo och Martin Hedberg

  • Onsdag 9 september

kl.19.00-21.40

Programledare: Petra Svensson och Martin Marhlo

  • Torsdag 10 september

kl.19.00-21.40

Fotboll: Damallsvenskan
kl.19.30
Göteborg-Rosengård (Paul Zyra och Anette Börjesson)

Motor: Rally X2015 final på Solvalla (Mats Dahlberg)

Programledare: Petra Svensson och Annika Nilsson

  • Fredag 11 september

kl.19.00-21.40

Fotboll: Allsvenskan
kl.19.00 Kalmar-Norrköping (Andreas Matz)

Handboll: Elitserien herrar
kl.19.00
Kristianstad-Drott (Roger Bengtsson)

Ishockey: Allsvenskan
kl.19.00
Björklöven-Västerås (Peter Sundkvist)
Leksand -Timrå (Magnus Wahlman)

Programledare: Dag Malmqvist och Mats Dahlberg

  • Lördag 12 september

kl.15.03-19.00

Fotboll: Allsvenskan
kl.16.00
Falkenberg-AIK (Gunnar Brink)
Malmö-Elfsborg (Andreas Matz och Håkan Mild)

Friidrott: Finnkampen
(Jonas Enarson, Alexander Lundholm, Kenneth Range och Miro Zalar)

Motor: STCC från Solvalla (Mats Dahlberg)

Programledare: Dag Malmqvist och Martin Marhlo

  • Söndag 13 september

kl.14.03-19.30

Fotboll: Allsvenskan
kl.15.00
Hammarby-Örebro (Mats Dahlberg)
kl.17.30
Helsingborg-Göteborg (Gunnar Brink)

Friidrott: Finnkampen
(Jonas Enarson, Alexander Lundholm, Kenneth Range och Miro Zalar)

Fotboll: Internationell fotboll (Richard Henriksson)

Programledare: Martin Marhlo, Dag Malmqvist och Annika Nilsson